• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 29 °C

(Düzeltme) Tes-der Taşeron İşçilerle İlgili Türkkonfed Yönetimini Bilgilendirdi

(Düzeltme) Tes-der Taşeron İşçilerle İlgili Türkkonfed Yönetimini Bilgilendirdi
Diyarbakır'da toplanan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKKONFED) yönetim kurulunu bilgilendiren Temizlik ve Sosyal Hizmetler İşverenler Derneği...

Diyarbakır'da toplanan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKKONFED) yönetim kurulunu bilgilendiren Temizlik ve Sosyal Hizmetler İşverenler Derneği (TES-DER) Genel Sekreteri Sulhaddin Kaya, taşeron işçilerin özel statü ile kadroya alınması durumunda yaklaşık 200 bine yakın işçinin işsizler ordusuna katılacağını söyledi.

TURKONFED yönetim kurulu toplantısı dün Diyarbakır'da yapıldı. TES-DER Genel Sekreteri Sulhaddin Kaya ve dernek üyesi Hamide Akar, taşeron işçilerinin özel statü ile kadroya alınması durumunda doğacak mağduriyetler konusunda TÜRKKONFED Yönetim Kurulu'na açıklamalarda bulundu. Çok sayıda işverenin katıldığı toplantıda, taşeron işçilerin özel statü ile kadroya alınmasına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Gündemde olan taşeron işçilerin özel statüye geçirilmesi amacıyla hazırlanacak mevzuatın yalnız "asıl iş" kapsamında çalıştıranlarla sınırlandırılmasının daha verimli olacağını belirten Sulhaddin Kaya, "Aksi halde bu sektörde faaliyette bulunan şirketler ile çalışanların sosyal ve iktisadi yaşamlarında telafisi mümkün olmayan çöküşler yaşanacağından bu sektör ve sektörde istihdam edilen personelin, devletin sosyal ve hukuk gücüne olan inancı sarsılacaktır" dedi.

"İKTİSADİ KURULUŞLAR DA ZARAR EDECEK"

İşçilerin kazanılmış olan sendikal ve toplu iş sözleşmesi haklarının ellerinden alınıp, hiçbir güvencesi olmayan 3 yıllık sözleşmeler ile çalıştırılacağını anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Ayrıca sektörde istihdam edilen işçinin çoğunluğunun okur-yazar olmayan kesim olması nedeni ile gerek yapılacak sınav sonucu gerekse de diğer nedenlerden dolayı 200 bine yakını işsizler ordusuna katılacaktır. Bu işçi mağduriyetinin yanı sıra bu sektörde kurumsallaşmasını sağlamak amacıyla 30 yıldan bu yana tabiri caiz ise dişini tırnağına takıp kendi varislerinin geleceğini bu sektöre göre dizayn edip bu sektöre ait çeşitli branşlarda iş deneyimine sahip olunmak ve bunların tutarlarını yükseltmek amacıyla maddi anlamda büyük bedeller ödeyen 25 ile 30 bin arası şirketin kapısına kilit vurulacağından, bunun sonucu şirketlerin çoğunluğu iflas edip, milyar dolar tutarındaki makine parkı atıl hale gelecek. Yine bu sektör ve sektör ile bağlantılı olarak milyar doları aşan yapılan yatırımlar tamamlanamayacağından, bu yatırımlar için sağlanan milyar dolar tutarındaki kredilerin geri dönüşü sağlanamayacak, dolayısıyla bankalar başta olmak üzere çeşitli iktisadi kuruluşlar zarar edecektir. Ayrıca bu şirketlerin merkez iş yerlerinde istihdam edilen 100 bine yakın uzman eleman işini kaybedecektir. Bu nedenle konunun, hükümet yetkilileri başta olmak üzere sektör, işçi ve sendika temsilcileri ile görüşülüp, bu şekilde bir mevzuatın hazırlanması için konunun yetkili makamlara götürülmek üzere konfederasyonunuzun çaba göstermesini talep ediyoruz."

TES-DER Genel Sekreteri Sulhaddin Kaya ve dernek üyesi Hamide Akar tarafından hazırlanan rapor TÜRKKONFED Başkanı Tarkan Kadıoğlu'na sunuldu.

(Düzeltme) Tes-der Taşeron İşçilerle İlgili Türkkonfed Yönetimini Bilgilendirdi

(Düzeltme) Tes-der Taşeron İşçilerle İlgili Türkkonfed Yönetimini Bilgilendirdi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim