• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 17 °C

Ebeveynler çocuk yetiştirmede yetersiz, desteğe ihtiyaçları var

Ebeveynler çocuk yetiştirmede yetersiz, desteğe ihtiyaçları var
Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu "Türkiye'de Aile ve Çocuk Eğitimi Araştırması'nın sonuçlarını açıklandı. "Türkiye'de Aile ve Çocuk Eğitimi"...

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu "Türkiye'de Aile ve Çocuk Eğitimi Araştırması'nın sonuçlarını açıklandı. "Türkiye'de Aile ve Çocuk Eğitimi" formu kapsamında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; Türkiye kamuoyunun yüzde 42'si ebeveynlerin çocuk yetiştirmekte başarısız olduğunu, yüzde 66'sı ise ebeveynlerin desteğe ihtiyaç duyduğunu düşünüyor.

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu, kamuoyunun Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesi'ne ilişkin bilgi düzeyini, Türkiye'nin çocuk yetiştirmekte ne kadar başarılı olduğunu, anne-baba eğitiminin gerekliliğini, hangi kurumlar tarafından ne zaman verilebileceğini ve çocukların cinsel istismar gibi zarar görme durumunda haklarını nasıl aramaları ve kimlerden eğitim almaları gerektiğini değerlendirmek amacıyla Türkiye'de Aile ve Çocuk Eğitimi Forumu düzenledi.

Türkiye'de Aile ve Çocuk Eğitimi Araştırması, Eylül-Ekim 2015 tarihlerinde kentsel Türkiye'de 15 ilde 15 yaş ve üstü 1.237 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Elde edilen verilere bulgularına göre; Türkiye'de her 10 kişiden 2'si Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesi'nden haberdar. Haberdar olanların en fazla olduğu bölgeler yüzde 26 ile İç Anadolu ve Marmara bölgeleri. Güneydoğu Anadolu'da ise hemen hemen hiç kimse (yüzde 98) Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesi'nden haberdar değil.

Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesi'ni duyanların yüzde 56'sı Türkiye'nin bu beyannameyi imzaladığını biliyor. Bu konuyla ilgili farkındalığı en yüksek olan bölge yüzde 91 oranla Ege Bölgesi. Ege'yi yüzde 62 ile Marmara bölgesi takip ediyor. Yaş gruplarına bakıldığında ise farkındalığı en yüksek yaş grubu yüzde 65 ile 15-17 yaş grubu.

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'de ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme ve eğitme konusunda başarısız bulduklarını belirtenlerin oranı yüzde 42. Bölgelere bakıldığında, ebeveynleri başarısız bulanların en yüksek olduğu bölge yüzde 76 ile Ege Bölgesi. Ege'yi yüzde 48 ile Marmara Bölgesi takip ediyor. Ebeveynleri başarılı bulanların en fazla olduğu bölgeler ise Güneydoğu Anadolu (yüzde 38) ve Doğu Anadolu (yüzde 30).

ÇOCUK YETİŞTİRMEDE BAŞARISIZLIĞIN TEMEL NEDENİ BİLGİSİZLİK

Ebeveynleri çocuk yetiştirmede başarısız bulanların yarısından fazlası (yüzde 57) ebeveynlerin bilgi sahibi olmadıkları için başarısız olduklarını düşünüyor. Yüzde 28 ebeveynlerin kendileri de iyi yetiştirilmedikleri için derken, kitlenin yüzde 14'ü ise ekonomik ve sosyal imkanların yetersizliğini neden olarak gösteriyor.

"Türkiye'de anne-babaların çocuklarla doğru iletişim kurabilme / kendileri / çevrelerine faydalı, özgüvenli bireyler olarak yetiştirme konusunda eğitime ihtiyaçları vardır" ifadesine katıldığını belirtenlerin oranı yüzde 66 iken, bu ifadeye katılmadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 7. Yüzde 27'lik bir kesim ise "ne katılıyorum ne katılmıyorum" şeklinde görüş bildirmiş. Ebeveynlerin eğitim alması gerektiğini düşünenlerin yarısından fazlası (yüzde 52) ise bu eğitimi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın vermesi gerektiğini düşünüyor.

Eğitim verilmesi gerektiğini düşünen kişilerin yüzde 35'i, ebeveynlerin ihtiyaç duydukları zaman başvurabilecekleri uzmanlar olması gerektiğini düşünüyor. Yüzde 31'i ise kişilerin ortaöğretim-lise-yükseköğrenim gibi eğitim kurumlarında okurken ebeveynlikle ilgili eğitim görmeleri gerektiğini belirtiyor. Ebeveynlerin eğitim alması gerektiğini düşünenler, ebeveynlerin özellikle aile içi iletişim konusunda eğitilmeye ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar.

CİNSEL İSTİSMAR VE EĞİTİM

Türkiye'de çocuklara cinsel istismar ve bu gibi durumlarda ne yapmaları, nereye başvurmaları gerektiği konusunda eğitim verilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 68 iken sadece yüzde 10'u eğitime gerek olmadığını düşünüyor. Yüzde 22'si ise konuyla ilgili fikri olmadığını belirtiyor. "Eğitim verilmesi gerekmiyor" diyenlerin oranının en fazla olduğu bölge yüzde 32 ile Güney Doğu Anadolu. Eğitim verilmesi gerektiğini düşünenlerin en fazla olduğu bölgeler ise yüzde 93 ile Ege ve yüzde 88 ile İç Anadolu

Araştırmada ebeveynlerin yüzde 39'u çocuğuyla nasıl iletişim kuracaklarını şaşırdıklarında veya bir problemi çözemedikleri durumda ağırlıkla eşlerine danıştıklarını belirtmiş. "İç güdülerime göre hareket ederim" diyenler ise yüzde 20. Güney Doğu Anadolu'da ise ebeveynlerin yüzde 40'ı güvendikleri arkadaşlarına danışmayı tercih ediyor.

Ebeveynler çocuk yetiştirmede yetersiz, desteğe ihtiyaçları var

Ebeveynler çocuk yetiştirmede yetersiz, desteğe ihtiyaçları var

Ebeveynler çocuk yetiştirmede yetersiz, desteğe ihtiyaçları var

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim