• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Doktorlar isyan bayrağını çekti

Doktorlar isyan bayrağını çekti
Doktorlar dertli: Terör son bulsun. Bu bölgelerde can güvenliğimiz yok.

Tıp fakültesinden yeni mezun olan pratisyen doktorlar ve uzmanlık eğitimini tamamlayan uzman hekimler için yapılan halk arasında mecburi hizmet kurası olarak bilinen Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kuralarının kadroları açıklandı.  

67'inci dönem kurası, doktorların kendi deyimiyle tarihin çetin kurası niteliğinde. Kadroların neredeyse tamamı terör olaylarının merkezi Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne. Bunun sebebi ise Doğu bölgelerinde çalışmak istemeyen doktorların istifa ederek görevi bırakması ve eş durumu atamaları. Bazı internet sitelerindeki forumlarda Diyarbakır'da yol kesen PKK'lıların bir meslektaşlarını öldürdüğünü hatırlatan hekimler, PKK'nın hastane ve ambulansları da hedef olarak seçtiğini belirtiyor. 

Sağlık Bakanlığı daha önceki kuralarda eş durumu atamalarına sıcak bakmıyordu. Eş durumu için atama taleplerini uzun bir süre reddeden Bakanlık, terör olaylarının alevlenmesinin ardından eş durumu atamalarını da kabul etmeye başladı. Danıştay'ın "stratejik personeller de eş durumu tayini yapabilir" kararına rağmen başvuruları reddeden Sağlık Bakanlığı, 66. ve 67. Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kuralarında eş durumu atamalarına onay verdi. Ayrıca mecburi hizmetini yapmaya devam eden diğer doktorlar da eş durumu ataması yapabiliyor. 

Son zamanlarda terör olaylarının zirveye çıkmasının üzerine doktorlar, bu haktan faydalanmaya başladı. Doğu'da boşalan kadroları doldurmak ise bekar olan hekimlere düştü. Kendisine Doğu illerinden birisinde hastane seçmek durumunda kalan doktorların neredeyse tümü bekar. Bu durumun anlaşmalı evlilikleri yeniden hortlatabileceği belirtiliyor. Anlaşmalı evlilikte eş durumu tayini yaptırmak isteyenler formaliteden nikah yapıyor ve atama gerçekleştikten hemen sonra tek celsede boşanıyor. Terör eylemlerinden endişe duyan hekimler, çareyi anlaşmalı evlilikte görüyor. Anlaşmalı evlilikler, diğer devlet memurları arasında da kullanılan bir hile yöntemi. 

DOKTORLAR: TERÖR OLAYLARI SON BULSUN 

Doğu'da bulunan il ve ilçelerde doktor maaşlar diğer bölgelerden iki kat daha fazla. Terör bölgelerinde çalışan doktorlar, sözleşme imzalayarak döner sermaye katkısı ile birlikte her ay ortalama 13 bin TL kazanabiliyor. Fakat buna rağmen hekimler, bu bölgelerde çalışmak istemiyor. Doktorlar, maaşların arttırılmasını değil terör olaylarının son bulmasını istiyor. 

DOKTORLAR İSYAN EDİYOR 

Doktorlar isyan ederek; "Kendi branşım için konuşuyorum; geçen kuralarda açılmış ama hekimin gitmediği ya da eş durumundan geri geldiği yerler açılmış. Ankara'nın batısında bir yer yok" diyor.

Bir başka hekim de, "Doğu'daki kadrolar bomboşmuş. Batı'dakiler doluymuş. İçler acısı" ifadelerini kullanıyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim