• BIST 107.352
  • Altın 172,835
  • Dolar 4,0612
  • Euro 4,9557
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

Edirne Hakkında Tweet Atan ’O Yazara’ CHP’li Başkandan Cevap Gecikmedi

Edirne Hakkında Tweet Atan ’O Yazara’ CHP’li Başkandan Cevap Gecikmedi
Tarihçi Mustafa Armağan'ın Edirne için twitter hesabından "Acilen el atılmazsa güzelim Edirne Kemalist sözde aydınların elinde can verecek. Edirne'ye sahip...

Tarihçi Mustafa Armağan'ın Edirne için twitter hesabından "Acilen el atılmazsa güzelim Edirne Kemalist sözde aydınların elinde can verecek. Edirne'ye sahip çık Türkiye'm" yazması üzerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'dan cevap geldi. Armağan'ın Edirne için sosyal medya üzerinden yazdığı "Kemalist Kanton" sözüne Ömer Hayyam'ın sözüyle karşılık veren Başkan Gürkan "Her lafa verilecek cevabım vardır. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye" dedi.

Derin Tarih dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihiyle ilgili kitaplarıyla tanınan Mustafa Armağan, geçtiğimiz gün Edirne'ye geldi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün davetiyle Edirne Sosyal Bilimler Lisesi'nde konferans veren Armağan, okuldaki izlenimlerini twitter hesabından yazdı. Edirne için "Dün bir okula gittim Edirne'de. Okul ele geçirilmiş! Kanton gibi. Kemalist kanton! MEB uyansın!", "Dün Edirne'deydim. Acilen el atılmazsa güzelim Edirne Kemalist sözde aydınların elinde can verecek. Edirne'ye sahip çık Türkiyem" ve "Acilen Edirne ve Çanakkale'yi kurtarma seferberliği başlatılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan, Atatürkçü Düşünce Derneği'ni (ADD) ziyaret ederek Yazar Mustafa Armağan'ın Edirne hakkında söylediği sözlere yanıt verdi.

"İSTEYENİN CAMİYE, İSTEYENİN MEYHANEYE GİTMESİNE ATATÜRK DİYORUZ"

Sosyal medya üzerinden Mustafa Armağan'ın Edirne hakkında yazdığı sözlere eleştiri yağdığını belirten Başkan Gürkan, "Ben öğrenci kardeşlerime verdiğim cevapla böyle geçiştirdim. Ama sonra düşündüm bu olay bu kadar basit değil. Bunun haddini bildirmek ve dersini vermek gerektiğine inandım. Edirne Kemalist kanton değildir. Ama Kemalist olmakla gurur duyan bir şehirdir. Kemalistliği ve Kemalizmi bir ideoloji akım olarak anlayanlara şunu söylemek isterim. Biz Atatürkçülüğü, Kemalistliği, yurtseverlik, Kuva-i Milliyeçiliği, Cumhuriyetçiliği biz onların zannettiği gibi anlamıyoruz. Bu bizim için bir ideoloji değil. Biz Atatürk deyince sadece altı okunu, devrimlerini anlamıyoruz. Biz bu ülkede Misak-ı Milli ile sınırları çizilmiş Türkiye Cumhuriyeti'nde her nefes aldığımızda buna Atatürk diyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde özgürce dolaşırken buna da Atatürk diyoruz. Biz günde minarelerden 5 vakit ezan okunduğunda buna da Atatürk diyoruz. İsteyenin camiye, isteyenin meyhaneye gitmesine de Atatürk diyoruz. Atatürk bizim yaşam tarzımız. Varoluşumuz. Kimliğimiz, duruşumuz. O kendini yazar sanan kişi zannetmesin ki Edirnelilere Kemalist dediğinde hakaret ediyor küçümsüyor. Aksine biz bundan gurur duyuyoruz. Kemalist olmak, Atatürkçü olabilmek, bizim zaten olmak istediğimiz hedef. Bu arkadaş görmüş bu anlamda kendisine teşekkür ediyorum. Tüm Edirneliler, hatta tüm Trakyalılar, Türkiye'nin büyük çoğunluğunda yaşayanlar için de söyleyebilirim. Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak paydasıdır Atatürk. Atatürk'ü sadece Edirne'ye, Trakya'ya mal edersek en hafif deyimiyle Atatür'ü manevi şahsiyetinde onun düşüncelerine haksızlık yapmış oluruz. Biz onların zannettiği gibi insanları ya da geçmişimizi ideolojik bakışlarla körleştirmiyoruz. Biz Edirne'de doğmuş olan Fatih Sultan Mehmet ile de gurur duyuyoruz" dedi.

"BEYFENDİ ATATÜRK'Ü SEVMEYEBİLİR"

Armağan'ın Atatürk'ü sevmeyebileceğini ifade eden Başkan Gürkan, "Atatürk'le gurur duymayabilir. Sadece şunu hatırlatmak istiyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Kuva-i Milliye'nin yazdığı eşsiz Kurtuluş Savaşı olmasaydı gerçekleşmeseydi beyefendi belki bugün farklı bir din, farklı bir millet, farklı bir isimle belki bir derginin genel yayın yönetmenliğini yapacaktı. Bir şehrin insanlarını sözüm ona küçücük aklınızla Kemalist Kanton diyerek küçültmeye çalışmanız sizin ne kadar zavallı olduğunuzu gösterir" diye konuştu.

Ziyaretin sonunda ADD Edirne Şube Başkanı Levent Yetimoğulları, Başkan Gürkan'a katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Edirne Hakkında Tweet Atan ’O Yazara’ CHP’li Başkandan Cevap Gecikmedi

Edirne Hakkında Tweet Atan ’O Yazara’ CHP’li Başkandan Cevap Gecikmedi

Edirne Hakkında Tweet Atan ’O Yazara’ CHP’li Başkandan Cevap Gecikmedi

Edirne Hakkında Tweet Atan ’O Yazara’ CHP’li Başkandan Cevap Gecikmedi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim