• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 14 °C

Erdoğan: Dert tamamen Kuzey Suriye'yi ele geçirmek

Erdoğan: Dert tamamen Kuzey Suriye'yi ele geçirmek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda Telabyad'da hemen bir kanton ilan etme olayı var. Dert, tamamen Kuzey Suriye'yi ele geçirmek" dedi.

Erdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fahri Doktora ve 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Gençlik Şöleni'nde konuştu. Konuşması öncesi Erdoğan'a fahri doktora unvanı takdim edildi. Daha sonra salondakilere hitap eden Erdoğan, Suriye'deki gelişmelere değindi.

"BAŞARAMAYACAKLAR"

Erdoğan, şunları kaydetti: "Suriye meselesi, uluslararası toplumun gündeminde her gün daha üst sıralara tırmanıyor. Türkiye'nin başından beri savunduğu terörden arındırılmış bölge, uçuşa yasak bölge, eğit-donat uygulamalarının gerekliliği her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandı ama dert başka. Dert, aslında Türkiye'yi bölmek. Atılan adım bunun için. Şu anda 911 kilometre Suriye'ye sınırı olan, öbür tarafta Irak'a 350 kilometre sınırı olan bir ülke, akrabalık bağları olan bir ülkeden bu gelişmeleri daha iyi değerlendirebilecek birileri olabilir mi? Ama birileri adeta 'bu işi biz daha iyi biliriz, daha iyi değerlendiririz' mantığı ile hep öne geçmenin gayreti içindeler. Bundan dolayıdır ki başaramadılar, başaramıyorlar ve başaramayacaklar. Yine er veya geç bizim tezimize gelmek durumundalar. Aksi takdirde biz adımımızı atmak durumundayız."

"PYD TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

Erdoğan, şöyle devam etti: "Şu andaki gelişmelere baktığımızda son gelişmelerde çok açık net PYD bir terör örgütüdür. Ama bunlar ne diyor, 'hayır siyasi organizasyondur' ve 'YPG bunun terör örgütüdür' diyorlar. Hayır, olay hiç öyle değil. Bunlar PKK'nın Kuzey Suriye'deki uzantılarıdır. Bunu bir defa bilmemiz lazım. Bu adımı da zaten birbirleri ile organize atıyorlar. Şu anda PYD'nin içinde bin 400 PKK mensubu var. Bunu gözden kaçırmanın hiçbir anlamı yok, bu bir vakıa, gerçek. Ama bunu maalesef bize dost görünen ülkelerin hepsi de tam aksi istikamette ifade etmeye çalışıyorlar. Bunlara silah yardımı geliyorsa bunlardan geliyor. Bu silahların hangi ülkelerin silahları olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Kendilerine de ikili görüşmelerde söylüyoruz. Hiçbir şeyi gizlemek mümkün değil."

Erdoğan, Esd'in Rusya ziyaretini de eleştirerek, "İşte en son Rusya'daki görüşme. Düşünebiliyor musunuz? 370 bin insanın kanına giren bir kişiyi kırmızı halıyla karşılamanın devletler arası diplomaside yeri olabilir mi? Maalesef insanlık bunu da gördü. Görüşmelerimizde farklı konuşup daha sonra farklı uygulamalara girenleri gördük" ifadesini kullandı.

"DERT, KUZEY SURİYE'Yİ ELE GEÇİRMEK"

Erdoğan, şöyle devam etti: "Aynı şeyi işte Kuzey Suriye'deki gelişmelerde görüyoruz. Şu anda Telabyad'da hemen bir kanton ilan etme olayı var. Kanton ilan ederken acaba orada sadece terör örgütü mensuplarının dışında sivil vatandaş olarak kim var? Sadece yüzde 90'ı Arap ve yüzde 5 gibi Türkmen var. Diğerleri onlar. Ama buna rağmen orayı kanton ilan edebiliyor. Dert, tamamen Kuzey Suriye'yi ele geçirmek."

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Buradan açık söylüyorum, biz Kuzey Suriye'yi bir defa bunların yaptıkları planlamaya asla kurban etmeyeceğiz. Zira bu bizim için bir tehdit oluşturmaktadır, dolayısıyla bu tehdide Türkiye olarak 'evet' dememiz mümkün değildir. Bu Telabyad'da böyledir, Cerablus'ta da böyledir. İşte Kobani'yle yapılanı gördünüz. Yapılan neydi, aynıydı. Bu insanlar kaçtığı zaman bu millete sığındılar, Türkiye'ye..."

"NOBEL'İ HAK EDENLER..."

Nobel ödüllerini de eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Bir de Nobel ödülü meselesi çıktı ortaya... İşte falanca ülke '30 bin kişiyi ağırlayabiliriz' öyleyse 'oraya bir Nobel verelim' demeye başladılar. Kardeşlerim, Nobel'i asıl hak edenler, sınırlarına gelen insanlara kapılarını kapatanlar değil, yıllardan beri vakur bir şekilde ülkelerinin özgürleşmesini bekleyen Suriyeli kardeşlerimizdir ve onlara sahip çıkan Gaziantepli, İstanbullu kardeşlerimdir. Şanlıurfa'daki, Hatay'daki, Mardin'deki, buralardaki kardeşlerimdir. Suriye'de körüklenen terör ateşi ilk olarak bizi etkiliyor. Ama bu ateş bölgeyi, Avrupa'yı ve dünyayı da yakmaya başlayacak. Bu bakımdan sorunun çözümü yönünde gelişmeler yaşanacağını ümit ediyoruz."

Erdoğan, sözlerini, "enim de soğuk algınlığı neticesinde sesimdeki sıkıntıdan dolayı, biraz sonra gençlikle de Gaziantep'te bir arada olacağız" diyerek tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim