• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 16 °C

Doç. Dr. Ali Asker: “Türkiye İle Rusya Arasında Bir Enformasyon Savaşı Var”

Doç. Dr. Ali Asker: “Türkiye İle Rusya Arasında Bir Enformasyon Savaşı Var”
Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Asker, Türkiye ile Rusya arasında bir enformasyon savaşı olduğunu söyledi.

Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Asker, Türkiye ile Rusya arasında bir enformasyon savaşı olduğunu söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Ortadoğu ve Kafkasya Uygulamaları ve Araştırma Merkezi ile İAÜ Türkiye Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi işbirliği ile düzenlenen Türkiye-Rusya İlişkileri Ulusal Sempozyumu'na katılan Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Asker, "Rusya'nın Enformasyon Savaşı" başlıklı konuşma yaptı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri çok boyutlu olarak incelemek gerektiğini vurgulayan Dr. Ali Asker, "Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler ekonomik, sosyal vb. konularda ele alınabilir fakat benim burada asıl dikkatimi çeken iki ülke arasındaki anlaşmazlığın bir enformasyon savaşına dönüşmesi. Rusya, Türkiye'nin verdiği tepkinin belki yüz katı Türkiye aleyhtarlığına propagandalar yapıyor. Bu propagandalar da devlet kurumları ve desteği ile yürütülüyor. Bunların yanı sıra, Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşmalardan tutun da kütüphanelerdeki Türkçe Araştırma Merkezi'nin kapatılmasına kadar akıl almaz çözümler ortaya konuluyor. Rusya'nın bu enformasyon savaşıyla sadece dış politika bakımından değil aynı zamanda iç kamuoyunu vatanseverlik ve milliyetçilik konularında tatmin etmeye çalışıyor "dedi.

"SONUÇ BİZDEN ÇOK RUSYA'YA BAĞLI"

Türkiye'nin Rusya hakkında çok iddialı açıklamalarda bulunduğunu dile getiren Asker, bu sürecin sonucunun daha çok Rusya'ya bağlı olduğunu söyledi. Asker, " Türkiye'nin yaptığı iddialı açıklamalar karşısında Rusya'nın yapmış olduğu açıklamalar yenilir yutulur cinsten değil. Rus basınında hakim olan Türkiye karşıtı Ermeni kökenli gazetecilerin akıl almaz iddiaları ve bu işten Ermenistan'ın karlı çıkacağı hayalleri var. Bunlar tabi Rusya'ya hiçbir şekilde fayda sağlamıyor. Sağduyulu ve akılcı bir çerçevede Rusya- Türkiye ilişkileri çok önemlidir. Rusya "da çok fazla Türk toplulukları var ve bu da bizim için manevi bir değer taşıyor. Rusya'daki topluluklarımızla birlikte hem kişisel hem de toplumsal olarak ilişkilerimizin daha da ileri götürülmesi lazım" ifadelerinde bulundu.

"BARIŞ HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR"

Asker son olarak, "Hem ülkeler bakımından hem de toplumsal olarak baktığımızda barış her şeyden önemlidir. Rusya'yla aramızda olan güvensizlik sorunlarını büyük ölçüde atlatmıştık. Bu sorunlar ve kazanımlar kolay elde edilmemiştir. Karşılıklı olarak bu güvenin devam ettirilmesi ve olumlu yönde ilerlemesi lazım" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim