• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 17 °C

Dikkat! Bunu yapanın oyu geçersiz sayılacak

Dikkat! Bunu yapanın oyu geçersiz sayılacak
Seçmenlerin 7 Haziran'daki milletvekili genel seçimlerinde oylarının geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde, "evet" ya da "tercih" mühründen başka bir işaret, yazı veya imza bulunmaması gerekiyor.

Vatandaşların seçimlerde kullanacağı oyların geçersiz sayılmaması için  bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Arkasında "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı ve  sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları ile hiçbir yerine "evet" ya da  "tercih" mührü basılmamış, siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan  alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları geçerli sayılmayacak. 
 
-Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için  düzenlenmiş oy pusulaları da geçerli kabul edilmeyecek. 
 
-Bütünlüğü bozacak şekilde yırtılmış veya koparılmış, üzerinde "evet"  ya da "tercih" mührü dışında veya bu mühürler yerine herhangi bir özel işaret,  isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılan, üzerinde yer alan siyasi  partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin şekilde karalanmış,  çizilmiş veya işaretlenmiş olan oy pusulaları da geçersiz sayılacak. 
 
-Üzerinde yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar,  harfler veya sayılar yazılmış, şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları geçerli  kabul edilmeyecek. 
 
-Zarfın içinde el ilanı, broşür ya da özel bir işaret, yazı, şekil  taşıyan kağıt veya işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması halinde, bu  zarftan çıkan oy pusulaları hesaba katılmayacak. 
 
OYLARIN GEÇERLİ SAYILACAĞI HALLER
  
-Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında oy pusulasının  yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması durumunda  oylar geçerli sayılacak. 
 
-Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret  koymak amacıyla yapılmadığının anlaşılması durumunda, bu oy geçerli kabul  edilecek. 
 
-Birleşik oy pusulasının katlanarak zarfa konulması sebebiyle "evet"  mührü ile oy pusulasının arkasına basılan sandık kurulu mührü izinin oy  pusulasının diğer kısımlarına geçmesi halinde de pusula geçerli olacak. 
 
-Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan "evet" mührünün  sadece iki parti alanını ayıran çift çizgili bölgeye taşmış olması durumunda oy  geçerli sayılacak. 
 
-Başka bir siyasi partinin veya bağımsız adayın alanına taşmamak  kaydıyla bir siyasi partinin alanına birden çok "evet" mührü basılması halinde de  oy geçerli kabul edilecek. 
 
  HAMİLE, HASTA VE ENGELLİLER BEKLEMEYECEK
 
-sandık seçmen listesine yazılı seçmenin kimliği, nüfus hüviyet cüzdanı  veya kimlik tespiti amacıyla düzenlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını  taşıyan resmi belgelerle belirlenecek. 
 
-Oy vermeye gelen hamile, hasta ve engelliler bekletilmeyecek,  yaşlılara öncelik tanınacak. 
 
-Seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü  kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine  giremeyecek. Bu tür cihazlar kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak  sandık kurulu başkanına teslim edilecek. 
 
-Oyların sayımı ve dökümü açık olarak yapılacak. Oy verme yerinde hazır  bulunanlar, sayım ve dökümü takip edebilecek. Sayım ve döküm cetvelinde siyasi  partilerin ve bağımsız adayların aldığı oylar, orada bulunanlara başkan  tarafından yüksek sesle ilan edilecek. 
 
-Kullanılmayan zarflar veya birleşik oy pusulaları, bir paket halinde  mühürlenecek ve üzerine sayısı yazılacak. 
 
-Seçmenler, www.ysk.gov.tr internet adresinden oy kullanacakları yeri,  kimlik bilgilerini kullanarak öğrenebilecekler. 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim