• BIST 94.437
  • Altın 194,223
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

Erdoğan: Paralel de temizlik aşamasındayız

Erdoğan: Paralel de temizlik aşamasındayız
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan A Haber-ATV ortak yayınında Mehmet Barlas'ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan A Haber-ATV ortak yayınında Mehmet Barlas'ın sorularını yanıtlıyor.
 
İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...
 
Nasıl bir Cumhurbaşkanı olacak?
 
Çankaya'nın arkasında güçlü bir parlamentonun olması çok önemli. Turgut Özal'a Çankaya'yı zul ettiler. Bir kararı alırken yürütme olarak ne kadar süratla çıkarırsanız o kadar çabuk yol alırsınız. 
 
Bize zaman zaman soruyorlar nasıl cumhurbaşkanlığı yapacağımızı. Nihai kararı tabi ki Cumhurbaşkanı verir. Cumhurbaşkanı istemediği sürece üst düzey bürokratı atayamazsınız. Ahmet Necdet Sezer zamanında özgürlükler konusunda sıkıntı yaşadık. Abdullah bey döneminde bunları yaşamadık. Bir çok konuyu önceden istişare ettik. 
 
Putin modelini devam mı ettireceksiniz?
 
Öyle bir özlemim yok. Yapılacak 2015 seçimlerinde anayasayı yapabilecek güce kavuşursak parlamentodaki çoğunlukla böyle bir uyum yeni Anayasaının hazırlanmasını getirir. Bu anayasa da bizim arzurumuzu yerine getirir. Bunu ne ana muhalefetle ne de diğerleriyle yapamadık. 2015 seçimlerinede milletimiz bu teveccühü gösterirse inanıyorum ki partimiz milletimizin beklediği Anayasayı çıkartacaktı. 
 
Türkiye tam başkanlık sistemine mi geçecek?
 
Ben partinin başı değilim. Benim bu konudaki arzum Türkiye'yi Başkanlık sistemine geçirmek. Partinin karar mekanizmaları bunu kabul eder mi etmez mi kestiremem. Ama bu Türkiye'ye çok şey kazandırır. Biz 0 km yepyeni bir Anayasa istiyoruz. 

 

Siyasette beraberlik olur mu? Yol ayrılıkları oldu. 

Tepe noktada olan bizimle ters düşenler bittiler. Bunun içinde Başbakan yardımcısı olanlar oldu. Bunlar ihanet etmişlerdir hatta parti kurmuşlardır. Dürüst hareket etmediler. Şu an onları kimse hatırlamıyor birileri onlara farklı makamlar teklif ettiler. 

 
AK Parti'nin başına kimin geçeceği konusunda yol ayrılıkları olur mu?
 

Böyle bir şey olamaz, olmaması gerekir. Böyle bir şeyi temenni etmem. Bu hareketin bazı kutsalları var. Bu davaya gönül vermiş insanlar böyle bir ihanetin içine giremezler, girmemeliler. 3 dönem kuralını Tayyip Ertdoğan kafasından uydurmadı. 3 dönem nihai bir çizgi değil. 1 dönem ara versin daha sonra gelebiliyorsa yine gelsin. 

 

-Recep Peker olayını hatırlatan Barlas geçmişte siyasette aynı düşüncede olanların zamanla birbirinden koptuğu hatırlatılması üzerine Erdoğan:

Bizimle ters düşenler geçmişte parti içinde çok önemli noktalarda olmasına rağmen kaybetmişlerdir.  O kişilere farklı tekliflerde bulunuldu, dürüst davranmayan kaybetmeye mahkumdur.  Cumhurbaşkanı olduktan sonra parti içinde sorun yaşanacağı düşüncesinde değilim.  Bu partiyi kurarken 3 dönem şartını Bülent Bey, Abdullah Bey'le birlikte koyduk. Bunu da hücre tazelemek için bunu gerekli gördük.   Bugün ise 3 dönem şartı yüzünden tahrike olan arkadaşlar var. Ancak bunun nihai kararını parti kongresi verir. Benim yaptırdığım araştırma bunun kalmasından yana. Kimsenin çakılı kalmasını istemiyorlar. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin durumu belli. 
 
Bazı arkadaşlarım tahrike uğruyor. Biz 3 dönemi getiriken seçilme yaşını aşağı çekelim dedik. Seçilme yaşını 18'e indirelim dedik. Parlamentonun içinde bunların olması çok önemli. Avusturya seyahati yaptık. Dışişleri Bakanı 27 yaşında. Geçenlerde MHP'li zat sağına soluna iki genç aldı 'Parlamentoyu çoluk çocuğa mı bırakacağız' dedi. Bu ayıp. Sen gençlere güvenmiyorsun. 
 
28 Ağustos'a kadar Başbakan mı kalacaksınız?
 
Son düzenelemelerde 28'ine kadar devam eder bu süreç. Mazbata meclis başkanlığına gönderilidir. Yeminin yapıldığı gün mazbatayı alacaksınız. 
 
Yeni bir Başbakan atamanız gerekecek?
 
Kafamızda oluşturduğumuz alternatiflerden bir tanesini istişareleri de yapıp ataycağız. İlk turda seçilirsem parti genel başkanlığını o anda bırakmıyorsunuz. 45 gün içinde. O andan itibaren Başkanvekilimiz var vekaleten yürütecek. Mehmet Ali Şahin bey. 
 
ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI
 
Erken seçim olur mu?

 
Erken seçim niye gündeme gelsin ben onu merak ediyorum. Bu tür erken seçim anlayışı ülkeyi zarara sokar. 4 yıllık hükümetsiniz mart seçimi geçti şimdi cumhurbaşkanlığı seçimi. Kalkar genel seçimi koymaya çalışırsanız 1 yıl içine 3 seçimi koymuş olursunuz. Zaten 10 ay kalıyor. Kaldı ki burda bir koalisyon hükümeti yok, oturmuş bir hükümet var. Benim kanaatim şudur o da genel başkanı ayrı başbakanı ayrı bir ülke sağlıklı yürümez. Genel Başkan aynı zamanda Başbakan olursa güçlü olur.
 
- Barlas: Eğer dershanelere el atmasaydınız cemaat hala "kuzu gibi" peşinizde miydi?
 
- Aynen öyle. Onlarla da bizim yolumuzun ayrılmasının en büyük sebebi, dersahenlerin kapatılmasıdır. Çünkü biz halkımızın sömürülmesi çarkını kırdık.  
 
Ama bizim vatandaşımızın en büyük sıkıntısı da bundan kaynaklanıyordu. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Alt yapı çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Yurt dışına dahi gitmeye gerek kalmadan Türkiye'de bu alanda büyük bir patlama yaşanacak. 
 
Cemaat ve muhalefet partilerinin tek tarafta olması sizi ürkütmüyor mu?
 
-Bu bizi ürkütmüyor aksine kırbaçlıyor.  Sivas'ın ilerisine gidemiyorlar. Diyarbakır'da ancak salon toplantısı yapabildi. Ben onların da Türkiye'nin her yerinde var olmalırını istiyorum. Cumhurbaşkanı adayı olarak muhalefetin adayı oralarda miting gibi hiçbirşeye girmiyor. 
 
İHSANOĞLU'NUN ZİYARETLERİYLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME
 
İhsanoğlu'nun aday olmasını bekliyor muydunuz İhsanoğlu'nun,  Anıtkabir, eski cumhurbaşkanları ve Özal ve Menderes'i ziyaretine ne diyorsunuz?
 

-Doğrusu hiç beklemiyordum. Ancak adı açaklanınca memnun oldum. Bize başka türlü istihrabat gelmişti. Ekmel beyin babası CHP zulmünden kaçarak Türkiye'den gitmişti. Bunlar tamamen geçmiş dönemin figürleri,  Ama Özal'ın Erbakan'ın mazarını ziyaret etmesi güzel şeyler. Ama yeni Türkiye yeni şeyler bekliyor. Vatandaş artık istismarı çok iyi anlıyor. Seçime dayalı olarak  bunları yapmak vatandaşı etkilemez. Vatandaşa olduğun gibi görüneceksin. 
 
Gezi Parkı ve Paralel yapıyla ilgili ne düşünüyorsunuz ?
 
Gezi ve 17 Aralık dış bağlantılıydı. Gezi'de, yakın çevremdeki arkadaşlarımın "yıkıldık, gidiyoruz" düşüncesine girdiklerini zannetmiyorum. Ama benim o süreçte bir yurtdışı seyahatim oldu. Arkdaşlardan bazıları "ya bu geziyi iptal etsek" diyenler oldu. İptal etmedik.
 
Yurtdışı dönüşümde, Atatürk Havalimanı'nda büyük bir kalabalık karşılamaya geldiğinde, orası bir kırılma noktası oldu. Böylece, Türkiye'nin sadece o Gezi'de toplanan insanlardan ibaret olmadığı ortaya çıktı. 
 
-Ortadoğu'da Sünni politika güttüğünüz söyleniyor. Esed, Sisi sünni ama onlara karşısınız.  Siz neden anlaşılmıyorsunuz  Kötü niyet mi başka bir amaç mı ?
 
-Benim Esed ile ileri derecede dostluğum vardı. Bu zulümler olmasaydı dostluk sürerdi. Kendisine elemanları gönderdik. Herşeyi tartıştık. Ahmet bey 6 saat kendisiyle görüştü. Bir ramazan akşamı idi yarın cuma bir talimat verin bombalar bitsin dedim. Ertesi gün,  cami çıkışında insanları bombaladılar. O günden bugüne süreç farklı şekilde gelişti. Sisi konusuna gelince, Sisi Mursi'nin Milli Savunma Bakanı idi. Mursi ile görüşmede resmi elbiselerle onun yanında idi. Sünnilikse mesele Mürsi sünni. Demokrasi diyenler demokrasiyi katlediyorlar. Veya güdümlü demokrasiden yanalar. Ben bu yüzden Obama'yı Mısır, Suriye Irak meselesinde anlamıyorum.  Biden ile bu konuyu görüşüyorum. Ben adalet bekliyorum. Putin ile görüşüyorum. Putin ile de ABD'nin arası açık. Ukrayna'da gelişmeler malum. Ukrayna'nın lideri ile temaslar kurduk. Sorunu nasıl çözeriz arayışındayız. 

 

Sisi konusuna gelince, Sisi Mursi'nin Milli Savunma Bakanı idi. Mursi ile görüşmede resmi elbiselerle onun yanında idi. Sünnilikse mesele Mürsi sünni. Demokrasi diyenler demokrasiyi katlediyorlar. Veya güdümlü demokrasiden yanalar.

 
Ben bu yüzden Obama'yı Mısır, Suriye Irak meselesinde anlamıyorum.

220720140000081636451_3-1.jpg 
- Bu anlamamak sizin Obama ile aranızı açtı mı?
 
E ne yazık ki Biden ile bu konuyu görüşüyorum. Ben Sayın cumhurbaşkanımıza aöyledim siz arayın bir de siz konuşun diye
 
Aradı mı Sayın Gül Obama'yı?
 
-Yania ramak istedi ama ne oldu neticeyi görüştüler mi görüşmediler mi bilmiyorum şu an.
 
- Ama siz de eskiden oradan arardınız?
 
- Evet arıyordum ben de... Ama ben de şimdi Biden'ı arıyorum onla konuşuyorum. o beni arıyor ben onu arıyorum filan...
 
Ben adalet bekliyorum. Putin ile görüşüyorum. Putin ile de ABD'nin arası açık. Ukrayna'da gelişmeler malum. Ukrayna'nın lideri ile temaslar kurduk. Sorunu nasıl çözeriz arayışındayız. 
 
 
Hamas ile El Fetih arasındaki görümmeyi anamuhalefetin adayı ben yaptım diyor. Dürüst ol, bu işi ilk başlatan Melik'tir.  Olay tıkanma noktasına gelince biz devreye girdik. Kudüs yıldızı almak marifet değil.  
 
Dış konjoktür Türkiye'nin iç konjoktörü kadar önemli. Geçmişte bunun çarpıcı örnekleri var. 
 
-Dış konjoktör o dönemler Türkiye içinde etkili olmuştur. Ancak bu dönem için geçerli değil.  AK Parti'nin kapatılma davası,  27 Nisan süreci, dış konjoktörün yansıması olmuş ama hiçbiri başarılı olamadı.  Hatta 'Kapatın şu partiyi' demişler. Ama onların hesabını halk bozdu. Dış konjoktör iktidardakı partiyi kapatma girişimi hüsranla bitti. 17 Aralık ve 25 Aralık dış konojoktör bağlantılıdır Ama istedikleri olmadı. 

220720140053011692994_3.jpg
 
17 Aralık dönemi sırasında  bizim Afrika ziyaretimiz vardı. Bazı arkadaşlarımız ziyaretin iptalini istediler biz gitme kararı verdik.  Ancak o dönem İçişleri Bakanımız bu işin altından kalkamadı.  Bizim ziyaretimiz dönüşünde havaalanında karşılama ve milletin gösterdiği teveccüh olayın çok farklı olduğu ortaya çıktı.  Onlar kendi kalabalıkların Türkiye gibi göstermeye çalıştılar. Ama istedikleri olmadı. 
 
O dönemin bir savcısı twitter üzerinden tehditler savuruyor. Böyle bir adam adalet dağıtamaz. Parelel yargı bu ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Hükümet millet bu işin mücadelesini vermeye mecburuz. Aksi takdirde bunun bedelini çok daha ağır öderdik. Dershane meselesi bu yüzünden iyi oldu. Biz irine toplu iğneyi dokundurduk. İrin patladı, şimdi temizleme aşamasındayız. 
 
Yargının bu konu ile ilgili alacağı karar çok önemli. Kırmızı bülten kararı çıkması halinde yerinde duramayacaktır. Bununla birlikte, böcek soruşturmasında ismi geçen birisi yurt dışına kaçmış.
 
-Türkiye'deki Museviler bizim vatandaşımızdır bizim güvencemiz altındadır.  Bunlarla ilgili zaman zaman bize yakışmayan açıklamalar var. Bu derneklerin bizim vatandaşlarımıza yönelik yaptıkları açıklamaları asla kabul etmiyorum. Bizim bu konuda attığımız adımlara zarar veriyorlar. İsrail devletine ve yönetimine ne yapacaklarsa yapsınlar yönetime ne diyecekse desinler. 
 
Antisemitizme karşı olduğumuz ABD'deki saldırıdan sonra söyledik. Ama İslamafobiaya da karşı olduğumuzu da söyledik.  Bugün İsrail'de bir kadın milletvekili çekinmeden Filistinlilere yönelik ahlaksız ifadeler kullanıyor. Bugün, Güney Amerika kıtası, Katar,  Çin'den tepkiler geldi. 
 
ULUSAL GÜVENLİĞİ TEHDİT EDER HALE GELDİLER
 
Paralel yapı, paralel yargı, ulusal güvenliği tehdit eder hale gelmiştir. Bu tehdit karşısında bununla mücadele etmek sadece benim görevim değil.Dershane olayında irine toplu iğneyi dokundurduk, orada irin patladı. Şimdi ise temizlik aşamasındayız. 
 
Barlas: Paralel Yapı'nın başı orada kalmaya devam mı edecek?
 
Amerika'nın Gülen konusunda tavır almasını bekliyorum. Obama'ya bunu söyledim. "Anladım" dedi.
 
-Bir kırmızı bülten çıkardığımız andan itibaren, şu anda bulunduğu yerde duramayacaktır. Bununla ilgili kararlılığımızı sürdüreceğiz. 
 
BİRÇOĞU YURTDIŞINA KAÇMAYA BAŞLADI
 
Türkiye'de bulunanların birçoğu kaçmaya başladı. Mesela benim böcek olayında adı geçenlerden bir tanesi kaçmış. Tabi mahkeme yurtdışına çıkış yasağı koymadığı için kaçmış. 
 
 210720142348151634013_3.jpg
Yıllardır Türkiye'de bedelli askerlik konuşuluyor. Türkiye'de profesyonel askerlik konusu hep konuşuluyor ama bir adım atılmıyor. Siz bu konuda bir söz söylemiyorsunuz. Söylediğinizde o işi yapıyorsunuz. Bu iş ne olacak. Türkiye'de yurt dışında çalışanlara kolaylık getiriliyor, ama içerdekilere bu sorun halledilmiyor. Cumhurbaşkanı olduktan sonra askerlik konusunda ne gibi düzenlemeler olacak?
 
Bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yaparız. Zaman zaman bunu Genelkurmay Başkanımızla görüştüğümüz de oldu. Bizim ordumuz yarı profesyonel durumunda. Bugün asker sayımız jandarmayı da kattığımızda rakam ciddi boyutlarda. Tam profesyonel orduya gidince ne kadar asker gerek 300-400 bin mi  o sayıda asker var.  Ama asker sadece askeri eğitimle sınırlı değil. 
 
İngiltere'nin hava kara deniz asker sayısı 99 bin dolayında.  Ege'de bir sorun olsa asker yüzerek geçecek değil. Teknik imkan için dışarıya muhtaç değil miyiz
 
Patriot füzesi, kullanıcılar tarafından kurulur. Biz istesek de onları alırız. Ama Nato çerçevesinde atılan adımlar var. Türkiye'de bir jandarma sorunu var. Bunun çözümü için adımlar atmak durumundayız. Jandarma tamamen İçişleri Bakanlığı'na devredilmek durundadır. 30 tane büyük şehir var. Güvenliği sadece polisle çözülemez.  Sınırları da kara kuvvetleri ile güvenlik altına alınmalıdır. 
 
 
Cumhurbaşkanı olursanız MİT kime bağlı olacak? 
 
MİT şuan Başbakan'a bağlıdır fakat Cumhurbaşkanıyla da ilgilidir. Cumhurbaşkanına 'Size bilgi vermiyorum' diyemez.
 
GÜL İLE ERDOĞAN ARASINDA SORUN YAŞANACAĞI İDDİASI
 

Gül ile sizin arasında sorun olacağı soruluyor.
 
Bilen de konuşuyor bilmeyen de konuşuyor.  Ben insanın fıtratındaki nefisten korkuyorum. Biz gerektiğinde herşeyi konuşuruz.  Bir ara dönem var. O ara dönem de 10 ay. Ara dönem için tahrik söz konusu olmamalıdır. Biz partiyi ben merkezli kurmadık. Biz merkezli kurduk. Biz kollektif akılla bu noktaya geldik. Biz istişaresiz attığımız adım yoktur. Biz 27 Nisan olayında saatlerce konuştuğumuz oldu.  Hareket düşman olanlar bu tür adım atabilirler. Bizim hedefimizde öncelikle cumhurbaşkanlığı seçimi var. Seçimden sonra da cumhurbaşkanı yine tek başına hareket etmez. mutlaka istişarelerle hareket edecektir. 
 
Abdullah Gül parti kuracak mı? 
 
Cumhurbaşkanımızla a'dan z'ye görüştük. Eğer siyasete dönecekse AK Parti'den kimse niye dönüyorsun demez.
 
Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde hastanelerin hali ama bugün ile kıyaslanabilir mi 
 
Görüntülerde vatandaşların hali ortada. Kendisi hala partiye genel başkan olamadı. Sorunları çözmek yerine nüfusun artmasından yakınıyor.  
 
TİB'in kapatılarak MİT'e devredilmesi konusu gündeme geldi
 
MİT'in insiyatifinde çalışmaların sürdürülmesi gerektiğine inanıyorum
 
SEÇİM MİTİNGLERİ
 

Seçim için bütün büyükşehirleri dolaşacağız. Bayram'dan sonra günde 2 kez yapmak suretiyle mitingler düzenleyeceğiz. Finali seçimden bir gün önce Konya'da yapacağız.  İstanbul'da büyük bir miting yapmak istiyoruz. Ziyaret ettiğimiz iller var ve hepsinde çok iyi izlenimlerle ayrıldım. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim