• BIST 110.932
  • Altın 174,232
  • Dolar 4,0890
  • Euro 4,9907
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 19 °C

Fas, Koto Üyelerine Tanıtıldı

Fas, Koto Üyelerine Tanıtıldı
Kocaeli Ticaret Odası'nın DEİK işbirliğiyle düzenlediği "Fas Krallığı Ülke Bilgilendirme Toplantısı tamamlandı.

Kocaeli Ticaret Odası'nın DEİK işbirliğiyle düzenlediği "Fas Krallığı Ülke Bilgilendirme Toplantısı tamamlandı.

Üyelerinin yeni pazarlara açılmasına olanak sağlamak, ticari, turistik ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine aracılık etmek amacıyla dünya ülkelerini odada ağırlayan Kocaeli Ticaret Odası, bu kez Fas Krallığı Ülke Bilgilendirme Toplantısı düzenledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) işbirliğiyle gerçekleştirilen programda, Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman, Ekonomi Bakanlığı Fas Ülke Masası Uzmanı Oğuzhan Kösosman, Fas Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri TaoufikMaazouzi ve STFA İnşaat Fas Safi Limanı Proje Müdürü Levent Cengiz oda üyelerine Fas'ın yatırım ve iş fırsatları ile ilgili kapsamlı bilgiler sundu.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Berna, Kocaeli Ticaret Odası olarak üyelerini uluslararası pazarlara açmayı temel sorumluluklardan birisi olarak gördüklerini ifade etti. Berna, "Bugüne kadar 21 farklı ülkeden 28 farklı heyetle yaklaşık 300 yabancı işadamını odamızda üyelerimizle buluşturduk. Uluslararası anlamda çalıştığımız ülkeleri seçerken üyelerimizin iş yapma potansiyeli olduğuna inandığımız ülkeleri seçiyoruz. Fas, Kuzey Afrika'nın giriş kapısı, Avrupa olan yakınlığı ve ABD ile olan güçlü iş bağlantılarının yanı sıra 32 milyon nüfusuyla, Afrika'nın beşinci büyük ekonomisi olmasıyla ve istikrarlı bir ülke görünümüyle bizim için potansiyel bir ülke. Kocaeli olarak Fas'a olan ihracatımızı 1 Ocak - 30 Kasım tarihlerinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 24 artırdık ve 74 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu iş birliğini sadece ihracat boyutuyla sınırla tutmak istemiyor, yatırım konusunda da Kocaelili iş adamları olarak Fas'a yatırımlar yapmak istiyoruz" dedi.

Fas'ın Afrika ve Sahraaltı ülkelerine açılan bir kapı konumunda olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman ise, "Bildiğiniz gibi Afrika kıtasıyla siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, son yıllarda Türkiye'nin uluslararası stratejisinde öncelikli bir yer tutmaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 1 milyar 800 milyon dolar düzeyine ulaşmıştır. Ancak, Afrika kıtasının piyasa büyüklüğünün önümüzdeki 20 yıl içinde 2 nokta 8 trilyon dolara ulaşacağı düşünüldüğünde bu rakamlar yeterli değildir. Fas'taki Türk yatırımların toplam tutarı 245 milyon dolar civarında olup, bu yatırımlarda yaklaşık 6 bin Faslıya istihdam sağlanmaktadır" şeklinde konuştu.

Birçok alanda işbirliği yapabileceklerini öngördüklerini belirten Kocaman, "Fas'ın eğitimli nüfusu, Afrika ülkeleriyle bankacılık sektörlerindeki güçlü ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda Fas, Türk iş dünyasının Afrika pazarına hatta kendi aralarında imzaladıkları gümrük birliği anlaşmaları sayesinde Sahraaltı ülkelere açılmasında önemli bir kapı olarak değerlendirilmelidir. Türk işadamları, Faslı firmalarla enerji, elektrik- elektronik, gıda, tekstil, cam, cam ürünleri, mobilya, kimya, ilaç ve balıkçılık sektörlerinde ortak yatırımlar gerçekleştirerek Afrika'ya açılma imkanı bulabilir. Biz DEİK olarak da; endüstriyel, sağlık, enerji santrali, arıtma tesis, elektrifikasyon, petrokimya, enerji başta olmak üzere ulaştırma, otomotiv montaj ve bakımı sektörleri ile çimento, alüminyum tesis kurulum ve montajı gibi alanlarda işbirliği yapabileceğini öngörmekteyiz" ifadelerini kullandı.

Son olarak söz alan Ekonomi Bakanlığı Fas Ülke Masası Uzmanı Oğuzhan Kökosman da, "Sadece coğrafyası bile bu kararı vermeniz için yeterli. Fas, bölge ülkelerinin dünyaya geçiş noktası ve Avrupa'ya da yakın. Fas, başlattığı ekonomik reformlarla Arap Baharı denen türbülansa girmeden o süreci çok doğru atlattı. Karşımızda, özellikle anayasa referandumundan sonra Afrika'nın güney Afrika'yla beraber en liberal, en Avrupa'ya benzeyen ekonomisi ve ülkesi var. Buraya Afrika ülkesi muamelesi yapmak çok doğru değil. Dünya Bankası'nın verilerine göre ülkede iş yapabilme kolaylığı var. İş potansiyeli oldukça yüksek. Fas ekonomisinin motor güçleri Fransa ve İspanya, bunun bizim açımızdan hem avantajı hem de dezavantajları var. Fas ile ekonomik ilişkilerde Türkiye çok gerilerde. 2014 yılında Fas ekonomisinden aldığımız pay 2 nokta7 idi. Bu payı Kocaeli bile tek başına ilerletebilir. Fas ile ticarette gerekli olan 3 kişiden 2 tanesi bugün burada. Kocaeli için iyi ve doğru bir Pazar olduğunu düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim