• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 18 °C

Fenerbahçe'de devrim gibi yeni tüzük!

Fenerbahçe'de devrim gibi yeni tüzük!
Türkiye'de ve Dünya'da yeni açacağı şubelerle taraftarıyla daha da yakınlaşmak isteyen Fenerbahçe, tüzüğünde önemli değişikliklere imza attı.

Fenerbahçe, 11 Mayıs’ta yapılacak tüzük tadil kongresinde devrim niteliğinde kararlara imza atacak.

Kulüp tüzüğünün Medeni Kanun ve Dernekler Kanununa uygun şekilde yeniden düzenlenmesini öngören olağanüstü genel kurul toplantısında, Fenerbahçe tarihinde ilk kez yurt içi ve yurt dışında şube kurulmasının yolunu açacak tüzük değişikliği, delegelerin onayına sunulacak.
 
Bugüne kadar sadece yönetim kurulu kararıyla temsilcilik bazında örgütlenmeye izin veren Fenerbahçe Spor Kulübü tüzüğü, artık yönetim kurulu kararıyla Türkiye’de 81 il ve 60 ilçe ile, yurt dışında 13 ülkede şube açılmasına imkan sağlayacak. Böylece dünya çapında bir yapılanmaya gitmeyi planlayan sarı-lacivertli kulüp, 2016 yılına kadar da yüzde 10 olarak belirlenen üye kaydı kısıtlamasını da kaldıracak. Şube üye sayısı 200’den fazla olduğu takdirde Fenerbahçe genel kurulunda temsil hakkı elde edecek. 800’den fazla üyesi olan şubeler ise genel kurula 4 delege gönderebilecek.
 
Fenerbahçe kulübünün yurt dışında temsil edileceği ülke ve kentler ise şöyle belirlendi:
 
Ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Ukrayna, KKTC, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, İsveç, İsviçre, Kanada.
 
Kentler: Amsterdam, Augsburg, Belçika, Bremen, Bükreş Chicago, Dortmund, Frankfurt, Hamburg, Koblenz, Köln, Lefkoşa, Londra, Manchester, New York, Odessa, Reutlingen, Paris, Stuttgart, Viyana.
 
Haydi çocuklar kulübe
 
Kayıtlı üye sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefleyen Fenerbahçe kulübünün ilk girişimi ilk, orta, lise ve üniversitede örgütlenmek olacak. Fenerbahçe kulübünün adını taşıyacak öğretim kurumlarında okuyan çocuklar ve gençler için üyelik aidatını 2 bin liraya indirmeyi öngören tüzük, yeni kurulacak Fenerbahçe Üniversitesi’ni de programa dahil edecek. Plan çerçevesinde on binlerce çocuk ve genç sarı-lacivertli kulübün resmi üyesi olacak.
Üyelikten düşürme
 
Olağanüstü kongrede, daha önce “Kötü şöhret sahibi olanlar” şeklindeki hüküm, “Yasal bir düzenleme uyarınca derneklere üye olması yasaklanmış kişiler” olarak revize edilecek.
 
6. maddenin B) bendindeki “Cezaları tecil edilmiş veya affa uğramış olsalar bile, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hapis cezası ile mahkum olanlar” şeklindeki ifadeler ise şu şekilde değiştirilecek:
 
“Erteleme, seçenek yaptırımlara çevirme veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilmeksizin basit veya nitelikli zimmet, irtikap, hırsızlık, rüşvet, sahtecilik, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kara para aklama suçlarından dolayı hapis cezası ile mahkum olanlar, Fenerbahçe Spor kulübüne üye olamazlar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim