• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 14 °C

Elitaş, Türkmenistan’daki Türk Müteahhitlerle Gururlandı

Elitaş, Türkmenistan’daki Türk Müteahhitlerle Gururlandı
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkmenistan'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi tarafından organize edilen İş...

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkmenistan'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi tarafından organize edilen İş Forumu ile Aşkabat Türk İhraç Ürünleri Fuarı'na katıldı. Elitaş, Türkmenistan gezisinde, DEİK Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı olan Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı'nın ofisini de ziyaret etti. Ziyarette, Türk iş adamlarının Türkmenistan'daki faaliyetleri konusunda bilgi alan Bakan Elitaş, "Türk iş adamlarımızın, kardeş ülke Türkmenistan'daki yatırım ve hizmetleriyle gurur duyuyoruz" dedi.

Türkmenistan'daki programına, bu ülkedeki mevkidaşı Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Yoldaş Şeripov'un refakat ettiği Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, DEİK tarafından organize edilen ve 50 Türk iş adamının davet edildiği Türkmenistan-Türkiye İş Forumu'na katıldı. Bakan Mustafa Elitaş, 103 Türk firmasının ürün ve hizmetlerinin tanıtıldığı Aşkabat Türk İhraç Ürünleri Fuarının da açılışını yaptı. Bakan Elitaş, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından da kabul edildi. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkmenistan'daki temas ve incelemeleri sırasında Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı olan Halil Avcı'nın Aşkabat ofisine de ziyaret gerçekleştirdi.

AVCI BU ÜLKEDEKİ ÇALIŞMALARI ANLATTI

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2006 yılından beri Türkmenistan'da 5 yıldızlı otel, müzeler, konutlar, okullar, engelliler eğitim, tedavi ve rehabilitasyon merkezi, endüstriyel yapılar gibi çok sayıda projeyi hayata geçiren Halil Avcı Şirketler Grubu'nun Türkmenistan Ofisindeki ziyaretinde, Avcı'dan Türk iş adamlarının bu ülkedeki faaliyetleri konusunda bilgiler aldı. 10 yıldır Türkmenistan'da önemli projeleri başarıyla gerçekleştiren Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı, Bakan Mustafa Elitaş'a, Türkmenistan'daki Türk iş adamlarının ve kendi grubunun faaliyetlerini kapsamlı olarak anlattı. Bu ülkede tamamladıkları projelerin yanı sıra yapımını üstlendikleri konut, fabrika, endüstriyel tesis ve hastane inşaatlarının sürdüğünü bildiren Avcı, Bakan Elitaş'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Halil Avcı, bu memnuniyetini, "DEİK tarafından organize edilen Türkmenistan-Türkiye İş Forumu ile Aşkabat Türk İhraç Ürünleri Fuarına, Ekonomi Bakanımız olarak katılımınız, iki ülke arasındaki köklü ekonomik ilişkileri daha da güçlendirmektedir" cümleleriyle ifade etti.

TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN BAŞARISI

Halil Avcı, Türkmenistan'da grup olarak gerçekleştirdikleri projelerin yanı sıra Türk müteahhitlerin başarılarına da dikkati çekti. 25 yıllık süreçte Türk müteahhitlerin toplam değeri yaklaşık 48 milyar dolar olan çok sayıda projeye imza attığını vurgulayan Halil Avcı, "Türkmenistan'da iş yapan bütün müteahhit arkadaşlarımız kontratlarında yazan sürelerden önceki zaman dilimde işlerini başarıyla bitirdiler. Gerçekten örnek projeler yapmışlar ve yapmaya da devam ediyorlar" diye konuştu.

Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı Halil Avcı, Türkmenistan'ın, Hörmetli Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un önderliği ve vizyonunda geliştirilen 2011-2030 Ekonomik Kalkınma Ulusal Programı çerçevesinde; ekonomisi sürekli gelişen, her yıl büyüme hızıyla rekorlar kıran, tarafsızlık ilkesiyle, sanayileşme vizyonu ile dünyada takdir gördüğünü, birçok ülkenin bu gelişime gıpta ile baktığını sözlerine ekledi.

Elitaş, Türkmenistan’daki Türk Müteahhitlerle Gururlandı

Elitaş, Türkmenistan’daki Türk Müteahhitlerle Gururlandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim