• BIST 111.874
  • Altın 174,458
  • Dolar 4,0260
  • Euro 4,9840
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 22 °C

En ünlü silahın babası öldü

Rus mühendis ve silahlı kuvvetler personeli Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov'un ölüm haberini Rus haber kuruluşları duyurdu.

Dünyanın en çok tanınan silahı Kalaşnikof'un tasarımcısı Rus mühendis Mihail Kalaşnikov 94 yaşında hayatını kaybetti.

Rus mühendis ve silahlı kuvvetler personeli Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov'un ölüm haberini  Rus haber kuruluşları duyurdu.

Tüm dünyanın AK-47 olarak bildiği, Türkiye'de yaygın olarak "keleş" olarak isimlendirilen ve birçok modeli bulunan Kalaşnikof tüfeği, basitliği ve bakımının kolaylığı sayesinde dünya çapında yaygınlaştı.

İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı savaşan Sovyet Kızıl Ordusu saflarındayken tasarladığı piyade tüfeği Kalaşnikof'la ün ve yüksek rütbe kazanan Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov, hem Sovyetler Birliği hem de birliğin dağılmasının ardından kurulan Rusya Federasyonu tarafından çeşitli ödüllere layık görülmüştü.

MİHAİL KALAŞNİKOV KİMDİR?

1919'da Altay Kray'daki Kuriya'da doğdu. Lise öğreniminden sonra demiryollarında teknik sekreter olarak çalışmaya başladı. 1938'de Kızıl Ordu'ya girdi ve silah uzmanı olarak yetiştirildi. II. Dünya Savaşı'nda bir tank uzmanı olarak katıldığı Bryank Savaşı'nda ağır yaralandı (Eylül 1941). İyileşmeye başladığı sırada Moskova'daki Havacılık Araştırma Dairesi'nde AK-47 üzerinde çalışmaya koyuldu. Dzerşinski Akademisi'nin yöneticisi, Mihail Kalaşnikov' un tasarımını çok karmaşık bularak reddetti ancak onu doğru yönlendirmeyle gelecekte birinci sınıf bir mühendis olabileceğini de belirtti. Bunun üzerine Kalaşnikov tasarımlarına devam etti. 1944' te tasarımına başladığı silahın 1946'da prototipinin yapımını tamamladı. 1948'de AK-47'nin Kızıl Ordu' nun donanımı için kabul edildiği bildirildi ve Kızıl Ordu' nun ana piyade tüfeği seçidi. Yine 1948'de Kalaşnikov'a Stalin Ödülü verildi; silahın ordu silahı olarak kabul edilmesinden bir yıl sonra da Sosyalizm Kahramanı ilan edildi. Daha sonra rütbesi Korgeneralliğe yükseltildi. 1966'da Yüksek Sovyet'te halkvekilliğine kadar yükseldi. 10 Kasım 2009 'da , yani 90. doğum gününde Rusya Devlet başkanı Dmitri Medvedev tarafından Rusya Federasyonu Kahramanlığı ödülü aldı. Günümüzde ise Rusya' ya bağlı Udmurtya Cumhuriyeti' nin başkenti Izhevsk' teki Izhmash fabrikalarında Kalaşnikov tasarımlarına devam etmektedir.

www.istanbulhaber.com

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim