• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 16 °C

Erdoğan: 'Dünyanın her yerinde bu yapıların adı ihanettir'

Erdoğan: 'Dünyanın her yerinde bu yapıların adı ihanettir'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında partililere hitap etti.

Başbakan Erdoğan, “Dünyanın hiçbir ülkesinde kendi ülkesinin yurtdışına kötüleyen, uluslararası yatırım çevrelerine kendi ülkesini karalayan bir işveren örgütü bulamazsınız.

Dünyanın her yerinde bu yapıların adı ihanettir” dedi. TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de meydana gelen kazada 21 kişinin hayatını kaybettiğini, 29 kişinin de yaralandığını hatırlatarak ölenlere rahmet, yaralılara şifa diledi. Geçen hafta ve bu haftaki önemli temasları anlatan Başbakan Erdoğan, Brüksel’de miting havasında geçen karşılamadan ötürü Brüksel’deki Türklere ve STK’lara teşekkür etti. Brüksel temaslarının son derece verimli geçtiğini belirten Erdoğan, AB tarafının Türkiye hakkında tek taraflı olarak bilgilendirildiğini, yanlı olarak bilgilendirildiğini müşahede ettiğini söyleyerek, muhataplarına bu konuyu ilettiklerini, Türkiye’de yaşanan olayları tarafsız şekilde değerlendirmeleri gerektiğini söylediğini belirtti.

“TÜRKİYE, DIŞARIYA KARŞI OLDUĞUNDAN FARKLI LANSE EDİLİYOR”

Türkiye aleyhine karalama kampanyaları ve yanlış bilgilendirmelere yabancı olmadıklarını söyleyen Erdoğan, “Türkiye, dışarıya karşı olduğundan farklı lanse ediliyor. Haksız resimler çizildi, kampanyalarla Türkiye demokrasisi karalanırken, Türkiye ekonomisi yıpratılmak istendi. Türkiye aleyhine bu kampanyalar maalesef çoğu zaman içeriden bazı odakların eli ile yürütülmüştür. Ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere bazı siyasi partiler kendi ülkelerini kötüleme, karalama vazifesi üstlenmişlerdir. Topyekun Türkiye ekonomisi hedef alınarak 76 milyonun yolculuk ettiği geminin tabanına delik açılmak istendi.

İhanet boyutunda bir planı devreye sokmak istediler. Ekonomi kötü giderse hükümet yıpranacak, 76 milyona ne olacağını zerre kadar umursamadılar. Gezi olayları sırasında ibretlik bir örneğini yaşadık, ekonomiyi durdurma, tüketmeme çağrısın yapanlar oldu. Uluslararası yatırımcılara Türkiye’deki yatırımlarını geri çekme çağrısında bulunanlar oldu.

Güneş balçıkla sıvanamadı, ihanet boyutundaki tüm bu çabalara rağmen Türkiye ekonomi istikrarla büyümeye devam ediyor. Onlar ‘tüketmeyin’ dedikleri halde, 2002 yılında 91 bin adet otomobil satışı gerçekleşmişti, 2011 yılında 594 bin satış, 2012’de 556 bin adet, 2013 yılında ise bize ait olan rekoru yeniledik 665 bin adet yeni otomobil satışı gerçekleştirdik. Buzdolabı satışında ve çamaşır makinesinde durum aynı. Bütün karalama kampanyalarına rağmen Türkiye ekonomisi son derece sağlam şekilde yoluna devam ediyor” diye konuştu.

“TÜSİAD GİBİ KURULUŞLAR BUGÜNE KADAR KENDİ ÜLKELERİNE YABANCI KALDILAR”

Türkiye’nin yılın ilk 9 ayında büyüme oranı yüzde 4 olarak gerçekleştiğini, bu oran ile dünyada en çok büyüme kaydeden ülkelerden birisi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Türkiye ekonomisi 11 yılda çok sağlam bir zemine kavuştu, bu sağlam zemin üzerinde kararlılıkla ilerliyor, geçmişte olduğu gibi en küçük rüzgardan etkilenmiyor.

Türkiye ekonomisi artık içeriden ve dışarıdan yapılan sabotajlar karşısında savrulup gitmiyor. Bir takım işveren örgütlerinin uluslararası sermayeye, finans çevrelerine yaptıkları çağrıları, kendi ülkeleri yaptıkları tehditleri artık dünya finans çevreleri dikkate almıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde kendi ülkesinin yurtdışına kötüleyen, uluslararası yatırım çevrelerine kendi ülkesini karalayan bir işveren örgütü bulamazsınız.

Dünyanın her yerinde bu yapıların adı ihanettir. AK Parti iktidarına kadar Türkiye tüm çabalarına rağmen yıllık ortalama 1 milyar dolar yatırım çekebiliyordu, 79 yıl boyunca 15 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekildi. 11 yıl içinde Türkiye 150 milyar dolar uluslararası yatırım çekti. Dünya Yatırım Ajansları Birliği 24 Ocak’ta toplandı, Türkiye’nin yatırım ajansını, yani Başbakanlığa bağlı Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansını oy birliği ile başkanlığa seçti.

Bizim Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansımız 2011 yılından beri başkan yardımcılığı görevindeydi, Türkiye başkan olunca Azerbaycan yatırım ajansı bizim deşteğimizle başkan yardımcısı seçildi. Yabancı sermaye bundan sonra da Türkiye’ye gelmeye devam edecek. TÜSİAD gibi kuruluşlar bugüne kadar kendi ülkelerine yabancı kaldılar. Eski Türkiye’nin aktörleri şunu kabul etsinler, Türkiye’de artık kazanan elitler, seçkinler, belli sermaye çevreleri değil, kazanan her zaman 76 milyon olacak” şeklinde konuştu.

"BİRİLERİ ESED'İ SAVUNSA DA BİZ ISRARLA MAZLUMUN YANINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eli kanlı Esed rejimini destekleyen, katliamlar yapılırken gidip Esed'le hatıra fotoğrafı çektiren CHP milletvekillerinin bu tavrına rağmen insani duruştan taviz vermediklerin isöyledi. Erdoğan, "Birileri Esed'i savunsa da biz ısrarla mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz.

Birileri çıkıp alçakça, haince MİT'e karşı sabotaj düzenlese de biz büyük devlet olmanın sorumluluğuyla kardeşlerimize yardım taşımaya devam edeceğiz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Brüksel'deki temaslara ilişkin bilgi vererek, "2014 yılının Türkiye-AB ilişkileri bakımından verimli olmasını bekliyoruz" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın 22 yıl aradan sonra Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Erdoğan, "Kendisiyle önemli ve verimli görüşmelerimiz oldu. Bugüne kadar olan süreci değerlendirme açısından önemliydi. Önümüzdeki hafta Almanya'ya yapacağımız ziyaret Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir ziyaret olacak. İşadamalarıyla Almanya'da biraraya gelceğiz. Akşam saatlerinde İran'ın başkenti Tahran'a hareket ediyoruz. İran temaslarımızın da Türkiye-İran ilişkileri, bölgesel meseleler konusunda hayırlı vesilelere olacaktır.

Cenevre görüşmeleri devam ederken, rejimin yaptığı işkenceleri gösteren fotoğraflar dünya kamuoyunda sarsıcı bir etki yaptı. Nazilerin Musevilere yaptığı soykırımı, Bosna Hersek'te yapılan katliamları Suriye'deki insanlık dışı tabloyu da tüm niteliğiyle ortaya koydu. Rejim güçlerinin kuşatması altındaki yer kamplarında adeta hapsedilen binlerce insan kadınıyla yaşlısıyla çocuğuyla ne zaman yemek yediğini hatırlamayan yüzlerce insanın bulunduğu ifade ediliyor.

Oradaki ilim adamlarını, ulemanın verdiği fetvalarla kedi ve köpek yeme durumunda kalan insanlar var" şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hala utanmadan sıkılmadan Suriye'nin Dışişleri Bakanı Cenevre'de, Türkiye ve Körfez ülkelerine hakaret edecek kadar densizleşiyor. Uluslararası platformlar nezdinde gereken yankıyı bulamadı. Rejim fotoğrafçısının çektiği fotoğraflar meselenin ciddiyetini ortaya koydu. Kimyasal silahlarla bin 500-2 bin kişi öldürülmüşse öbür tarafta konvansiyonel silahlarla öldürüldü. İster kimyasal ister konvansiyonel silahlarla olsun, açlıktan bir deri bir kemik kalmış insanlar karşısında inanıyorum ki insanlar mahcup olacaktır.

Türkiye ve aziz millet bu insanlık dışı manzara karşısında yüreği parçalansa da mahcubiyet yaşamıyor Suriye meselesinde insan odaklı bir dışı politika anlayışıyla yaklaştık. Suriye'den topraklarımıza sığınan kardeşlerimize kucak açtık. Suriye meselesin çözümü için uluslararası platformlarda uyarıcı bir rol oynadık. Vicdan dışı sabotajlara rağmen yaptık. Suriye'ye yönelik politikamızı eleştiren CHP'ye rağmen dik durduk" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, "Eli kanlı Esed rejimini destekleyen, katliamlar yapılırken gidip Esed'le hatıra fotoğrafı çektiren CHP milletvekillerinin bu tavrına rağmen insani duruştan taviz vermedik. Suriye'deki insanlık dışı katliam yüzyıl, hatta binlerce yıl unutulmayacaktır. Suriye hatırlandıkça, insani duruş sergileyen Türkiye'nin tavrı da hatırlanacaktır. Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen, ecdadımızın Afrika'ya Avrupa'ya gösterdiği insani duruş bugün hatırlanıyorsa, aradan asırlar geçse de Türkiye'nin bugünkü duruşu hatırlanacaktır. Mazlumun savunmaya devam edeceğiz. Birileri Esed'i savunsa da biz ısrarla mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Birileri çıkıp alçakça, haince MİT'e karşı sabotaj düzenlese de biz büyük devlet olmanın sorumluluğuyla kardeşlerimize yardım taşımaya devam edeceğiz. Suriye'nin kardeşi olarak biz de inşallah imtihanımızı başarıyla tamamlayacağız. Bir kez tarihe büyük millet olarak adımızı yazdıracağız" diye konuştu.

Mısır'daki siyasi gelişmelere değinen Erdoğan, "Mısır halkının durmaya devam edeceğiz. Mısırlı kardeşlerimize selamlarımızı iletiyorum" dedi. Önceki gün İstanbul'da MHP'nin seçim bürosunun önünde silah ve bıçakla yapılan saldırının ardından bir vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, "Zanlılar gözaltına alındı. Seçim bürosundaki şahıslarla sokaktan geçenler arasındaki tartışmanın ardından, bıçaklı saldırıyla böyle bir olayı gerçekleştirmiş olmaları seçim arifesinde düşündürücüdür.

Dün geçe Şişli Belediyesi'ne provokasyon amaçlı saldırı düzenlendi. AK Parti'nin seçim bürolarına da defalarca saldırılar düzenlendi. İki kez Van Büyükşehir Belediye Başkan adayımızın evine ses bombası atıldı. Bütün bu saldırıları sağduyu ve soğukkanlılıkla karşıladık. Bu saldırılar, milli iradeye yönelik bir saldırılardır. Bütün saldırıları şiddetle kınıyor, tüm MHP camiasına buradan başsağlığı mesajlarını iletiyorum" dedi.

"Dönüm noktası seçimler"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin milli irade için dönüm noktası olacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, "30 Mart’ta kimin nerede belediye başkanı olacağı değil, hangi partinin kazandığı önemli. Çünkü, AK Parti’nin kazanacağı her belediye farklı bir mesaj olacaktır. Farklı bir anlam ifade edecek. Çünkü burada kaybedenler lobisi, inanın milletten en darbeyi alacaklardır" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Bugün bir gazete en çok satan gazete bugün bir başlık atıyor birinci sayfadan. Güya ben anamuhalefetin İstanbul adayından çekinmeye başlamışım onun için dosyayı açıklamışım. Burada çok açık birşey söylemek durumundayım. O gazetenin patronu İstanbul Hilton Oteli’nin yanındaki bahçeye inşaat yapabileceği düşüncesiyle onun özelleştirmesine girmiştir. Ama Büyükşehir Belediyemiz ona müsaade etmedi. Bu sefer gitti Şişli Belediyesi ile anlaşma yoluna. Şişli Belediye Başkanı bu işlerde mahirdir. CHP’den ihraç edilirken de bu tür klasörler nedeniyle ihraç edilmedi mi? Yolsuzluk klasörü diye anamuhalefetin genel müdürü o zaman onun önünde poz vermedi mi? Hesap şu, ’Şu anda İstanbul’u alabilir miyiz? Almayacaksınız. İstanbul sizin ne olduğunu çok iyi biliyor. ’Alabilirsem, ben bu otelimi büyütür müyüm’ diyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onun kontrol eder. Çevre katliamına sana müsaade etmeyeceğiz. Kim çevreci değil. Bunlar ortaya çıkıyor. Türkiye’de milletin iradesine canı pahasına sahip çıkan bir iktidar var. Biz meşruluğumuzu sizden alıyoruz. Bir kısım devlet kurumları içine sızan şebekelerin, çetelerin millet iradesini gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Demokratik bir ülkede kararı meşru siyasi aktörler verir. Bu ülkenin temel sorunlarında, dershaneler, terör, çözüm sürecinde, Suriye meselesinde karar hakkına polisler mi karar verecek" dedi.

"YARGI TARAFSIZ DA OLMALI"

Yargının bağımsızlığını ve mücadelesini referandumda sağladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Yargı sadece bağımsız değil, aynı zamanda tarafsız olacak. Hem bağımsız hem tarafsız. Bağımsızlığı iste ama tarafsızlığa gelince orada tarafım de, bunu kimse yutmaz. Biz yargıyla değil, yargı mensuplarının da baskı altına alan bir örgütle mücadele ediyoruz. Hiç kimse siyasi iradenin yargıya müdahale ettiğini iddia etmesin. Bizim dışımızda kimse millete hesap vermiyor. Biz hesap veriyoruz. Siyasi kararları uygulayacak olan siyasi iradedir.

Eğer, siyaset yapmak istiyorsan o zaman bunun tek yolu var. Bütün görevleri bir tarafa koyar gelirsin siyaset içinde yer alırsın. Şu anda oyun bozulduğu için rahatsızlar. Milli iradeye ve hükümetimize kurulan tuzak bir kez daha altüst olmuştur. 30 Mart’a kadar sergilenecek her sabotajı, her tuzağı milletimizle birlikte bozacağız. Hiç kimsenin endişesi olması. Bu badireyi de aşacağız. Hepimiz çok sağlam duracağız. Daha fazla bir olacak, dayanışma içinde olacağız. 30 Mart seçimleri milli irade için dönüm noktası olacak. 30 Mart’a kimin nerede belediye başkanı olacağı değil, hangi partinin kazandığı önemli. Çünkü, AK Parti’nin kazanacağı her belediye farklı bir mesaj olacaktır. Farklı bir anlam ifade edecek. Çünkü burada kaybedenler lobisi, inanın milletten en darbeyi alacaklardır. İşte o zaman Türkiye’nin önünde engel kalmayacak, çözümün önünde engel kalmayacak. Daha fazla demokratikleşme adımı atacağız. Şimdiden bazı demokratikleşme hareketlerini başlattık. Bu engelleri atıkta hiç bitmeyen bir baharı karşılayacağız.Geçen yıl ilkbahar doğru ve güneydoğu için bahara dönüşmüştü. Artık şehitler gelmiyor ama birileri şu anda hasretle yine şehitler ’gelsin’ diyor. Hep bunun gayreti içindeler. İnşallah 30 Mart’ta yeni bir dönemi birlikte tüm Türkiye bitmeyen bir bahara kavuşacak" diye konuştu.

"SİZDEN SON RİCAM"

Başbakan Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: "Son ricam 2 ay içerisinde tüm ana kademelerimiz, kadın kollarımız, gençlik kollarımız durmaksızın kapı kapı dolaşmak suretiyle neler yaptık, neler yapıyoruz çünkü bizim anlatacağız çok şey var ama muhalefetin anlatacağı hiçbir şey yok. Neler yaptığımız en ücra köşeye kadar teşkilatımız anlatmalı. Şu anda 9,5 milyon üyeye sahip olan AK Parti, yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz. Bunun gereğini yapacağız. Bunun gereğini yaptıkça bu hareketin yükselişini kimse durduramaz." Erdoğan, "Van’dan Ankara’ya gelen bir otobüs Sivas yolu üzerine kaza yapmış bu kaza neticesinde 9 ölüm var, 38 yaralımız var. Ölenlere rahmet diliyor. Tüm yakınlarına sabırlar temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

http://www.aksiyonhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim