• BIST 89.809
  • Altın 145,306
  • Dolar 3,6167
  • Euro 3,9083
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 9 °C

Erdoğan paketi 4 dilde açacak

Başbakan Erdoğan'ın paketi açıklayacağı konuşma İngilizce, Kürtçe, Arapça tercümesiyle canlı olarak dünyaya yayımlanacak. Erdoğan, çözüm süreci ve AB'ye üyelik konusunda da mesajlar verecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan, pazartesi günü demokratikleşme paketini sadece Türkiye'ye değil başta bölge halkları olmak üzere tüm Avrupa ve dünyaya ilan etmeye hazırlanıyor. 11 yıllık AK Parti iktidarlarının önemli bir süreci olarak nitelendirilen paketin içeriğinden ve Türkiye'nin attığı adımdan Türkiye'yi takip eden herkesin haberdar olması amaçlanıyor.

 Bu çerçevede Ruhban Okulu'nun açılmasından, özel okullarda anadilde eğitimin önünün açılmasına kadar birçok tarihi adımın dünyada duyulması sağlanacak. TRT Şeş'in ayrıca Başbakan'ın konuşması için Kurmanci, Soranice ve Zazaca olmak üzere 3 ayrı Kürtçe lehçesinde seçenekli yayın yapacağı da öğrenildi.

Erdoğan'ın paket konuşması, aynı anda İngilizce, Arapça ve Kürtçe tercümeleri ile canlı yayınlanacak. Paket açıklama konuşmasının, Erdoğan'ın paketin, milli birlik ve kardeşliğe yapacağı katkılar ve özellikle bölge halklarına vereceği mesajlar nedeniyle balkon konuşması benzeri bir konuşma olacağı öğrenildi. Demokratikleşme paketinin açıklanmasının Türkçe dışında 3 dilde yayınlanmasının bir nedeninin de Erdoğan'ın vereceği mesajlar olduğu öğrenildi. Daha önce seçimlerden sonra yaptığı balkon konuşmaları, kongre konuşması ve bazı önemli grup konuşmaları farklı dillere çevrilen Erdoğan'ın paket konuşması da bu kapsamda değerlendiriliyor. Erdoğan'ın sadece demokratikleşme paketinin içeriğini anlatmakla kalmayacağı, özellikle iç meseleler, Türkiye'nin demokratikleşme hamleleri, çözüm süreci ve Avrupa Birliği'ne üyelik gibi birçok konuda önemli mesajlar vereceği öğrenildi.

VERİLEN SÖZ TUTULDU

30 Eylül açıklaması içeriği kadar tarihi ile de sembolik bir önemi barındırıyor. Geçtiğimiz sene aynı tarihte AK Parti'nin 4. Olağan Büyük Kongresi yapılmış ve AK Parti o gün 63 maddelik vizyon bildirisi yayınlamıştı. İleri düzeyde reform adımlarını içeren o bildirinin birinci yıldönümünde söz verilen adımlarla ilgili en büyük hamlenin yapıldığı vurgulanacak. Erdoğan'ın, paket sonrası dönemin yol haritasına ilişkin ipuçları vermesi de bekleniyor. Pazartesi günü saat 11.00'de Başbakanlık Yeni Bina'da açıklanacak toplantıyı basın ordusu izleyecek.

www.istanbulhaber.com.tr

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim