• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

Ekonomi kurmayları değişiyor

Ekonomi kurmayları değişiyor
AKP’nin erken seçime odaklanmasıyla, 3 dönem kuralı ekonomi kurmaylarının da değişmesine neden olacak. İşte gidenler ve kalanlar…

AKP’nin siyaset stratejisini koalisyon yerine erkem seçime odaklaması, ekonomiyi yöneten kurmaylar arasında da değişikliklere neden olacak. Erken seçime gidilmesi halinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 3 dönem kuralına takılıp Meclis dışında kalacak. Buna karşılık Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a piyango vuracak, 4 yıl beklemeden yeniden Meclis’e girebilecek.

Türkiye 7 Haziran seçimlerine kadar AKP’nin yeniden tek başına iktidara gelebileceği, ekonomi yönetiminin ise 3 dönem kuralına takılan Babacan dışında farklı bir isme verilebileceği konuşuluyordu. Babacan’ın yerine düşünülen isimler arasında ise Maliye Bakanı Şimşek ile BİST başkanlığından istifa edip Meclis’e giren İbrahim Turhan başı çekiyordu. Ancak, AKP’ye tek başına iktidar şansı vermeyen seçim sonuçları beklentileri ters yüz etti. Şimdi artık erken seçim konuşuluyor. İşte gitmeye hazırlanırken yerinde kalacak olan; kalma şansı yakalamışken gitmek zorunda olacak AKP’nin ekonomi kurmayları:

GELENLER

Ali Babacan: Yıllarca ekonominin dümenini elinde tutarken 3 dönem kuralına takıldı. Seçimlerden hemen sonra siyaseti bırakıp kenara çekilme planları yapıyordu. Ancak nafile koalisyon arayışları uzayınca koltuğundan ayrılamadı. Yeniden seçim olursa 3 dönem kuralını da aşmış olacak ve yeniden TBMM’ye girebilecek.

Binali Yıldırım: Başbakan Davutoğlu’ndan çok Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Yıldırım, 4 yıl beklemeye gerek kalmadan erken seçimle yeniden Meclis’e gelebilecek. Üstelik, milletvekili olabileceği için alternatif Başbakan adayları arasındaki konumu güçlenecek.

Taner Yıldız: Erken seçim, vekilliği düştüğü halde uzatmalı seçim sonrası hükümette kalan ve Enerji Bakanlığı görevini, sürdüren Yıldız’a da yeniden TBMM üyeliği yolu açılıyor.

Faruk Çelik: Toplu sözleşme ve pazarlık masalarının vaz geçilmez isimleri arasında yer alan Çelik, yeniden milletvekili olma şansını yakalayacak.

Mehdi Eker: Tarım Bakanlığı’nda Eker döneminin 7 Haziran’da biteceği düşünülüyordu. Ancak Eker için, yeniden vekil olma ve bakanlığa dönme şansı doğdu.

Nurettin Canikli: Kısa bir dönem bakanlık yaptıktan sonra 3 dönem kuralıyla devre dışı kalacağı hesap ediliyordu. Hesap şaştı. Şimdi yeniden vekil olabilecek.

GİDENLER

Mehmet Şimşek: Babacan sonrası ekonomi yönetimi için güvence olarak görülüyordu. Seçimlerde son dönem milletvekili olma hakkını kullandı. Ancak erken seçim ihtimali üzerine bu kez 3 dönem kuralına takılacak.

Lütfi Elvan: Anayasa gereği, 7 Haziran seçimleri öncesi Ulaştırma Bakanlığı görevini bürokrata devretmek zorunda kaldı. Seçimlerde yeniden milletvekili olan Elvan, seçim sonrası bakanlığı geri devralmayı planlıyordu. Ancak erken seçim hesapları bozdu. Yeni bir seçim Elvan için de vekillik hayallerinin ertelenmesi anlamına geliyor.

Cevdet Yılmaz: Bu seçimlerde de Meclis’e gelip bakanlık görevini sürdürme şansı yakaladı. Ancak bu şansı uzun sürmedi, Yılmaz da olası bir erken seçimde Meclis dışında kalacak.

Fikri Işık: Yeniden Sanayi Bakanlığı ve yerli otomobil hayali 3 dönem kuralına yakalanacak olması nedeniyle artık onun için de çok uzak.

Recai Berber: Plan ve Bütçe Komisyonu başkanlığından sonra olası bir yeni kabinede bakanlık şansı görünüyordu. Ancak erken seçim bu hayalleri başka bahara öteledi.

VE YENİLER:

İbrahim Turhan: Babacan’ın yerine geçebileceği söylenen en güçlü isimler arasındaydı. Şimdi Meclis’e girebilmek için yeniden başa dönmesi gerekecek.

Naci Ağbal: Maliye müsteşarlığı görevinden ayrılıp seçim meydanlarına indi. Vekil seçildi. Maliye bakanlığı şansı görünüyordu. Yeniden aday olması ve kazanması gerekecek.

Ziya Altunyaldız: Gümrük müsteşarlığı görevinden istifa edip milletvekili seçildi. 3 dönem kuralına takılanların yerine kabinede yer alma şansı vardı. Ancak şimdi hesaplar değişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim