• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Ermenek'teki duruşmada gerginlik

Ermenek'teki duruşmada gerginlik
Ermenek'te 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın ilk duruşmasında, müştekiler sanıklara sözlü ve fiziki saldırıda bulundu. Duruşma aranın ardından yeniden başladı.

 Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanıklardan birinin iddianamedeki,  "Madendeki suyu tadarak kontrol ettik" şeklindeki ifadesi okunduğu sırada, bir madenci eşi, "Su ağızla tadarak kontrol mü edilirmiş? Hiç aklınız fikriniz yok mu?" diyerek tepki gösterdi.

Daha sonra madenci yakınlarının sanıklara yönelik sözlü tepkileri devam etti. Bu sırada sanıklara su şişesi fırlatıldı. Bazı madenci yakınları, tutuksuz yargılanan Ahmet Dağdeviren'e bastonla vurarak, yumruk attı.

Güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen madenci yakınları sakinleştirilemedi. Mahkeme Başkanı, bu şekilde yargılamaya devam edilemeyeceğini belirterek, duruşmaya 15 dakika ara verdiğini duyurdu.

Ailelerin tepkileri, salon dışında da devam etti. Baygınlık geçiren bir madenci yakınına sağlık ekipleri müdahale etti.

"Salona baston alınmasın"

Duruşmaya verilen arada sanıklara tepki gösteren madenci yakınları sakinleştirildi. Avukatlar ve güvenlik güçleri, ailelerle görüşerek, sakin olmaları konusunda uyarıda bulundu. Madenci yakınlarının yatıştırılmasının taraflar tekrar duruşma salonuna alındı.

Mahkeme Başkanı Mustafa Başarı, fiziki saldırıda bulunanların duruşma dışında tutulmasını istedi. Saldırıda bulunanlar hakkında adli tahkikat başlatılması talimatını veren Başarı, güvenlik güçlerinden de salona baston alınmamasını istedi.

Bazı müşteki avukatları, salondaki sanıkların gülmesi üzerine ailelerin tepki gösterdiğini öne sürerek, müvekkillerinin salon dışına alınmaması talebinde bulundu. Tarafların avukatları arasında da kısa süreli tartışma yaşandı.

Mahkeme Başkanı Başarı, "Bu seferlik salonda kalabilirler. İkinci olayda kesinlikle tolerans gösterilmeyecek. Burada tahkikat yapılacak. Devam ederlerse ikinci tahkikat yapılacak. Yapacak bir şey yok. Acınızı anlıyoruz ama soruşturma başlatılacak" diye konuştu.

İddianame okunuyor

Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın duruşması verilen aranın ardından iddianamenin okunmasıyla sürüyor.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada öğleden önce 168 sayfalık iddianamenin 47 sayfalık bölümü okundu. Öğleden sonra iddianamenin tamamı okunduktan sonra sanık ifadelerinin alınmasına geçilecek.

Sükunete davet

Ermenek ilçesindeki kömür ocağında geçen yıl 28 Ekim'de 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 3'ü tutuklu 16 sanığın yargılanmasına iddianamenin okunmasıyla başlandı.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin duruşma salonuna gelmesiyle madenci yakınları, tutuklu sanıklar Saffet Uyar, Abdullah Özbey ve Ali Kurt'a tepkilerini artırdı.

Bazı madenci yakınlarının sanıklara tepki göstermesi üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Başarı, ailelerin acısını anladığını ancak sanıkların yargılanmaları gerektiğini belirterek, madenci yakınlarını sükunete davet etti.

İddianamede evlatlarının ismini duyan madenci yakınları ağladı

Mahkeme heyeti, avukatların, iddianameyi bildikleri, yargılamanın daha hızlı yapılabilmesi için özetinin okunması ya da okunmuş sayılması talebini kabul etmedi.

İddianamenin okunmasıyla 3'ü tutuklu 16 sanığın yargılandığı dava başladı. Bazı madenci yakınları, okunanları duyamadıklarından yakındı. Bunun üzerine iddianame, mikrofonla okunmaya başlandı.

İddianame okunurken evlatlarının isimlerini duyan bazı madenci yakınları gözyaşlarını tutamadı.

62 müştekinin katıldığı davada, 3'ü tutuklu 16 sanık bulunuyor.

Maden ocağının sahibi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy, Mehmet Zeybek, daimi nezaretçi maden mühendisi Cemile Karaca, maden mühendisi Nuray Yetiş, iş güvenliği uzmanları Engin Yetim ve Cemal Demircioğlu, bir süre ocakta çalışan Hayrettin Kirazcı, firma yöneticisi Hüseyin Hüsnü Özbey, bir firmada yönetici Şerafettin Zeybek, teknik nezaretçiler Öjen Ünlü ve Ahmet Dağdeviren, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçlamasıyla yargılanacak.

Teknik nezaretçi Ali Kurt, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" ve "özel belgede sahtecilik", ocakta çalışan Naci Özsoy, "özel belgede sahtecilik", puantör Mustafa Ayan, "bildirim yükümlülüğünün ihlali"nden hakim karşısına çıkacak.

Ermenek'teki özel linyit kömürü madeninde 28 Ekim 2014'te su baskınının ardından mahsur kalan 18 işçinin cesetlerine faciadan 38 gün sonra ulaşılmıştı.

Saffet Uyar'ın avukatı Han

Tutuklu yargılanan Saffet Uyar'ın avukatı Şeref Han ise mahkeme salonunda maden sahası sahibi ve teknik nezaretçinin yanında birkaç sanığın yargılandığını bildirdi.

Maden faciasında evlatlarını kaybedenlerin de duruşmayı izlediğini ifade eden Han, şunları söyledi:

"İçeride tek taraf var. Ekmeğini toprağın altından çıkaran, kader birliği yapmış insanlar var. Maden sektörü diğer sektörlere benzemez. Madencilerin hepsi toprağın altına giriyor, ekmeğini çıkarıyor. Bu kazanın bütün tarafları buradaysa bu işin asıl sorumlusu, çocuklarımızın ölümünden asıl sorumlu nerede? Bugün içeride sanık olarak yargılanan ve katılanların ortak feryadı bu. Evlatlarımızın ölümünün sebebi nedir? Buna sebebiyet veren nedir, kimdir? Mahkeme başladı ama bu soru cevap bulmadı. Dosya tefrik edildi, ikiye bölündü. Maden işletmeleri her yıl nerede ne kadar üretim yapacaklar, bunları MİGEM'e bildirirler. Bunun mutlaka uyarılması gerekiyordu. 'Yapmayın, burada eski bir madenin üretim alanı var. Bunların haritası ve kotları var. Bu eski imalatı dikkate alarak üretim yapın' şeklinde bildirim yapma yükümlülüğü var."

Madenci yakınlarının duruşma salonunda sanıklara tepki gösterdiğini aktaran Han, gördüğü manzara karşısında yüreğinin dayanmadığını anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim