• BIST 117.651
  • Altın 167,415
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 11 °C

Ertuğrul Özkök'e 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten dava açıldı

Ertuğrul Özkök'e 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten dava açıldı
Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök hakkında, Aylan Kurdi'nin ölümüyle ilgili olarak 13 Eylül 2015'te yazdığı "Utan ey büyük adam" başlıklıo köşe yazısında yer alan ifadeleri nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kadir Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede, Özkök’ün, 3 Eylül 2015’te Hürriyet gazetesinde yer alan köşe yazısında kullandığı ifadelerden dolayı soruşturma başlatıldığı belirtildi. İddianamede, Özkök’ün avukatına davetiye gönderildiği ancak savcılığa gelmediği, savunmasını yapmadığı ve delillerini sunmadığı öne sürüldü. Ancak T24'e konuşan Ertuğrul Özkök, ifade vermesi yönünde tebligat  yapılmadığını belirtmişti. Bugün gazetesinde yer alan "İfade vermeyerek yurt dışına gitti" iddiasını yalanlayan Özkök, yazının yayımlandığı gün önceden planladığı Hindistan gezisini gerçekleştirdiğini ve 2 gün sonra Türkiye'ye döndüğünü söylemişti. 

'Kasıt yeterli, saik önem taşımaz'

TCK’nin 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun, birden çok hukuki varlığı ve değeri koruduğu, doktrinde çok ihlalli suçun çarpıcı bir örneği olarak gösterildiği ifade edilen iddianamede, şöyle denildi:

“Maddi konusu Cumhurbaşkanı olan ve mağdur açısından özgü suç niteliği taşıyan bir suçtur. Suçun bu yapısal özelliğinden dolayı mağduru aynı zamanda devlettir. Ancak kişiye de saldırı olduğundan, suçun ikinci pasif süjesi kişi olarak Cumhurbaşkanı’dır. Dolayısıyla soruşturma için Cumhurbaşkanı’nın bizzat veya vekili marifetiyle şikayetçi olmasına gerek yoktur. Suçun maddi unsuru ise Cumhurbaşkanı’na hakaret edilmesiyle oluşmaktadır.

TCK’nın 299. maddesi, Cumhurbaşkanlığı fonksiyonlarını korumayıp Cumhurbaşkanı’nın şahsını korumaktadır. Bu nedenle suçun görevle ilgili veya görev nedeniyle işlenmesi zorunlu değildir. Hakaret içeren sözlerin Cumhurbaşkanı’na karşı söylenmesiyle suç tamamlanmış olur. Suçun manevi unsurunun oluşması bakımından failde kastın bulunması yeterli olup, failin saiki önem taşımaz."

'Toplumda kabul görmeyen ifadeler kullandı'

Soruşturmaya konu yazıda Özkök'ün Cumhurbaşkanı’ndan söz ederken toplumda kabul görmeyen ifadeler kullandığı ve muhatabını küçük düşürdüğünün açık olduğu vurgulanan iddianamede, “Değerlendirilmesi gereken husus, bu sözlerin eleştiri sınırları içinde kalıp kalmadığıdır. Yazının amacı ve şüphelinin kastı, şüphelinin savunması alınamadığı için belirlenememiştir. Söz konusu yazıda yer alan ifadeler, soruşturma makamınca görüş açıklama ve eleştiri sınırını aşan ifadeler olarak değerlendirilmiştir” dendi.

'İfade özgürlüğü olarak değerlendirilmemeli'

İddianamede, yazıdaki sözlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesi kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği belirtilerek, genel olaylar ve siyasi tartışma konularında yazılar yazılabileceği, bunun demokratik toplumun önemli bir işlevi olduğu kaydedildi.

Ancak bu değerlendirmelerin, muhatabı olan kişilerin itibarı ve hakları konusunda belli sınırlamalara tabi olduğu anlatılan iddianamede, “Kendisine hakaret edilen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’dır. Bu hususta kabul edilebilir eleştiri sınırlarının normal bireyden daha geniş olması savunulabilir. Ancak Cumhurbaşkanı ve temsil ettiği makamın yasa tarafından sağlanan yasal korumadan da faydalanması gerektiği unutulmamalıdır” ifadeleri kullanıldı.

İddianamede, Özkök’ün yazısındaki ifadelerin kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aştığı ve Cumhurbaşkanı’nın kişisel haklarına haksız saldırı niteliği taşıdığının kabul edilmesi gerektiği iddia edilerek, Özkök’ün ”Cumhurbaşkanı’na basın yoluyla hakaret etmek” suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Hakkındaki iddianame Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen Özkök’ün yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim