• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

Divan-ı Hikmet Sohbetleri’ne Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç Konuk Oldu

Divan-ı Hikmet Sohbetleri’ne Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç Konuk Oldu
Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından düzenlenen Divan-ı Hikmet Sohbetleri'nin ikincisine Prof.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından düzenlenen Divan-ı Hikmet Sohbetleri'nin ikincisine Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç konuk oldu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, 2016 yılının Ahmet Yesevi yılı olması dolayısıyla her ay Divan-ı Hikmet Sohbetleri gerçekleştiriyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Konferans Salonu'nda ikincisi düzenlenen sohbete İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye Ülkeler Parlamento Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç konuşmacı olarak katıldı. Programa Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Vekili Prof. Dr. Şeref Ateş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Müşaviri Kenan Önalan, Avrupa Birliği Bakan Müşaviri Celal Tüter, Ulusal Ajans Başkanı Mesut Kamiloğlu, TİKA Başkan Yardımcıları Süreyya Polat, Mehmet Süreyya Er, Ali Maskan, Kazan Kaymakamı Murat Duru, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin ve çok sayıda davetli katıldı.

Üniversitenin tanıtımını içeren kısa film gösterimiyle başlayan programda açılış konuşmasını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptı. Yıldız, konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak yaptıkları girişimler sonucunda Aralık ayında Paris'te toplanan UNESCO Genel Kurulu'nda 2016 yılının Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edildiğini söyledi. Bu karar sonucunda eş zamanlı olarak bir dizi faaliyet planladıklarını belirten Yıldız, "Bunlardan en önemlisi Divan-ı Hikmet Sohbetleri'ydi. Bugün onların ikincisini TİKA'nın toplantı salonunda Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'ın konuşmacı katıldığı programda tamamladık. İnşallah bir sonraki programımızda 22 Mart 2016 Salı günü Beşir Ayvazoğlu Hoca ile olacak" diye konuştu.

Divan-ı Hikmet Sohbetleri'nin 12 Ocak'ta başladığını ifade eden Yıldız, Ahmet Yesevi'nin Divan-ı Hikmet'indeki görüşlerinin Türk toplumunda yankısını bulmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Yıldız, "Türk toplumunda, Türk dünyasında Yesevi hazretlerinin mesajını onlara ulaştıralım. Bunu daha sonra İngilizce'ye ve Arapça'ya çevirerek de Batı'ya ve Arap dünyasına da onun mesajını ulaştırmak istiyoruz. Bu değerli büyüğümüzü bizim Anadolu'daki Türklüğümüzü, Müslümanlığımızı borçlu olduğumuz bu değerli büyüğümüzü Türk toplumunda layık olduğu yere getirmek, onu daha çok tanıtmaya çalışıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç ise, konuşmasında Hoca Ahmet Yesevi'nin Türk İslam dünyası için önemine vurgu yaptı. Hikmetin hükümden daha umumi olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, din olgusunun şeriattan daha kapsamlı olduğunun altını çizdi. Kılıç, modern insanların da evlerinde Hoca Ahmed Yesevi gibi halvet köşesi yapmasının ve kendilerine zaman ayırmalarının bir gereklilik olduğunu belirtti.

Program sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'a Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından plaket takdim edildi.

Divan-ı Hikmet Sohbetleri’ne Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç Konuk Oldu

Divan-ı Hikmet Sohbetleri’ne Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç Konuk Oldu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim