• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Erdoğan: Sinsice planlar yapılıyor

Erdoğan: Sinsice planlar yapılıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da katıldığı törende Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da düzenlenen Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanış töreninde müslüman vicdanlara böyle seslendi.

İSLAM SÖMÜRGE DİNİ DEĞİLDİR

İslamiyet sömürge dini değildir. Müslümanlar kemiyyetin değil, keyfiyetin peşinde oldular. İslamı daha çok gönülle buluşturmanın mücadelesi verildi. İslam tarihinde bir sömürgeleştirme olayına şahit olamazsınız. İslam en çok mazlumların garip ve gürebanın dinidir. İslam zulmün değil, zulme başkaldıranın vasıtası olmuştur.

TÜRKİYE SORUMLULUĞUNUN FARKINDA

Biz Türkiye olarak tarihin bize yüklediği mirasın ve sorumluluğun farkındayız. Endülüs'teki müslümanın hakkını bizim dedelerimiz savundu.Kutsal mekanların asırlardır hizmetkarlığını yaptılar.

TÜRKİYE HİÇBİR ÜLKE İÇİN TEHDİT DEĞİL

Türkiye içerdeki ve dışardaki bir çok olayı bertaraf etti. Türkiye hiçbir ülke için tehdit ihtiva eden bir ülke değil. Bizim hiç bir ülkenin toprağında sınırında gözümüz yok. Biz barışın, adaletin, dostluğun tarafındayız. Latin Amerika ülkelerinin her türlü ihtiyacını karşılamak için var gücümüzle çalışacağız.

İSLAM'I İSTİSMAR EDEN GRUPLAR VAR

İslam'ın çatısı altında bulunup İslamiyeti istismar eden gruplar var. "Barışın dinini, İslam'ı, kendi kirli terör örgütlerine cinayet şebekelerine isim olarak verenlerin, İslam'ın hizmetinde olduklarını, Kur\'an ve Sünnetin yolunda olduklarını kim söyleyebilir  Başka ülkelerin ve odakların çıkarları adına vatanlarına ve Müslümanlara ihanet edenlerin, İslam'a hürmet içinde olduklarını, hizmet gönüllüsü olduklarını kim iddia edebilir"

Latin Amerika topluluklarının Diyanetle irtibatta olmaları ve her türlü ihtiyacını belirtmelerini isterim. Ortadoğu'da müslüman kardeşlerimiz çok acılar yaşıyor ve çok ağır bedeller ödüyor.

ORTADOĞU'DAKİ ACILARIN SEBEBİ İSLAM'DAN UZAKLAŞMAK

Biz özeleştiri yapmak zorundayız. Mevcut acı manzarada gayri müslümanların da payı var ancak tek sebep onlar değil. Yaşanan acıları dinimizden kitabımızdan Allahın emir nehiylerinden uzaklaşmanın bir neticesi olarak görüyorum. Acaba müslümanlar zekatlarını hakkıyla ödüyor mu? Kimse ödüyor diyemez.

BİZİM TEK KULLUĞUMUZ ALLAH'ADIR

Eğer öyle olsaydı bugün İslam dünyasınd yoksulluğu konuşuyor olmadık. Müslümanlar önce özeleştirilerini yapacak ve önce kendilerini düzeltecek. Bizim tek kulluğumuz Allah'a dır. Ortadoğu'daki petrol kirli senaryolarla sömürülüyor.

İSRAİL ALEYHİNE ÇIKAN 150 KARAR UYGULANMADI

Bu senaryoda müslümanların kanı var. Bugün BM'den İsrail'le ilgili 150 karar çıktı ancak uygulanamadı. Mescid'i Aksa'nın durumu ortada. Bugün bizim ülkemizde onların mabedlerine karşı bir saldırı olsa acaba ne yaparlar. 

ESED GİDERSE HALKIN İRADESİ GELİR

Hava harekatıyla olmaz dedik. Şimdi daha yeni kara harekatından bahsediliyor. Suriye'de 300 bin masum insan öldü dünyanın sesi çıkmadı. Zalim Esed gidince onun yerine hakın iradesi gelecek.

ORTADOĞU İÇİN SİNSİ PLANLAR YAPILIYOR

"Halep'i neden konuşmuyoruz da Kobani  Mesele başka, dert başka. Üst akıl başka hesapların içinde. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Sinsice planlar yapılıyor. Bu planların üzerinde durmamız gerekiyor. Kobani için dünyayı ayağa kaldıranların Halep için zerre kadar kaygı duymadıklarını görüyoruz. Söz konusu Müslüman olunca hukuk ortadan kalkıyor, demokrasi ortadan kalkıyor, evrensel değerler, Avrupa değerleri, Batılı değerler, insani, vicdani değerler ortadan kalkıyor"

Onlar vicdansız olabilir. Ama biz Kur\'an ve hadis yolunda insanlığın yanında saf tutup hakkı savuncağız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim