• BIST 102.258
  • Altın 190,315
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 26 °C

Ertuğrul Fırkateyni’nden Çıkan Eserler Mersin’de Sergilenecek

Ertuğrul Fırkateyni’nden Çıkan Eserler Mersin’de Sergilenecek
Japonya'nın Kushimoto kenti açıklarında 1890 yılında batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan yaklaşık 550 denizcinin anısını yaşatmak üzere hayata...

Japonya'nın Kushimoto kenti açıklarında 1890 yılında batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan yaklaşık 550 denizcinin anısını yaşatmak üzere hayata geçirilen "Ertuğrul Projesi" kapsamındaki kazılarda elde edilen eserler, Mersin Deniz Müzesi'nde sergilenecek.

Mersin Deniz Ticaret Odası'nın (MDTO) sponsorluğunda 2015 yılında Kushimoto'da yeniden başlayan sualtı kazılarından elde edilen buluntuların, 21 Nisan tarihinde Mersin Deniz Müzesi'ndeki "Daimi Ertuğrul Sergi Salonu'nda ziyarete açılacağı bildirildi.

MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu, 21 Nisan Perşembe günü Mersin Deniz Müzesi'nde açılacak "Daimi Ertuğrul Fırkateyni Sergisi'nin yanında, MDTO'nun Ertuğrul Fırkateyni konservasyon ve restorasyon çalışmalarına verdiği destek ile Mersin ile Japonya ve özellikle Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı Kushimoto kenti ile Wakayama Eyaletleri arasında kuvvetli dostluklar kurulmasında etken olduğunu söyledi.

MDTO'nun 16 Eylül 1890 tarihinde batan Ertuğrul Fırkateyni'nin 550 şehidinin anısını yaşatmak amacıyla desteklediği proje kapsamında, 2015 yılında Ertuğrul Fırkateyni Sualtı kazıları, 2016 yılında da yine Kushimoto'da konservasyon çalışmaları gerçekleştirildiğini hatırlatan Lokmanoğlu, "Japonya ile Türkiye'nin dostluğunun simgesi olan Ertuğrul Fırkateyni kazılarına destek vermek, Mersin'in kardeş kenti olan Kushimoto ile yıllara dayalı olan dostluğu kuvvetlendirmek ve en önemlisi, iki ülkenin dostluğu için şehit olan 550 denizcimizin anısını canlı tutmak odamız için bir onurdur" dedi.

Lokmanoğlu, gurur duydukları bu kültürel desteğin yanında 2015 yılı Mayıs ayında MDTO yönetim kurulu üyeleri, MDTO Genel Sekreteri ve uzmanlarından oluşan bir heyetle Japonya'ya yaptıkları ziyaret ile Mersin ve Japonya arasında başta denizcilik faaliyetleri olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek üzere girişimler başlattıklarını da anımsattı.

Mersin Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Korer Özbenli ise MDTO olarak Mersin için bilhassa denize yönelik kültürel etkinliklerde bulunmaktan gurur duyduklarını ifade ederek, "Denizcilik tarihimizin ve Türkiye ile Japonya'nın dostluğunun temel taşı olan Ertuğrul Fırkateyni'nin ve kahraman denizcilerinin anısının daimi olarak Mersin Deniz Müzesi'nde sergilenmesi için yapılan bu katkı, odamız için büyük bir onurdur" diye konuştu.

"ERTĞURUL, DOSTLUĞUN SİMGESİ OLDU"

Ertuğrul Fırkateyni Sualtı Kazıları Başkanı Tufan Turanlı, Mersin'de açılacak olan bu serginin, Ertuğrul Fırkateyni çalışmalarını başlattığı 2004 yılından beri gerçekleştirilmiş olan 12. Ertuğrul Fırkateyni Sergisi olacağını vurgulayarak, "Bu sergi daimi bir sergi olması özelliğinden dolayı şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden farklı. Okul hayatımla birlikte Mersin'den uzak yaşamama rağmen bir Mersinli olarak bu sergiden büyük gurur duyuyorum ve sergiyi mümkün kılan desteklerinden dolayı Mersin Deniz Ticaret Odası'na en içten teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Turanlı, MDTO'nun desteğiyle 2015 ve 2016 yıllarında Japonya'da gerçekleşen Ertuğrul Fırkateyni etkinliklerinin sadece Mersin Deniz Müzesi için sergilenecek eserlerin konservasyonu ve restorasyonu ile sınırlı kalmadığını da ifade ederek, "Kushimoto'daki Ertuğrul Araştırma Merkezi'nde Japon gençlerine yönelik birçok eğitim ve tanıtım faaliyetleriyle desteklenmiştir. Kushimoto'nun büyük kentlere uzaklığından dolayı Wakayama, Osaka gibi kentlere "Gezer Ertuğrul Laboratuvarı" başlığı altında Türk Hava Yolları ile işbirliği ile eğitim etkinlikleri düzenlenmiştir. Ertuğrul, dostluğun simgesi olmuştur. Çünkü 550 denizcimiz, dostluk için şehit olmuştur" şeklinde konuştu.

"ERTUĞRUL SERGİSİ KUSHİMOTO'DA DA HEYECANLA KARŞILANDI"

Mersin Deniz Müzesi'nde açılacak serginin, Ertuğrul Fırkateyni'nin batmış olduğu ve Mersin'in kardeş kenti olan Kushimoto'da da heyecanla karşılandığını aktaran Turanlı, müzede Daimi Ertuğrul Sergisi yanında, büyük salonda Japon kültüründen örneklerin sunulacağını ve Kushimoto kentinin fotoğraflarla tanıtılacağını belirtti. Turanlı, Kushimoto Belediye Başkanı Katsumasa Tashima'nın serginin açılışı ile gönderdiği mesajında ise şu ifadeleri kullandığını dile getirdi; "Ertuğrul Fırkateyni Sergisi'nin açılışını bütün kalbimle kutlarım. Serginin açılışında emeği geçen, açılışa destek veren Mersin Deniz Ticaret Odası'na, Kuşimoto ile kardeş şehir olan Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne, kazıları gerçekleştiren Sayın Tufan Turanlı'ya ayrıca teşekkürlerimi sunarım. Sergi hayırlı ve uğurlu olsun."

Ertuğrul Fırkateyni’nden Çıkan Eserler Mersin’de Sergilenecek

Ertuğrul Fırkateyni’nden Çıkan Eserler Mersin’de Sergilenecek

Ertuğrul Fırkateyni’nden Çıkan Eserler Mersin’de Sergilenecek

Ertuğrul Fırkateyni’nden Çıkan Eserler Mersin’de Sergilenecek

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim