• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş:

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş:
Kocaeli'de bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Çevremizde yaşanan olumsuzlukları başka ülkelerden, sahra altı Afrika, Güney...

Kocaeli'de bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Çevremizde yaşanan olumsuzlukları başka ülkelerden, sahra altı Afrika, Güney Amerika'dan, Hindistan, Çin'den fırsata dönüştürmek için gayret göstereceğiz" dedi.

Kocaeli'ne gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Ziyaretlerde Bakan Elitaş'a Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan eşlik etti. Bakan Elitaş AK Parti Kocaeli ziyaretlerinde Valilik Kampüsü projesini çok beğendiğini dile getirerek projenin diğer illere de örnek olmasını önereceğini söyledi.

"SANAYİ KARNEMİZDEKİ PEKİYİLERİN BAŞINDA KOCAELİ VAR"

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı ziyaretinde konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bakanlığın başarı karnesinin pekiyi ile dolmasındaki en büyük paya sahip olan illerin başında Kocaeli'nin geldiğini söyledi. Bakan Elitaş, "Ekonominin ileriye gitmesi, ihracatın zirve yapması bizim birinci hedefimiz. O yüzden Ekonomi Bakanlığı'nın karnesindeki pekiyileri arttırabilmek Kocaeli'deki sanayinin başarısı ile daim olabilecek. Sanayinin önündeki engeller, yerel yönetimler tarafından kaldırıldığı takdirde, oradaki sanayi işler hale gelebildiği taktirde, üretimin yerine set çekmek yerine üretimi arttırmak ilke olduğu taktirde oradaki sanayileşme hızı, başka taraflardan daha fazla olur" dedi.

"BİR GÜNDE ŞİRKET KURABİLECEK HALE GELECEĞİZ"

AK Parti'nin şirket kurulabilmesi önündeki engellerin kaldırılması için büyük çalışmalar yaptığını belirten Bakan Elitaş, "Bir şirket kurulabilmesinin merasimi 19 işlem 15 günlük süreyi gerektiriyordu. Daha sonra 3 işlem 3 günlük süreydi, şimdi hemşehriniz değerli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Bey'in yaptığı çalışmayla birlikte bir günde şirket kurmayı gerçekleştirecek hale geleceğiz. Hem yabancı hem de yerli sermayenin heyecanını bürokratik engellerle kırmamamız gerekir. Bunu en iyi anlayacak sizsiniz. Sanayi yoğunluğunun en başta olduğu illerin başında Kocaeli geliyor" diye konuştu.

"SANAYİCİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ"

Sanayiciliğin zor bir iş olduğunun farkında olduklarını dile getiren Bakan Elitaş, "İmalat yapmak çok zor bir iştir. Ben imalat yapan, rantı tercih etmeyip de kolay para kazanmak yerine üretim yaparak bu ülkeye katkı sağlayan memleket sevdalılarına buradan selamlarımı iletiyorum. Sanayicilik kahramanlık işidir, fedakarlık işidir. Her zaman para kazanmayabilir. Bazı meselelere de aynı şekilde uyum sağlamayabilir. Dünyadaki ortaya çıkan olumsuzluklardan en fazla etkilenen ama en zor o etkilerden kurtulabilen sektör sanayi sektörüdür. O anlamda bizim bu sektörlere olağanüstü derecede ilgi göstermemiz, onları olanaklı hale getirmemiz, emeklerini, heyecanlarını, gayretlerini, düşüncülerini, bilgilerini koruma kalkanı içerisine alıp, önündeki engelleri kaldırıp teşvik etmemiz gerekir" şeklinde konuştu.

"YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜN ÜRETENLER DAHA FAZLA TEŞVİK EDİLMELİ"

Gelecek yıllarda çıkarılan AR-GE kanunu ve çıkarılacak patent kanunu ile üreticiye fayda sağlayacağına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Bu kanunlarla birlikte Türkiye yeni bir ivme ortaya çıkaracak. Türkiye artık ileri teknoloji üreten bir ülke konumuna girecek. Bunun da ilk etaptaki koşan ili, gelişmiş birikmiş emeğiyle, Kocaeli olacağı kanaatindeyim. Bizler de ümit ediyorum, önümüzdeki günlerde ortaya çıkaracağımız Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yüksek teknolojili ürünleri daha fazla teşvik etmenin yollarını ve yöntemlerini arayacağız. Standart ürün ile yüksek teknolojili ürün, katma değeri yüksek ürün aynı şekilde teşvik edilmesi bana göre haksızlık. Fikir üreten, yeni yeni ürünler ortaya çıkaran buluşlar yapan insanların desteğinin daha fazla olması gerekir. Onların da patent kanunu ile korunması gerekir" ifadelerini kullandı.

"ÇEVREMİZDEKİ SIKINTILARI AFRİKA, GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİYLE ÇÖZECEĞİZ"

Son olarak 2016 yılının 2015 yılından daha iyi olması için çalışma yaptıklarını söyleyen Bakan Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünya sıkıntı içerisinde ama biz bu dünyadaki sıkıntıyı, daralmayı fırsata dönüştürmek üzere başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Başbakanımız ile birlikte karış karış dünyayı geziyoruz. Bakan olalı üç buçuk ay oldu, 18 ülke 20 seyahat gerçekleştirmişim. Dünyanın her tarafında yeni pazarlar ortaya çıkarmak için çaba gösteriyoruz. Samimiyetle söylüyorum gezdiğim her ülkede Türk müteahhitlerin yaptığı eserlerle gurur duyuyorum. Türk işadamlarının, Türk işçilerinin alın teriyle ürettikleri mamuller artık dünyada son sınıf mallar değil, üst sınıf mallar tercih edilebilir mallar haline geldiği için emek eren ter döken emekçi kardeşlerimiz için ürünleriyle gurur duyuyorum. Çevremizde yaşanan olumsuzlukları başka ülkelerden, sahra altı Afrika, Güney Amerika'dan, Hindistan, Çin'den fırsata dönüştürmek için gayret göstereceğiz."

Bakan Elitaş daha sonra Kocaeli Vergi Rekortmenleri ödül törenine katılarak Kocaeli'den ayrıldı.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş:

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş:

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş:

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş:

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş:

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim