• BIST 112.195
  • Altın 174,656
  • Dolar 4,0229
  • Euro 4,9803
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 21 °C

Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekci: "Herkes, Cumhurbaşkanı Dendiğinde Haddini Bilecek"

Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekci: "Herkes, Cumhurbaşkanı Dendiğinde Haddini Bilecek"
Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci, "Cumhurbaşkanı üzerinden yapılan konuşmaları yakından takip ederim. O söylenen sözler sadece Recep Tayyip Erdoğan'a...

Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci, "Cumhurbaşkanı üzerinden yapılan konuşmaları yakından takip ederim. O söylenen sözler sadece Recep Tayyip Erdoğan'a söylenen bir söz değildir. Herkes, Cumhurbaşkanı dendiğinde haddini bilecek. Çünkü o Türkiye'nin Cumhurbaşkanıdır. Ülkeyi temsil ediyor. Eleştiriler ve diğer şeyler beni rahatsız ediyor" dedi.

Ekonomi eski Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Denizli Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Varol ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Zeybekci, daha sonra basın mensuplarıyla tek tek tokalaştı. Cemiyette bir süre basın mensuplarıyla sohbet eden Zeybekci, İlyas Haytan Toplantı Salonu'nda basın mensuplarının sorularını cevapladı.

CUMHUBAŞKANI-BÜLENT ARINÇ TARTIŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bülent Arınç ile ilgili soruya cevap veren Nihat Zeybekci şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı üzerinden yapılan konuşmaları yakından takip ederim. O sadece Recep Tayyip Erdoğan'a söylenen bir söz değildir. Geçen yıl bu dönemlerde AK Parti olarak oyumuz yüzde 50 civarındaydı. 7 Haziran seçimlerinde ise oyumuzun yüzde 40'lara indiğini gördük. O dönemde Bülent Arınç bey, hükümeti eleştirdiği bir dönem olmuştu. Bunun sonuçlarını hepimiz gördük. Ben Cumhurbaşkanımıza karşı söylenen her sözü anlamlı bulurum. Bu parti ya da bu dava Cumhurbaşkanımızın kişiliğinde bayraklaşıyor. Buradaki bir tereddüdün nelere yol açtığını gördük. Yapılan her hareketi de böyle bir sonuç almaya yönelik gayret olarak görüyorum."

"HERKES, CUMHURBAŞKANI DENDİĞİNDE HADDİNİ BİLECEK"

Bu konuda herkesin dikkatli olması gerektiğini ifade eden Zeybekci, "Cumhurbaşkanımız hariç herkes, böyle konularda açıklama yaparken vicdani olarak sorumlu olmalıdır. Bu açıklamaların yeniden yapılması kasten mi yapılıyor dedirtiyor. Cumhurbaşkanımız da bir insandır ve eleştiriye elbette açıktır. Ancak halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan bir kişiye kamuoyunun önünde bu tarz yaklaşım gösterilince buna karşı gösterilen refleks de bu şekilde oluyor. Bunları yapmamak lazım. İçeride birebir mücadeleler oluyor. Bunu dışarıda da yapınca bunda kasıt aranır. Herkes dikkatli olmalıdır. Cumhurbaşkanı bu ülkenin 80 milyonunu temsil ediyor. Elbette ona karşı dikkat edeceksiniz. Yıpratılan bu ülkenin lideri olur. Bunun adı bugün Erdoğan'dır yarın Kemal Kılıçdaroğlu da olsa yine aynı şeyi söylerim. Herkes, Cumhurbaşkanı dendiğinde haddini bilecek. Çünkü o Türkiye'nin Cumhurbaşkanıdır. Ülkeyi temsil ediyor. Eleştiriler ve diğer şeyler beni rahatsız ediyor" diye konuştu.

"MİLLETVEKİLİ YEMİNİNDE KARŞI OLDUĞUM ŞEYLER VAR"

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi ile ilgili de konuşan Zeybekci, "Başta milletvekili yemini olmak üzere değişiklikleri olmalı. Milletvekili yemini ederken külliyen karşı olduğum şeylere yemin ediyorum. Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma diyoruz ama ben bu anayasayı beğenmiyorum ve değiştirmek istiyorum. Milletvekili yemini "vatanıma, milletime ihanet etmeyeceğime evrensel demokrasiden ayrılmayacağıma Yüce Türk Milleti önünde and içerim" şeklinde olamaz mı mesela? Ben bu anayasanın birçok maddesine karşıyım. Vatanın bölünmez bütünlüğünü ile ilgili kısımları da ekleyerek bir yemin metin ortaya çıkarılabilir. Türkiye başkanlık sistemi ile ilgili tartışmaları bitirmek zorundadır. Adına ne derseniz deyin Türkiye ikili güçlü sisteme geçmek zorunda. Yüzde 51 ile iktidar, yüzde 49 ile muhalefet anlayışı olmalı. Böyle olmalı ki muhalefet diğer seçimde iktidar olmak istemeli" dedi.

Anayasa değişikliği yapılırken sistem değişikliğinin konuşulmamasının aldatma olacağını belirten Ekonomi eski Bakanı Zeybekci sözlerini şöyle tamamladı:

"Başkanlık sisteminin konuşulmadığı bir anayasa değişikliği boşa vakit kaybı olur. Sistem değişikliğini beraberinde getirecek olan bir anayasa değişikliği ele alınmalı. Milletin huzuruna öyle gidilmeli. Bu iş kökten çözülmeli. Bu meclis bunu yapmalı. Bu meclis bunu yapabilir. Bu meclis bu anayasa değişikliğini yapamazsa millet bunu affetmez. Bu meclis sistem değişikliğini de içinde barındıran anayasa değişikliğini yapamazsa bunu yapabilecek bir meclis arayışı yeniden gündeme gelebilir."

Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekci: "Herkes, Cumhurbaşkanı Dendiğinde Haddini Bilecek"

Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekci: "Herkes, Cumhurbaşkanı Dendiğinde Haddini Bilecek"

Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekci: "Herkes, Cumhurbaşkanı Dendiğinde Haddini Bilecek"

Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekci: "Herkes, Cumhurbaşkanı Dendiğinde Haddini Bilecek"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim