• BIST 93.506
  • Altın 194,144
  • Dolar 4,7164
  • Euro 5,4775
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 28 °C

Deriye doğal izler bırakacak tasarımcılar seçildi

Deriye doğal izler bırakacak tasarımcılar seçildi
6. Deri'n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması'nda, finale kalan deri mühendislerinden sonra tasarımcılar da seçildi.

6. Deri'n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması'nda, finale kalan deri mühendislerinden sonra tasarımcılar da seçildi. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından, deri endüstrisinin tasarım ve üretim kalitesini arttırmak amacıyla düzenlenen, Türkiye'nin tek deri tasarım yarışmasında mücadele edecek, dokuzu kadın 10 tasarımcı belirlendi. Prof. Dr. Bahri Başaran, Canan Erdönmez, Elvan Özkavruk Adanır, Erkan Zandar, Neşem Ertan, Ogun Saltık, Rüştü Yanasavur, Selahattin Güven, Simay Bülbül, Süleyman Tahiroğlu ve Vasfi Ses Soyoğlu'ndan oluşan jüri, finale kalan 10 tasarımcıyı belirlemek için Ege İhracatçı Birlikleri'nde toplandı.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması Komite Başkanı Erkan Zandar, yarışacak deri mühendislerini, geçen günlerde Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü'ndeki mülakatla belirlediklerini hatırlattı. Tasarımcıların da belirlenmesiyle deriye doğal izler bırakacak takımların oluştuğunu kaydetti. Deri sektöründe uygulanabilir özgün fikirleri geliştirmek, genç yeteneklere destek vererek uzun vadede ülkedeki deri sektörüne katkıda bulunmalarını sağlamak istediklerini belirten Zandar, "Tekstil-moda tasarım bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri ya da mezunlarıyla deri mühendisliği eğitimi alan üniversite öğrencilerinden ya da mezunlarından oluşan finalistlerimizden, önümüzdeki günlerde eşleştirme yaparak 10 takım belirleyeceğiz. Takımlar, bu yılki ana temamız olan Doğal İzler'e uygun tasarımlarını, birlikte ürüne dönüştürecekler. Türk deri sektörünün katma değerli ürün ihracatı için sektör olarak ar-ge, tasarım ve markalaşmaya yatırım yapmaya devam edeceğiz. 2023 yılı için belirlediğimiz 5,2 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacak çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz." diye konuştu.

FİNALE KALANLAR

Deri'n Fikirler 6. Deri Tasarım ve Üretim Yarışması'nda finale kalan tasarımcılar şunlar: Ayşe İlayda Erden, Başak Koç, Burçin Karaboz, Ceren Yazıcı, Ece Metiner, Emine Karaşahin, Gökçe Ege Gürbüz, Mertcan Öztekin, Müğe Tuğru ve Selin Sarı. Bunlar Berke Özhan, Can Mengüş, Fatih Genç, Fatma Şen, Gizem Altunay, Gülşah Eliçetin, Nursena Selçuk, Onur Bozkurt, Özden Cansöz ve Tuğçe Çağlayan'dan oluşan deri mühendisleriyle takım oluşturacak.

DÖRT ÜRÜN TASARLAYACAKLAR

Tekstil ve moda tasarım ile deri mühendisliği bölümlerinde lisans ve lisansüstü öğrenci veya mezunların tasarım ve üretime yönelik atölye çalışmalarıyla katılacağı yarışmada, bir tasarımcı ve bir deri mühendisinden oluşan takımlar, tasarlanan altı adet dokuyu deriye uygulayacak ve bu derileri kullanarak, en az bir tanesi ayakkabı olmak üzere dört ürün tasarlayacak.

'HEM PARA HEM YURTDIŞINDA EĞİTİM KAZANACAKLAR'

Yarışmada birinci olacak takım 10 bin, ikinci 6 bin ve üçüncü 4 bin lira para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca 2008/2 Sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ ile Uygulama Usul ve Esasları çerçevesinde Ege İhracatçı Birlikleri'nin Ekonomi Bakanlığı'na sunacağı projenin onaylanması durumunda, birinci takımın tasarımcısına yurtdışında eğitim hakkı da verilebilecek.

Deriye doğal izler bırakacak tasarımcılar seçildi

Deriye doğal izler bırakacak tasarımcılar seçildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim