• BIST 110.059
  • Altın 173,643
  • Dolar 4,0771
  • Euro 4,9783
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 21 °C

Ertuğrul Günay, Erdoğan'ın 'dar bölge' planını açıkladı

Ertuğrul Günay, Erdoğan'ın 'dar bölge' planını açıkladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 genel seçimler inde ‘dar bölge’ seçim sistemine geçiş için yasal düzenleme yapacaklarını belirtmesi üzerine ‘seçim tartışması’ başladı.

Kültür ve Turizm eski Bakanı Günay, Başbakan Erdoğan’ın ‘dar bölge’ seçim sistemine geçişle ilgili açıklamalarını Bugün'e değerlendirdi. "Seçim sistemi değişikliğiyle daha fazla milletvekili çıkarıp Anayasa değişikliği planlıyorlar." diyen Günay, bu hesabın tutması durumunda başkanlık sisteminin getirileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 genel seçimler inde ‘dar bölge’ seçim sistemine geçiş için yasal düzenleme yapacaklarını belirtmesi üzerine ‘seçim tartışması’ başladı.

DAR BÖLGEYLE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Eski Kültür ve Turizm Bakanı, Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Erdoğan’ın dar bölgeyle başkanlık sistemini getirebilmek için Anayasa değişikliğini yapacak milletvekili sayısına ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

"BİRİNCİ PARTİ LEHİNE AŞIRI SONUÇLAR DOĞURAN BİR SİSTEM"

17 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrası AK Parti’den istifa eden Günay, dar bölge seçim sistemini değerlendirdi. Günay, “Dar bölge sistemi çoğunluk sistemi. Birinci parti lehine aşırı sonuçlar doğuran bir sistem. 1987’de daraltılmış bölge olarak uygulandı. Rahmetli Özal, yüzde 40’ın altında oyla çok sayıda milletvekili çıkardı. Dar bölge sisteminde öteki partiler farklı oranlarda toplam yüzde 60 oy da alsa birinci parti yüzde 40 ile bütün milletvekillerini alabilir. Milletin çoğunluğu dışarıda kalabilir” değerlendirmesi yaptı.

"YÜZDE 40'IN ALTINDA OLSA BİLE DAHA FAZLA MİLLETVEKİLİ ÇIKARABİLİR"

Erdoğan’ın seçim sonucunu herkesten iyi okuduğunu kaydeden, artan seçmene rağmen AK Parti’nin oylarının 2,3 milyon azaldığını söyleyen Günay, “Bu trend devam ederse yüzde 40’ın altında olsa bile dar bölgeyle daha fazla milletvekili çıkarabilir” ifadelerini kullandı.

KIRAN KIRANA YARIŞ

Ak Parti Genel Merkezi’nin ‘Oyumuz azalsa dahi nasıl daha fazla milletvekili çıkarırız’ düşüncesinde olduğunu savunan Günay, “Sayın Erdoğan, kıran kırana yarışla Cumhurbaşkanı olabileceğinin hesabını yapıyor. Köşk seçiminin ardından da milletvekili genel seçimi gelecek. Oylar biraz azalsa bile seçim sistemi değişikliğiyle daha fazla milletvekili çıkarıp Anayasa değişikliğini gerçekleştirmeyi planlıyorlar” dedi.

Söz konusu hesabın tutması durumunda Başbakan Erdoğan’ın Rusya veya Latin Amerika ülkelerindeki gibi bir başkanlık sistemi hayal ettiğini öne süren Ertuğrul Günay şöyle devam etti: “Bu ülkelerde ABD’deki gibi denge denetim mekanizmaları bulunmuyor. Her şeyi başkanın belirlediği otoriter bir sistem. Bu bir kriz demektir. 1. Parti her seçim bölgesinde hak etmediği sonuçlar elde eder. Azalan oyla çoğalan milletvekili çıkarma hesabı Türkiye’de krizin sürmesi demektir. Doğru bir anlayış değil." 

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim