• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 14 °C

Ergün: Sanayi üretiminde canlanma işaretleri var

Nihat Ergün, kasım ve aralık aylarında çok daha güçlü sanayi üretiminin öncü verilerinin görüldüğünü belirterek, "Uzun dönemli sanayi üretiminde canlanma işaretleri gelmektedir" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kasım ve aralık aylarında çok daha güçlü sanayi üretiminin öncü verilerinin görüldüğünü belirterek, uzun dönemli sanayi üretiminde canlanma işaretlerinin geldiğini bildirdi.

Ergün, yazılı açıklamasında, ekim ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

Bu yılın ekim ayında sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azalırken, takvim etkilerinden arındırılmış endeksin yıllık bazda yüzde 0,7 oranında arttığını anımsatan Ergün, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise bir önceki aya göre yüzde 3,1 düştüğünü kaydetti.

"Uzun tatiller Ekim ayında verimlilik kaybına yol açtı"

Ekim ayında sanayi üretiminin, beklentileri doğrultusunda bir miktar azaldığını belirten Ergün, bu azalışın altında ekim ayına rastlayan uzun tatiller ve eylül ayında gözlemledikleri öne çekilmiş sanayi üretiminin önemli rol oynadığını ifade etti. Ergün, ayrıca, uzun tatillerin ekim ayı içinde sanayide verimlilik kaybına yol açtığını, bunun da mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde kendisini gösterdiğini kaydetti. Dolayısıyla ekim ayında görülen düşüşün bu aya özgü bir durum olduğunu belirten Ergün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ekim ayı öncü göstergeleri sanayi üretiminde ölçülü bir düşüşü zaten işaret etmekteydi. Her zaman belirttiğimiz gibi sanayi üretimi endeksi kısa dönemli iş istatistikleri arasındadır. Bir başka deyişle sadece bir aya bakıp değerlendirme yapmak eksik olur. Bununla birlikte, kasım ve aralık aylarında çok daha güçlü sanayi üretiminin öncü verileri görülmektedir. Bu veriler, uzun dönemli sanayi üretiminde bir canlanma olduğuna işaret etmektedir. İhracat pazarlarımız yavaş da olsa toparlanmaya başlamıştır. İhracat pazarlarımızdaki iyileşmeye paralel olarak, sanayi üretimimizdeki artış hem daha belirgin hale gelecek hem de daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, iç tüketimdeki sağlıklı yapı ve dış pazarlardaki artış ile birlikte sanayi üretimi ülkemizde büyümenin yine belirleyicisi olacaktır."

Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, sanayi üretim rakamlarının ülkenin Orta Vadeli Programında yer alan büyüme tahminlerini destekler nitelikte olduğunu ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

"Kasım ve Aralık ayında tahminlerin bir miktar ötesinde büyüme gerçekleşecek"

"Hatta kasım ve aralık verileri de açıklandığında görülecektir ki ülkemizde tahminlerin bir miktar ötesinde büyüme gerçekleşecektir. Bakanlık olarak bağlı kuruluşlarımızla birlikte ülke sanayinin büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Son olarak KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimize 'eş finansman kredi' uygulamasına başladık. Böylece, üretimimizin ana dinamosu olan KOBİ'lerimizin finansmana erişimini kolaylaştıran yeni bir adım daha attık. Sanayimiz verilen bu desteklerle çok daha hızlı ve sağlıklı büyüyecektir. Çünkü sağlıklı büyümenin anahtarı güçlü bir sanayiden geçmektedir."

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim