• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 16 °C

Epilepsinin tedavisi bulundu

Epilepsinin tedavisi bulundu
Isparta SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü, al acı biberle ilgili tıp dünyasını aydınlatacak bir bilgiyi gün yüzüne çıkardı.

Isparta SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü, al acı biberle ilgili tıp dünyasını aydınlatacak bir bilgiyi gün yüzüne çıkardı.

Hücredeki iyon kanalları üzerine yaptığı araştırmayla Uluslararası Harezmi Ödülü'ne sahip ilk Türk ilim adamı unvanını taşıyan Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, 8 sahıslık ekibiyle 8 sene süren çalışma sonunda epilepsi hastaları için mühim bir çalışmaya imza attı.

Kırmızı biber tetikliyor

'Kırmızı acı biberde bulunan kapsaisinin epilepsi hastalığının oluşumunda, epileptik atakların azalmasında veya artışında herhangi bir etkisi olabilir mi?'

düşüncesiyle bir çalışma yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Nazıroğlu, "Bu kapsamda sıçanlardan 5 grup oluşturduk ve bir kısmında epilepsi oluşmasını sağladık.

Bir kısmına al acı biberde bulunan kapsaisin maddesini iğneyle enjekte ederken, bir kısmına ise bunun etkisini bloke eden kapsazepin adlı kimyasal madde verdik.

Sonuçta al biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin verilen sıçanlarda epileptik atakların arttığı gözlemlenirken, kapsazepin verilen başka sıçanlarda ise bu atakların neredeyse sıfıra yakın düzeyde azaldığını gözlemledik.

Bu çalışma sonuçlarına göre kesinlikle şunu söyleyebiliriz ki epileptik hastaların al acı biber yemesi, epileptik atakları artırıyor" dedi.

Prof. Dr. Nazıroğlu ve ekibinin bu araştırmasıyla ilgili makale, dünyaca meşhur Amerikan Neuroscience Dergisi'nde bu ayki sayısında yayınlanarak tıp dünyasına sunuldu.

Epiletik ilaç geliştirecekler

Bundan sonraki aşamada Nöroloji Anabilim Dalı'ndaki öğretim üyeleriyle kapsaisinin etkisini bloke eden kimyasalların epilepsi hastası insanlarda faydalı olup olmadığına yönelik araştırma yapacaklarını aktaran Prof. Dr. Nazıroğlu, çalışmanın finalinin ise antiepileptik bir ilaç geliştirmek olduğunu vurguladı.

Her 100 kişiden 3'şöhrette mevcut ilacı yok

Epilepsi hastalığının dünyada her 100 kişiden 2 veya 3'şöhrette görülebilen yaygın hastalıklardan olduğunu belirten Prof. Dr. Nazıroğlu, bu hastaların kullandıkları ilaçların hiç birinin tedavi edici nitelikte olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, "Epilepsi hastalığı, bilindiği üzere gelen ataklarla adamı plastik top gibi hoplatmaktadır. Buna biz 'epileptik ataklar' diyoruz.

Ancak bu hastalığın hiçbir tedavisi yok. Kullanılan ilaçlar sadece gelen atakların belirli bir düzeyde kalmasını sağlıyor" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim