• BIST 90.383
  • Altın 144,409
  • Dolar 3,6117
  • Euro 3,9021
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 15 °C

Derin Düşman: Pankreas Kanseri

Derin Düşman: Pankreas Kanseri
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, pankreas kanseri ile ilgili uyarılarda bulunarak, "En ölümcül kanser türlerinden olan pankreas...

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, pankreas kanseri ile ilgili uyarılarda bulunarak, "En ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinden ölüm oranı son 70 yılda 3 kat arttı." dedi.

Pankreas yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda bir iç organ olduğunu belirten Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, "Mide bağırsakların arkasında alt sırt ve bel omurlarının önünde bulunan Yumuşak, sarımtrak, çekiç şekilli bir organdır. Görevi alınan gıdaların sindirilmesi ve kan şekerinin dengede tutmaktır. Genellikle 60 yaşından sonra görülse de 40 yaşının altında da görülebilir. Erkeklerde pankreas kanseri görülme oranı kadınların 2 katıdır. Kalıtımsal bazı hastalıklarda Pankreas kanseri daha sık görülür. İleri yaşlarda ortaya çıkan şeker hastalığı ile pankreas kanserinin şikâyetleri karışabilir. Her iki hastalıkta da kişi zayıflayabilir. Yaşlılık şekeri canım bir şey olmaz cümlesi erken tanıyı engelleyebilir. Bu nedenle özellikle 60 yaş sonrasında kan şekeri yüksek bulunan kişiler mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir." dedi

"KEYFİMİZ FELAKETİMİZ OLMASIN"

Alışkanlıklarımız bedenimizin aşınmasına neden olur. Sigara kullanımı, alkol, kahve alışkanlıkları pankreas organının aşınmasını arttırır. Sadece ve yoğun şekilde protein ağırlıklı beslenme, yağlı yemek yeme alışkanlığı Kanser Riskini anlamlı şekilde arttırır. Bu nedenle keyfimiz felaketimiz olmasın diyorsak alışkanlıklarımızı yeniden düzenlemeliyiz. Çeşitli sebeplerle meydana gelen pankreas iltihapları da riski arttıran durumlardır.

"SIRT AĞRISI, DEPRESYON İLK BULGU OLABİLİR"

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu "Sinsi bir seyir izleyen Pankreas kanserinin çeşitli işaretleri vardır. Kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, bulantı-kusma, halsizlik, yorgunluk, ishal, sindirim zorluğu, camcı macunu renginde dışkılama, solgunluk, aniden ortaya çıkan ve aile öyküsü bulunmayan şeker hastalığı önemsenmesi gereken şikâyetlerdir. Sıradan ve her hastalıkta görülebilen şikâyetler olduğundan kişiler doktor başvurusu yapmazlar. Bu da tanıyı geciktirir. Sırt ağrısı ve depresyon gibi psikolojik bozukluklar bile ilk şikâyet olarak ortaya çıkabilir." dedi.

"ÇAY RENGİNDE İDRAR, CAMCI MACUNU RENKLİ DIŞKI"

Şişkinlik, hazımsızlık ve iştah kaybı ile birlikte yetersiz gıda alımı sonucunda da hastaların kilo verdiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu "Genellikle Sarılık en sık ve en erken ortaya çıkan belirtidir. Başlangıçta gözlerde ortaya çıkar, daha sonra deride sararma olur. Hastanın idrar renginin koyulaşarak "Çay Renginde İdrar" meydana gelir. Ve sonunda "Camcı Macunu Dışkı" ile sonuçlanır. Karın Ağrısı başta hafif, sonra sırta vuran karın ağrısı şeklini alır. Künt tabiatlıdır. Şişkinlik ve hazımsızlık belirtileri ile sıklıkla birliktedir.

"ERKEN TANI ŞÜPHEYLE MÜMKÜN"

"Bize gelen hastalarımızın tüm şikâyetlerinde bu ihtimali düşünerek planlama yaparız. Pankreas Kanserini erken tanımak önce hastanın sonra doktorun şüphelenmesiyle mümkün olabilir. Hastalık sinsi başlar, sinsi ilerler. Tanı koymada bizlere Serum bilirubinleri, alkalen fosfataz, karaciğer transaminazları ile CEA, CA 19-9 ve CA 125 gibi tümör belirteçleri yardımcı olabilir" diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu "Basit bir idrar tahlilinde bilirubin pozitifliği bile bize ipucu verebilir. Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi, Batın Mr hastaya göre tercih ettiğimiz görüntüleme yöntemleridir. Hastaya göre doktoru hangi tetkikleri yapacağına karar vermelidir." dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim