• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 14 °C

Eyüp Oyuncakları ’Tarih’ Olmaktan Kurtulacak

Eyüp Oyuncakları ’Tarih’ Olmaktan Kurtulacak
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Çin ürünlerine karşı ayakta kalmaya çalışan ve kaybolmaya yüz tutmuş Tarihi Eyüp Oyuncakları'nın yeniden ihya...

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Çin ürünlerine karşı ayakta kalmaya çalışan ve kaybolmaya yüz tutmuş Tarihi Eyüp Oyuncakları'nın yeniden ihya edilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Tarihi Eyüp Oyuncakları'nın yapıldığı "Tarihi Eyüp Oyuncakları Kadın Kültür İşletme Kooperatifi"ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında, bu oyuncakların atalarımızın mirası olduğunu vurgulayan Başkan Remzi Aydın, Çin ürünlerine karşı ayakta kalmaya çalışan ve kaybolmaya yüz tutmuş Tarihi Eyüp Oyuncakları'nın yeniden ihya edilmesi ve bu kültürün çocuklarımıza aktarılması için gereken desteği vereceğini belirtti.

Belediye Başkanı Remzi Aydın, atölyede çalışmalarını sürdüren Zuhal Süheyla Solmaz, Asuman Ustaoğlu, Gönül Sekizkardeş, Reyhan Kartak ve Şennur Ülker'den ilk olarak oyuncakların yapımıyla ilgili bilgi aldı.

BAŞKAN AYDIN TOPAÇ ÇEVİRDİ

Oyuncakların yapıldığı hammaddelerin nereden temin edildiği, hangi yöntemler kullanılarak oyuncakların imal edildiği konuları hakkında yapılan sohbetin ardından Başkan Aydın, atölyede bulunan bir topacı aldı.

Büyük bir ustalıkla topacı çeviren Başkan Remzi Aydın, "Biz küçükken ailemizle birlikte Eyüp'e gelirdik. O zamanlar oyuncakçılar çarşısını gezerdik ve büyüklerimiz bize oyuncak alırlardı. Şimdilerde kitapçıların olduğu yer o zamanlar Oyuncakçılar Çarşısı'ydı. Eyüp oyuncaklarının 300 yıllık bir geçmişi var. Çamur, ahşap ve deri oyuncakların temel hammaddeleriydi. Oyuncakların yapımında Haliç'ten çıkan çamur, civardaki ormanlardan gelen ahşap ve Sütlüce'deki mezbahalardan alınan deriler kullanılırdı. Bu oyuncaklar "Eyüp Oyuncakları" diye üretim yapılarak satılmış. Onun için Eyüp'e gelen çocuklara Eyüp Oyuncakları alınırmış. Kaybolan değerlerimizden bir tanesi bu" diye konuştu.

"GELENEĞİMİZİ KORUYORUZ, YAŞATIYORUZ"

Tespit edilen 28 tane Eyüp oyuncağının olduğunu, bunlardan 20 tanesinin bu güne kadar yaşatılmış olduğunu belirten Başkan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: "Biz de Eyüp'ün tarihi dokusunu, değerlerini ihya etmeye, yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Oyuncaklar da bu değerlerden bir tanesi. Aileler günümüzde çocuklarının sanal dünya ile muhatap olmalarından şikayetçi. Bugün özellikle Çin'den ithal edilen oyuncaklara karşı Eyüp oyuncakçıları ayakta kalmaya çalışıyor. Sanal dünya çocukların hayal dünyalarını geliştirmiyor, bu oyuncaklar ise hayal dünyalarını geliştirici özellikte. Hem hayal gücünü geliştirici, hem fiziksel becerilerini geliştirici özellikleri var. Bu oyuncaklar günümüz çocuklarına aktarmamız gereken şeyler. Ayrıca günümüzdeki oyuncaklar gibi sentetik, kimyasallar kullanılarak değil, doğal hammaddelerle yapıldığı için sağlık anlamında da çocukları koruyor. Çocuklar gruplar halinde buraya geliyorlar. Burada oyuncakları tanıyorlar ve bazı oyuncakları kendileri boyuyorlar. Bu çalışmada geleneğimizi koruyoruz, yaşatıyoruz. İşin bir de sanat yönü de var."

ESKİ YÖNTEMLER KULLANILARAK İMAL YAPILACAK

Bu arada Başkan Aydın'ın projeleri arasında, Tarihi Eyüp Oyuncakları'nın tamamen orjinaline uygun yapılmasının bulunduğundan bahsederek, "Bu oyuncaklar şimdi yeni teknikler kullanılarak yapılıyor. Yeni bir departman kurarak özel, az sayıda ve her şeyi orjinaline uygun yapılmasını planlıyoruz. Eskiden olduğu gibi yapılış süreci elle olsun istiyoruz" dedi.

Tarihi Eyüp Oyuncakları Atölyesi'nde anaokul ve ilkokul düzeyinde çocuklara yönelik "Kendi Oyuncağını Kendin Boya" adı altında atölye çalışmaları yapılıyor. Evliya Çelebi'ye göre 1635 yılında Eyüp'te tarihi çarşıda 100 dükkanda 105 kişi oyuncak yapıp satarmış. Tamamen Haliç çevresindeki imalathanelerden artan malzemelerin değerlendirilmesiyle yapılan oyuncaklar bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından satın alınırmış.

Eyüp Oyuncakları ’Tarih’ Olmaktan Kurtulacak

Eyüp Oyuncakları ’Tarih’ Olmaktan Kurtulacak

Eyüp Oyuncakları ’Tarih’ Olmaktan Kurtulacak

Eyüp Oyuncakları ’Tarih’ Olmaktan Kurtulacak

Eyüp Oyuncakları ’Tarih’ Olmaktan Kurtulacak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim