• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 22 °C

Ege Genç İşadamları Derneği Başkan Kocaoğlu’nu Konuk Etti

Ege Genç İşadamları Derneği Başkan Kocaoğlu’nu Konuk Etti
Ege Genç İşadamları Derneği'nin konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Katı atık bertaraf tesisini yapamadan 2019 yılını...

Ege Genç İşadamları Derneği'nin konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Katı atık bertaraf tesisini yapamadan 2019 yılını bulacağız gibi görünüyor. Bu tabi çok acı, ne yaparız bilemiyorum" dedi.

Ege Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen 73. Ege Toplantısı'nın konuğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya ev sahibi EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya'nın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EGİAD Danışma Kurulu Başkanı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Deniz Ticaret Odası Başkanı Yusuf Öztürk ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

EGİAD Başkanı Seda Kaya, konuşmasına şehitlere rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Kaya, "Terörün, ister Avrupa'nın kalbinde olsun, ister Ortadoğu'da olsun nerede can alırsa alsın, aynı duyarlılıkla ve sıfır toleransla karşılanması gerektiğini düşünüyoruz. Dünyanın belli bölgelerinde kanıksanan ve normal sayılan terör olayları, aynı hassasiyetle karşılanmaz ise yeryüzünün her bölgesine yayılması kaçınılmazdır. Bu sebeple devletlerarası işbirliğinin önemini bir kez daha vurgulamak isteriz" dedi.

İzmir'in merhum Ahmet Piriştina ile başlayan değişimin Aziz Kocaoğlu ile birlikte hız kazandığına dikkat çeken Başkan Kaya, İzmir Fuar Merkezi, Sasalı Doğal Yaşam Parkı gibi projelerden bahsederek, ekonomiye katkı sağlandığını ifade etti.

"EGİAD OLARAK PROJELERİMİZİ PAYLAŞTIK"

EGİAD olarak hazırladıkları projeleri kurumlarla paylaştıklarına da işaret eden Başkan Seda Kaya, "Kordon, Kültürpark ve Kemeraltı raporları gibi çalışmalarla bu değerlerimizin daha da geliştirilmesi yönünde mütevazi bakış açılarımızı, öneri ve görüşlerimizi ilgili mercilere sunmaya çalışıyoruz. Kısa süre önce lise ve üniversite öğrencileri arasında düzenlediğimiz ve halen devam eden bir yarışma ile Kemeraltı'nın yeniden canlandırılması, cazibe merkezi haline gelmesi için yapılması gerekenleri genç beyinlerin ürettiği projelerle ortaya koyacağız" diye konuştu.

İzmir'in bugün yerel yönetimi, üniversiteleri, mesleki ve sivil toplum kuruluşları ile yeni kavramların hemen hepsini Türkiye'deki birçok kentten daha önce gündemine aldığını ve bu anlamda önemli adımlar atıldığını kaydeden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Örneğin, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Belediye Başkanları Sözleşmesini imzalayan öncü kentlerden biri olarak 2020 yılına kadar kentin karbon salımını yüzde 20 azaltacak önlemleri içeren Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı'nı hazırlayarak çevreci vizyonunu ortaya koymaktadır. Aynı şekilde bir ülkenin veya şehrin popüler kültürdeki ve sosyal medyadaki varlığı da bu imaja değer katmaktadır. Bu vesileyle başkanımıza EGİAD olarak bir özel teşekkürümüzü de huzurlarınızda tekrarlamak isterim."

"MERKEZİ HÜKÜMETE EN FAZLA DESTEK OLAN KENTİZ"

İzmir'in bütün kaynaklarıyla büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, "İzmir başkasından destek almadan kalkınabilecek, kendi göbeğini kendisi kesebilecek ender kentlerden bir tanesi ve biz bunu başarıyoruz. Bir döne geçmişti ve İZmir sıkıntılı dönem yaşamıştı. İzmir 2010 yılından itibaren hangi kriterden bakarsanız bakın Türkiye ortalamasının çok sütünde büyüyor. Dünyada en hızlı büyüyen kentler arasında hep ilk 6'daa geziyoruz. Bir de merkezi hükümete verdiğimiz vergideki artışa baktığımızda kentin büyüdüğünü en önemli göstergesidir. Bu yıl hem Kocaeli'yi hem Ankara'yı geride bıraktık. İstanbul'dan sonra Türkiye'de en fazla vergi veren ve merkezi hükümete destek olan bir kentiz."

İzmir'i başka şehirlerle kıyaslandığını ifade eden Kocaoğlu, siyasiler ve iş adamlarının zaman zaman İzmir'i başka kentlerle kıyasladığını ancak bütün Ege illerinin verdiği vergi ile merkezi hükümete katkılarının bile İzmir'in yaklaşık beşte biri kadar olduğunu savundu.

"KATI ATIK TESİSİ ÇÖPE GİTTİ"

Başkan Kocaoğlu 3 yıl içinde İzmir'de arıtması olmayan ilçe ve belde kalmayacağını ifade ederken, katı atık tesisinin ise bir türlü yapılamadığını ifade etti. Başkan Kocaoğlu, "Katı atık tesisi ile krizle karşı karşıyayız. Yamanlar'da önümüz kesilmiş durumda ve 2019 yılına kadar bugün başlasak bile süreç 4-5 yıl alıyor. Yamanlar'da bu süreçlerin hepsi bitmişti, o da çöpe gitti. Orman ve Su İşler Bakanlığı vermemekte kararlı. Menderes'te ön ÇED alma hazırlıkları yapıyorduk. "Burası için uğraşma belediye başkanı istemiyor" diye reddettiler. Katı atık bertaraf tesisini yapamadan 2019 yılını bulacağız gibi görünüyor. Bu tabi çok acı, ne yaparız bilemiyorum" ifadelerini kullandı.

ALSANCAK LİMANI İÇİN 30 SENELİK KONUŞTU

Başkan Kocaoğlu, Kemeraltı Çarşısı'ndaki iş yerlerinin mutlaka ayağa kalkması gerektiğini belirterek, onlar için de çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Alsancak Limanı'nın konteyner limanı olması gerektiğini ifade eden Kocaoğlu, "30 senelik konuşuyorum, 30 sene sonrasını bilmem. 30 sene sonra Alsancak Limanı'nın konteyner limanı olmasının ekmek, su kadar önemi vardır. İzmir limanı derinleştirilerek üçüncü nesil gemilere açılmalı. Çandarlı limanı yapılmalıdır, Ege'nin en büyük limanı olacaktır" dedi.

"TRAMVAY METRO GİBİ GECİKMESİN"

EGİAD Danışma Kurulu Başkanı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da dünya genelinde yaşanan terör olaylarını işaret ederek, terörün çözümünün küresel olduğuna dikkat çekti. Yorgancılar Başkan Kocaoğlu'na İzmir'in tramvay projesi ve fuarlar konusunda çağrıda bulunarak, "Tramvay ile ilgili her ilde yeni bir alt yapı nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Bunlar doğal. Tramvayın kısa sürede bitmesiyle ilgili çalışmalarınızı biliyoruz. Ama bizim sizden isteğimiz, metroda olduğu gibi gecikmenin olmamasıdır. Bu bizim için çok önemli. Öte yandan İzmir fuarcılıkta Fuar İzmir ile birlikte önemli adımlar attı. Meslek kuruluşlarımız özellikle son olarak gerçekleşen mermer fuarından son derece memnun. Eğer ülkede yaşanan olaylar olmasaydı fuarlar çok daha iyi olabilirdi. Bu fuarlar artık marka oldu. Geri dönüşümler son derece önemli. Kentte yılda en az 30 fuar yapmak öncelikli görevimiz olmalı. Bu konuda biz de elimizden gelenini yapmaya hazırız" diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, programın sonunda derneğe yeni üye olanlara plaket takdim etti.

Ege Genç İşadamları Derneği Başkan Kocaoğlu’nu Konuk Etti

Ege Genç İşadamları Derneği Başkan Kocaoğlu’nu Konuk Etti

Ege Genç İşadamları Derneği Başkan Kocaoğlu’nu Konuk Etti

Ege Genç İşadamları Derneği Başkan Kocaoğlu’nu Konuk Etti

Ege Genç İşadamları Derneği Başkan Kocaoğlu’nu Konuk Etti

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yenişehir Emniyetinden huzur operasyonu20 Haziran 2018 Çarşamba 23:23
 • Irmağa düşen genç hayatını kaybetti20 Haziran 2018 Çarşamba 23:18
 • Otomobil satıcılarını dolandıran bir kişi tutuklandı20 Haziran 2018 Çarşamba 22:23
 • Sel tarım arazilerine zarar verdi20 Haziran 2018 Çarşamba 22:23
 • Manisa’da genç kıza tren çarptı20 Haziran 2018 Çarşamba 22:18
 • Fırat Nehri’ne düşen 2 kuzen boğuldu20 Haziran 2018 Çarşamba 21:48
 • 4. kattan atlamak isteyen kadını çekirdek çitleyerek izlediler20 Haziran 2018 Çarşamba 21:43
 • Gürün’de selin yaraları sarılıyor20 Haziran 2018 Çarşamba 21:43
 • Traktör kazasında otopark görevlisi hayatını kaybetti20 Haziran 2018 Çarşamba 21:38
 • Şiddetli sağanak sel sularına dönüştü20 Haziran 2018 Çarşamba 21:23
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim