• BIST 109.955
  • Altın 174,984
  • Dolar 4,0929
  • Euro 5,0040
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 29 °C

EXPO 2016, Alman Öğrencilerin Bahçe Tasarımına Ev Sahipliği Yapacak

EXPO 2016, Alman Öğrencilerin Bahçe Tasarımına Ev Sahipliği Yapacak
Alman öğrencilerin bahçe tasarımı EXPO 2016'da uygulanacak. EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın Le: Notre Institue ve Akdeniz Üniversitesi peyzaj mimarlığı bölümünün...

Alman öğrencilerin bahçe tasarımı EXPO 2016'da uygulanacak. EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın Le: Notre Institue ve Akdeniz Üniversitesi peyzaj mimarlığı bölümünün katkılarıyla organize ettiği "Uluslararası Öğrenci Bahçe Tasarımı Yarışması'nda Almanya'dan Zuzanna Banas ve Irene Jackson Gil isimli peyzaj mimarlığı öğrencilerinin hazırladığı "beBee the pavillion" isimli bahçe tasarımı birinci oldu. Arıların biyoçeşitliliğe olan katkısını simgeleyen bahçe tasarımı, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı'nda uygulanacak.

23 Nisan'da "Çiçek ve Çocuk" temasıyla kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016 Antalya, alt temaları olan "tarih, biyoçeşitlilik, sürdürülebilirlik ve yeşil şehirler" ile entegre bir bahçe tasarımı geliştirerek, profesyonellere ve halka yenilikçi ve etkileyici içerikler sunmak amacıyla "Uluslararası Öğrenci Bahçe Tasarımı Yarışması" düzenledi.

LE:Notre Institute, EXPO 2016 Antalya Ajansı ile Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü işbirliğinde Flower of Life (Yaşamın çiçeği) adı altında düzenlenen yarışmaya, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Çin'den 5'er tasarım, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve Fransa'dan 2'şer tasarım, Almanya'dan 6 tasarım, Macaristan, Endonezya, İran, İtalya ve Polonya'dan 4'er tasarım, Portekiz, Romanya, Türkiye, Birleşik Krallık ve ABD'den 3'er tasarım olmak üzere toplam 34 tasarım başvurdu.

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından tasarlanan projelerde katılımcılar yeni çiçek tasarım konseptlerini kullanarak bahçelerin çocuklar için nasıl göz alıcı ve öğretici olabileceğini göstermeye çalıştı. Bahçe tasarımlarında biyoçeşitliliğin artmasına nasıl katkı sağlanabileceğinin yanı sıra şehirlerin daha yeşil olmasında payı olan peyzaj tasarımlarının kullanılmasına da dikkat edildi.

Başkanlığını Le:Notre Institute Yönetim Kurulu Üyesi, VHL Üniversitesi Uygulamalı Bilimler bölümünde peyzaj mimarlığı öğretim görevlisi olan Ir. Jeroen de Vries'ın yaptığı 8 kişilik uluslararası jüri, tasarım kalitesi yüksek ve uluslararası perspektifi olan çalışmalar ortaya koyan katılımcıları, gösterdikleri azim dolayısıyla takdir ederken, dünyanın birçok farklı ülkesinden öğrencinin katılımını mutlulukla karşıladı.

Nürtingen/Weihenstephan'da Peyzaj Mimarlığında Uluslararası Yüksek Lisans yapan, Zuzanna Banas ve Irene Jackson Gil isimli iki öğrenci tarafından tasarlanan "beBEE the pavillion" isimli proje jüri tarafından birinci seçildi. Biyoçeşitliliği temsil eden arı konseptli çit mimarisi, bitkilendirme tasarımı ve bitki çeşitleri üzerinde uyumlu bir şekilde geliştirilen bahçe hem çocuklar hem yetişkinler için farklı deneyimler sunacak. Sürdürülebilirlik, yenilenebilir malzeme kullanımı ve kuraklığa dayanıklı bitkilerin seçimi esas alınarak irdelenen bahçe, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı'nda uygulanacak.

Yarışmada, Polonya Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Mimarlık bölümü öğrencileri Marta Matynia ve Pawel Galeczka tarafından tasarlanan "Plug in garden" isimli bahçe tasarımı ikinci, Fransa'dan École Nationale Supérieure d'Architecture de Paysage Versailles okulunun peyzaj mimarlığı öğrencileri olan Alexandre Marguerie ve Camille Dèlegue tarafından tasarlanan Pamukkale'nin dağ bölümünü ve Türkiye'de önemli bir ürün olan pamuğun gelişimini vurgulayan "Pamuk Kale" isimli bahçe tasarımı üçüncü oldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim