• BIST 89.282
 • Altın 145,897
 • Dolar 3,6363
 • Euro 3,8917
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 16 °C

Enerji ihtiyacına kooperatif çözümü

Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, "Yerli ve yenilenebilir kaynaklar, enerji kooperatifleri modeliyle değerlendirilerek enerji ihtiyacımızın daha çoğu yerli kaynaklardan sağlanacak" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kooperatifçilik alanında yeni bir tür olarak enerji kooperatiflerini hayata geçirdiklerini bildirerek, "Yerli ve yenilenebilir kaynaklar, enerji kooperatifleri modeliyle değerlendirilerek enerji ihtiyacımızın daha çoğu yerli kaynaklardan sağlanacak" dedi.

Bakan Yazıcı, yazılı açıklamasında, Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nda yer alan yeni kooperatif türlerinin Türkiye'de kurulması hedefi doğrultusunda Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifi Örnek Anasözleşmesi'nin girişimcilerin hizmetine sunulduğunu kaydetti.

Kooperatiflerin, gelişmiş birçok ülkede kamu ve özel sektörün yanında üçüncü sektör olarak tanımlandığını belirten Yazıcı, kooperatiflerin kendi kendine yardım eden ve ekonomik toplumsal dayanışma örgütleri olarak ortaya çıktığını, sosyo-ekonomik alandaki boşluğu büyük ölçüde doldurduğunu ifade etti.

Eğitim, sağlık ve yenilenebilir enerji gibi birçok alanda kooperatif işletmelerin kurulmaya başladığına işaret eden Yazıcı, enerji kooperatiflerinin en önemli kooperatif yapılarından biri haline geldiğine dikkati çekti. Bu doğrultuda başta Almanya, Danimarka, İngiltere, Kanada ve ABD gibi gelişmiş ülkelerin yenilenebilir enerji konusunda çeşitli düzenlemeler yaptığını belirten Yazıcı, bu ülkelerin konuyu ülke politikası haline getirdiklerini vurguladı.

Enerji alanında en iyi hizmet eden yapıların kooperatifler sayesinde faaliyet göstermeye başladığını ve bu kapsamda kooperatifçilik alanında yeni bir tür olarak enerji kooperatiflerini hayata geçirdiklerini kaydeden Yazıcı, şöyle devam etti:

"Yerli ve yenilenebilir kaynaklar enerji kooperatifleri modeliyle değerlendirilerek, enerji ihtiyacımızın daha çoğu yerli kaynaklardan sağlanacak. Kendi enerjisini kendisi üreten, üstelik bunu çevre ve toplum yararını temel alarak yapan kooperatifler, gerek devlet gerekse özel kurum ve kuruluşların da destekleriyle yerel kalkınmanın sağlanması, enerji verimliliğinde artışın sağlanabilmesi, küçük yatırımların enerji yatırımlarına dönüştürülerek ekonomide katma değer yaratılması, yerel kaynakların en rasyonel şekilde değerlendirilerek enerji kayıp oranlarının düşürülmesi, sahip olunan yerel ve yenilenebilir kaynakların yerinde değerlendirilmesi ile enerji bağımlılığının azaltılması sağlanacak.

Vatandaşın tüketeceği kadar elektrik üretmesinin sağlanabilmesi, enerjide alternatif girişim modellerinin oluşturulması, ülke kooperatifçilik modeline yenilenebilir enerji gibi önemli bir alanın eklenmesi, kurulan tesisler sayesinde yerel istidam yaratılması ve işsizlik oranlarının düşürülmesi ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen temiz enerji sayesinde gaz emisyonları düşürülerek iklim değişikliği ve çevresel sorunlar ile mücadele edilebilmesi hususlarında önemli katkılar sağlayacak."

Anasözleşme onaylandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, ilgili kurumlarla çalışarak hukuki altyapıyı tamamladığını ve bu amaçla hazırlanan Örnek Anasözleşme'yi onayladığını belirten Yazıcı, enerji kooperatifleri sayesinde enerji yatırımlarının daha kolay harekete geçirilebileceğine işaret etti.

Özellikle yerel yönetimlerin bu modelle bölgelerinde öncü roller üstlenebileceğinin altını çizen Yazıcı, "İster küçük ister büyük ölçekte, ister şehir ister kırsal alanda olsun, kurulacak kooperatifler ile hem enerji piyasasına hem de kooperatifçilik sektörüne yeni bir soluk getirilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Kooperatifler nasıl kurulacak?

Açıklamaya göre, söz konusu kooperatifler 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'na göre en az 7 gerçek ve/veya tüzel kişi ortak tarafından anasözleşmenin imzalanması ile kurulur. Kooperatife ortak olacak kişilerin ortaklarının medeni hakları kullanma ehliyetine ve elektrik aboneliğine sahip olmaları yeterlidir.

Kooperatifin kuruluş işlemlerinin akabinde elektrik piyasası mevzuatı devreye girecek. Bu kapsamda kooperatif ortaklarının "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği" ve tebliği çerçevesinde faaliyette bulunacak.

Öte yandan, açıklamada tüm girişimci vatandaşlar yenilenebilir enerji kooperatifleri çatısı altında buluşmaya davet edilirken, vatandaşların bu çerçevede Bakanlığa müracaat etmelerinin yeterli olduğu belirtildi.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Gazze'nin elektrik sorunu çözülüyor13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:20
 • İstanbul'da elektrik kesintisi27 Nisan 2016 Çarşamba 09:41
 • Türkiye'de elektrik Avrupa'dan ucuz21 Nisan 2016 Perşembe 16:23
 • BP rekor cezayı ödeyecek06 Nisan 2016 Çarşamba 12:44
 • Türkiye ilk kez ABD'den doğalgaz ithal etti24 Mart 2016 Perşembe 11:42
 • Petrol'ün varil fiyatı 2016'nın zirvesine ulaştı18 Mart 2016 Cuma 17:04
 • Enerji borsasına milli yazılım18 Mart 2016 Cuma 14:28
 • 'Türkiye Avrupa'dan doğalgaz almak istiyor'17 Mart 2016 Perşembe 15:14
 • 'Yenilenebilir'de 4,2 trilyon dolarlık tasarruf mümkün17 Mart 2016 Perşembe 13:53
 • Kuzey Irak petrolünde akış normale döndü17 Mart 2016 Perşembe 09:46
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim