• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

Duraklar Engellilere Uygun Değil

Duraklar Engellilere Uygun Değil
Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, yolcu duraklarının engelli vatandaşların inip binmesine uygun yapılmasını istediklerini...

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, yolcu duraklarının engelli vatandaşların inip binmesine uygun yapılmasını istediklerini ve bu konuda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) de bir yazı ile taleplerini bildirdiklerini söyledi.

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, basın toplantısı düzenleyerek, otobüs duraklarından şikayetçi oldu. Çetinkaya, durakların engellilere uygun yapılmadığından dert yanarak, "İlçemizde şehir içi çalışan minibüslerde engelliler olarak çok sıkıntı yaşıyoruz. Oysa bu araçlarda engelli rampaları olduğu halde engelli vatandaşlarımız araçlara binemiyor. Bazı şoförler de engellileri almıyor. Bu da genellikle bazı araç sahiplerinin araçlarını kendileri kullanmıyor ve yevmiyeli ya da aylıklı şoför tutuyor. Durum onlardan kaynaklanıyor. Engelli vatandaşın araca binip inmesi için aracın rampasını onlara açmak kapamak zor geliyor. Ayrıca yolcu duraklarının engelli vatandaşlarımızın araca inip binmelerini engellemeyecek şekilde de yapılması lazım" dedi.

"ULAŞIM KONUSUNDAKİ BEKLENTİLERİMİZİ UKOME'YE BİLDİRDİK"

Başkan Hayrettin Çetinkaya, "UKOME'ye ait park ve durak yerlerinin zeminin mavi boyanması ve boyanan bu yerlere de engelliye ait olduğunu belirterek resimlenmeli. Biz bu konuda UKOME'ye taleplerimizi bir rapor halinde ilettik. Bugün ülkemizde birçok il ve ilçelerde yolcu durakları ve park yerlerinin engelliler için ayrılmış olduğunu belirten levhalar var. Neden burada da olmasın. Tekirdağ'ımızda bunların yapılmasını istiyoruz ve engellilerin engelsiz bir yaşam sürmesini sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

"OTO PARKLARDA DA ENGELLİ PARK YERLERİ YAPILMALI"

Başkan Çetinkaya engellileri içinde otoparklarda engellilerin park edeceği yerlerin mutlaka bulunması gerektiğini de belirterek, "İlimiz geneline baktığımızda engelli vatandaşlarımız için otoparklarda ayrılan yerlerin çok az olduğunu ve bazı yerlerde ise hiç olmadığını görüyoruz. Biz diyoruz ki otoparklarda da yeterli engelli aracın park edeceği yerler ayrılsın ve buralara da başka araç park ettirilmesin. İnşallah UKOME bu talebimizi de yerine getirir" dedi.

"OKULLARDA DA ENGELLİ TUVALETLERİ YOK"

Başkan Hayrettin Çetinkaya, Çerkezköy olmak üzere il genelinde de engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmaların acilen yapılması gerektiğini ve günümüzde birçok okulda da engelliler için tuvaletin olmamasının da büyük sıkıntı yaşattığını belirtti. Başkan Çetinkaya, "İlçemiz okullarında yaptığımız incelemeler sonunda gördük ki engelliler için yapılmış bir tuvalet bile yok. Bu aynı zamanda il genelinde de böyle. Yeni yapılacak okullarda ve mevcut okullarımızda da engelliler için ayrı bir tuvalet yapılmalı. Üstelik okulların bir çoğunda da engellilerin okula girip çıkacakları engelli rampaları yok. Bunlarında yapılamasını istiyoruz. Unutulmamalıdır ki her sağlıklı insan da bir potansiyel engellidir. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için ne yapılması gerekiyorsa öncelikle yapılmasını istiyoruz. Bu konuda UKOME yetkililerinin duyarlı olacağını ve taleplerimizi yerine getireceğine inanıyoruz" dedi.

Duraklar Engellilere Uygun Değil

Duraklar Engellilere Uygun Değil

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim