• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 19 °C

Erdoğan: Esed'le saatlerce konuştuk

Başbakan Erdoğan, İsveç Başbakanı ile düzenlediği ortak basın açıklamasında kimsayal silahların imhasıyla ilgili "Dünya bir aldatmaca içerisinde" dedi.
İsveç Başbakanlık Binasında gerçekleşen kabul öncesinde Başbakan Erdoğan, mevkidaşı tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan ve Reinfeldt başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Toplantıda Başbakan Erdoğan şu açıklamayı yaptı;
 
"SAATLERCE KONUŞTUK"
 
Gerçekten baba Esad'ın döneminde ülkemizde bir sıkıntı yaşandı. Bunun ardından da ilişkilerimiz bizim iktidarımıza kadar bozuktu. Biz iktidara geldikten sonra komşularla düşmanlıkları ortadan kaldıralım istedik. Çünkü bizim Suriye halkıyla sıkıntımız yok. Akrabalık bağları var. Bunlar bizim bayramlarda özel izinlerle karşı taraflara gidip gelirlerdi. Bunu kaldıralım dedik, olumlu sonuç verdi. ifade ettiğiniz gibi aile dostluğu kurduk. İleri noktaya getirdik. Malum Arap Baharı oluştuğunda, kendileriyle şunu çok açık net konuştum, saatlerce konuştuk.
 
"KENDİSİNE DEDİM Kİ.."
 
Kendisine dedim ki bakın şu andaki rüzgar iyi esmiyor, sizi de vurabilir. Çünkü Suriye'de o ana kadar tek partili bir yaşam vardı. Demokrasi yoktu. Bu otokrasiden çıkmanız gerekir dedim. İyi olur dedi, hatta çalışmalarımızı gördüler. Kendilerine anlattık. Çok partili bir sistemin nasıl kurulabileceğini anlattık. Bunlar olmadığı gibi bir diğer taraftan da orada tanklarla toplarla insanları öldürmeye başladılar. Ben özel temsilcilerimi gönderdim, telefon görüşmeleri yaptık. Sonu iyi gelmeyecek dedik. Biz ne dediysek bunlar terörist dediler.
 
"FAZLASI VAR, AZI YOK"
 
Elinde silah var mı? Yok. Nasıl oluyor bu terörist? O insanlar yüzlerle binlerle anılırken, şu anda 150 bine yakın insan öldürülmüş durumda. Fazlası var, azı yok. Sadece ülkemde 600 bine aşkın sığınmacı var. Bu 600 bini aşkın sığınmacının dışında, diğerlerini de alırsak iki milyona ulaşıyor. Suriye içindeki farklı yerlere göç edenleri aldığını zaman 7 milyonu buluyor. İnsanlar niye kaçıyor? Bunun içinde kimyasal konvansiyonel silahlar var.
 
"BU BİR ALDATMACA"
 
Burada bir aldatmacaya gelmeyelim. Dünyada şöyle bir oyun oynanıyor. Suriye'ye yaptırım uygulayalım, yada uygulamayalım. Bu bir aldatmaca. Kimyasal silahlarla bin beş yüz kişi öldü. Konvensiyonel silahlarla 150 bin kişi. Konvansiyonel silahlarla ölenler önemli değil, kimyasalla öldürülenler önemli. Bizim ilişkilerimiz bunlardan dolayı bozulmuş halde. Esed gitmedikten sonra buranın normal hale gelmesi mümkün değil. bakın Cenevre 2'yi destekliyoruz. Bizde ipe un sermek diye bir şey vardır. Rusya açıklama yaptı. Niye? Suriye'deki muhaliflere Esed'li bir geçiş hükümetini kabul edeceksiniz diyorlar. Ön kabulleri bırakın, gelin masaya oturun.
 
ÇÖZÜM SÜRECİ
 
Çözüm süreciyle ilgili olarak işin iki boyutu var. Birincisi yürütmenin yapacakları. Diğeri yasamanın yapacakları. Onu parlamentoya sevkediyoruz. Süratle görüşülecek. Hedefimiz kısa zamanda, bütçe öncesinde bunu tamamlamak.
 
YİNE GAZETECİ FIRÇALADI
 
Erdoğan yabancı bir gazetecinin Türkiye'deki cihatçı gruplarının sayısının arttığını yönündeki sözlerine, "Öyle bir grup mu var? Bu konudaki ellerindeki belgeleri nedir? Beni anlıyor musun..." sözleriyle tepki gösterdi.
 
İşte o diyalog;
 
Türkiye'de cihadçı grupların sayısının artması, özellikle Suriye sınırında. Bunları Türkiye'yi transit olarak kullanması konusunu nasıl açıklıyorsunuz?
 
ERDOĞAN: Böyle bir grup mu varmış? Bu konudaki ellerindeki belgeleri nedir? Beni anlıyor musun...
 
GAZETECİ: El Nusra'yı kast ediyorum bir de islami devlet kuruluşu var.
 
ERDOĞAN: Bir defa Nusra Kaide gibi örgütler, şu anda bizim ülkemizde barınmaları söz konusu olamaz. Tam aksine herhangi bir yapılanma olması halinde, bölücü terör örgütleriyle verdiğimiz mücadele neyse, aynı uygulamayı yapmışızdır, yaparız.
 
Ama Suriye'deki kaide bağlantılı hangi grup olursa olsun Türkiye'nin hiçbir ilgisi yoktur. Bizim Suriyeli muhaliflerde tanıdığımız bellidir. Biz Özgür Suriye Ordusu ile Suriye Ulusal koalisyonuyla.
 
Şu anda unutmayın iki milyar dolara yakın yapmış olduğumuz yatırım vardır, sığınmacılar için. Gelen destek 135 milyon dolardır. 
 
Onlara yer vermemiz koruma altına almayı kabul edemeyiz. Bunlar iftiradır, yalandır.
 
www.istanbulhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim