• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Erdoğan Köşk'e ne zaman çıkar?

Erdoğan Köşk'e ne zaman çıkar?
30 Mart Yerel Seçimleri'nde sandık sonuçlarını doğru tahmin eden isimlerden A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, Başbakan Erdoğan'ın seçimi ilk turda alacağını düşüyor.

Adil Gür, Akşam Gazetesi'ne şu açıklamalarda bulundu:

"CHP'DE FİRE KESİN"

"Katılım yüzde 90'larda olursa, ilk defa oy kullanacak seçmen ve yüzde 4-4.5 oranındaki yurtdışı seçmenin tavrı belirleyici olur. Ben katılımın yüzde 90'ları bulacağı kanaatini taşımıyorum. Katılım yüzde 80'lerde olursa, birinci turda bu iş biter ve AK Parti'nin adayı Başbakan Erdoğan seçimi kazanır. Son haftalardaki gelişmeler CHP tabanında fire olacağını gösteriyor. "

"YÜZDE 50-54 ÇIKAR"

"Birinci turda yüzde 50-54 aralığında bir oyla Başbakan'ın Cumhurbaşkanı seçileceğini düşünüyorum. İkinci tura kalırsa, kimin kazanacağını konuşmanın manası yok. Zaten Türkiye'de HDP-BDP'ye oy veren Kürt kökenli seçmenin oylarının çok yüksek oranda Recep Tayyip Erdoğan'a gideceği aşikâr. İş ikinci tura kalırsa, Başbakan yüzde 60'lara yakın bir oyla seçilir. "

"AK PARTİ'NİN HER ŞEYİ"

"Görünen o ki, AK Parti'de Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının kesinleşeceği ana kadar bir liderlik yarışı olmayacak. Sayın Erdoğan'ın, AK Parti'nin çok şeyi, hatta hemen her şeyi olduğunu da düşünürsek, kimi işaret ederse etsin kısa vadede bir sorun da çıkmayacaktır. "

"ERKEN SEÇİM İHTİMALİ"

"Köşk seçimleri sonrası, genel seçimlere 10 aylık bir süreç kalıyor. Bir tartışmaya da mahal vermemek bakımından ben AK Parti'nin kuvvetle muhtemel bir erken seçim kararı alacağını düşünüyorum."

"İLK ADIM ETKİLEYİCİYDİ"

"AK Parti açısından Başbakan'ın adaylığı malumun ilanı oldu. Gerek görsel açıdan gerek kullanılan yöntem bakımından düzenlenen şölenle AK Parti ciddi bir adım attı ve rakiplerinden birkaç adım öne geçti. Seçmen davranışını belirleyen en önemli şey algı yönetimi ve PR çalışması. Aday tanıtım töreni bu bakımdan etkileyiciydi."

"UZLAŞTIRMACI DİL ÖNEMLİ"

"Başbakan, kucaklayıcı, birleştirici mesajlar verdi. Cumhurbaşkanlığı, ancak uzlaşmacı dille kazanılabilecek bir seçim. Sadece bir siyasi partinin kendisine oy veren seçmenlerinin oyu yetmiyor. Bu bakımdan da Başbakan'ın, seçim kampanya sürecinde de bu dili kullanacağını düşünüyorum. "

"ÇATI NE DÜŞÜNÜYOR KİMSE BİLMİYOR Kİ"

"Çatı aday konusunda yaşananlara bakınca, özellikle algı yönetimi konusunda çok da doğru adımlar atılmadığını düşünüyorum. Hele ki adayınız kamuoyu tarafından pek de tanınmayan birisiyse. Tanınmaktan kastım, sadece isim olarak bilinmesi değil. Gündemdeki konularla ilgili ne düşünüyor bilinmiyor. Şimdi 38 günlük süreç var. Bu süre, çatı adayı tanıtma konusunda yeter mi emin değilim.

Son 10 gündür yaşanan tartışmalara baktığımızda, şayet çatı aday beklenenin altında oy alırsa, en büyük etkisi CHP'ye olur. CHP'de tartışmanın ne boyutta olacağını, sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun alacağı oy oranı belirler. Eğer CHP ve MHP'nin 2011 seçimleri veya son yerel seçimlerde aldığı oydan daha düşük bir oy çıkarsa, ana muhafetteki tartışmalar günden güne şiddetlenecektir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim