• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 16 °C

Dik durmak da mı fayda etmez?

Dik durmak da mı fayda etmez?
Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, yaşam kalitesini artıran ipuçları paylaşmak için oluşturduğu “İyi Yaşa” Programı kapsamında duruş bozuklukları konusunda önerilerde bulundu.

Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, yaşam kalitesini artıran ipuçları paylaşmak için oluşturduğu “İyi Yaşa” Programı kapsamında duruş bozuklukları konusunda önerilerde bulundu.

Yanlış duruşun kişiye “ağrı” olarak döndüğünü belirten Kaşıkçı, özellikle masa başı çalışanları uyardı. Kaşıkçı, “Sırtı dikleştirerek oturmak yapılan en büyük yanlışlardan biri.

Bu durum omuriliği üst sırt bölgesinden kuyruk sokumuna kadar gereğinden fazla sıkıştırır. İstenmeyen ağrılara devamında ise bel ve boyun fıtıklarına neden olabilir” dedi.

Özellikle masa başı çalışanların sık sık şikâyet ettiği sırt, bel ve boyun ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi duruş ve oturuş bozuklukları olarak belirtiliyor.

Sürekli tekrarlanan yanlış vücut duruşu (postür) bu bölgelerde ağrının yanı sıra fıtık gibi ciddi kas ve iskelet hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Kaşıkçı, bu hastalıklardan korunmak için “İdeal Vücut Duruşu”yla ilgili uyarılarda bulundu.
Yanlış duruş ağrı olarak geri döner

Kaşıkçı yanlış postürün etkilerini şöyle ifade etti: “Vücut duruşumuzun düzgün olması, kemiklerimize bağlı olan kaslarımızın doğru yerden başlamasını ve doğru uzunlukta olmasını sağlar.

Yanlış duruşlarla oluşan kas kısalmaları ya da fazla kullanılmayla uzayan kaslar bize boyun, sırt, bel, bacak ve diz rahatsızlıkları olarak geri döner.”

Sırtı dikleştirmek boyun fıtığına davetiye çıkartıyor

Ayça Kaşıkçı özellikle masa başı çalışanların sırtlarını dikleştirerek oturmalarının yapılan en büyük yanlışlardan biri olduğuna değinerek “Üst sırt bölgemizi arkaya doğru sıkıştırarak düzleştirmek omuriliğimizi üst sırt bölgesinden kuyruk sokumu bölgesine kadar gereğinden fazla sıkıştırır.

Bu durum ise istenmeyen ağrılara devamında ise bel ve boyun fıtıklarına neden olabilir” dedi.
Doğru duruş nasıl olmalıdır

“Vücudumuzun taşıyıcı kasları diye adlandırdığımız pelvis taban kas grubundan harekete başlarsak bedenimizi tepeden tırnağa doğru bir şekilde düzeltmiş ve ideal duruşa sokmuş oluyoruz” diyen Kaşıkçı duruş pozisyonları ile ilgili bilgi verdi;


Ayakta doğru vücut duruşu

Doğru vücut duruşu için kulak memesinden ayak bilek kemiğine kadar düz bir çizgi çektiğimizde; kulak memesi, omuzlar, kalça kemiği, diz kapağı ve ayak bilek kemiğinin aynı hizada olması gerekmektedir.


Otururken doğru vücut duruşu

Baş: Nötral pozisyon; öne ya da arkaya doğru eğilmemiş

Boyun bölgesi (Cervical): Normal iç bükey konumda

Kürek kemiği bölgesi (Scapulae): Kürek kemikleri dışa ya da içe dönük değil, düz konumda

Üst sırt bölgesi (Thoracic Spine): Normal dış bükey konumda

Kalça eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş

Diz eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş

Ayak bileği eklemi: Nötral pozisyon; ayaklar yere düz iniyor ve tam karşıya bakıyor, ayak tabanları düz bir şekilde yere basıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim