• BIST 110.932
  • Altın 174,742
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 20 °C

Dünya nüfusunun %10'u bu hastalığa yenik düşüyor!

Dünya nüfusunun %10'u bu hastalığa yenik düşüyor!
"Küresel Durum Raporuna" göre uzmanlar tarafından açıklanan, her yıl milyonlarca insanı öldüren kronik böbrek hastalığına ilişkin Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, açıklama yaptı.

"Küresel Durum Raporuna" göre uzmanlar tarafından açıklanan, her yıl milyonlarca insanı öldüren kronik böbrek hastalığına ilişkin Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, açıklama yaptı. Uzmanlar yaptıkları araştırmada her yıl 1 milyon kişinin böbrek hastağı nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu tarafından hazırlanan "Küresel Durum Raporuna ilişkin açıklamalar yapan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk şunları söyledi: "Önlenebilir bir hastalık olan kronik böbrek hastalığıyla mücadelede, beslenme ve hayat tarzı alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler öncelikli adımlardır.

Yayınlanan durum raporunda, 'Küresel Hastalık Yükü Araştırması'na göre 1990 yılı dünyadaki toplam ölüm nedenleri listesinde 27. sırada yer alan kronik böbrek hastalığı, 2010 yılında aynı listede 18. sıraya yükselmiştir.

Bu durum HIV ve AIDS'den sonraki en hızlı artıştır. Yürütülen farkındalık çalışmalarına rağmen kronik böbrek hastalığının yıllık artış oranı dünyada ve Türkiye'de giderek yükselmektedir." Erk, 112 ülkeden birçok kişinin tedaviye gücü yetmediği ve uygun tedaviye ulaşamadığının belirlediği raporda, yılda 1 milyon kişinin kronik böbrek yetmezliğinden hayatını kaybettiğine dikkat çekildiğini ifade etti. Erk,"Tüm dünyada 65-74 yaş arasındaki her 5 erkekten ve her 4 kadından birinin kronik böbrek hastası olması, yaşlı nüfusun artışı göz önüne alındığında son derece tehlikeli bir durumu ortaya koyuyor. TÜİK verilerine göre 2014 yılında yüzde 8'e çıkan 65 yaş ve üzeri nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10'u aşması bekleniyor.

Söz konusu tabloda görünen artış, hastalığa karşı gerekli önlemler alınmaması durumunda kronik böbrek hastalığı artışını da beraberinde getirecektir" dedi. Erk, raporda, dünya genelinde 2 milyondan fazla kişinin, diyaliz veya böbrek nakliyle hayatını sürdürebildiğinin ancak bu rakamların sadece yaşamak için tedaviye ihtiyaç duyanların yüzde 10'unu temsil ettiğinin vurgulandığını belirtti. Erk,"Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşlı nüfus oranının artmasına bağlı olarak böbrek yetmezliği vakalarının artacağı öngörülmektedir. Tüm dünyada böbrek yetmezliği tedavisi gören toplam 2 milyon kişinin çoğunluğu beş ülkede toplanmıştır.

ABD, Japonya, Almanya, Brezilya ve İtalya. Bu ülkelerin toplam nüfusu, toplam dünya nüfusunun yüzde 12'sine denk gelmektedir. Gelişmekte olan 100 ülkede ise hastaların sadece yüzde 20'si tedavi görebilmektedir ve bu ülkelerin toplam nüfusu, dünya nüfusunun yüzde 50'sini oluşturmaktadır."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim