• BIST 109.097
 • Altın 153,413
 • Dolar 3,8257
 • Euro 4,5096
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 16 °C

Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na CHP'li o ismi önermiş

Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na CHP'li o ismi önermiş
Selahattin Demirtaş aday olmadan önce CHP'ye bir isim önerdiklerini belirtti.

HDP'nin Cumhurbaşkanlığı adayı gösterdiği Demirtaş, dün sabah bir araya geldiği bir grup gazeteciye adaylığa giden süreci anlattı. Demirtaş Ezgi Başaran'a verdiği ropörtajda Kılıçdaroğlu ile yaptıkları toplantının detaylarını da anlattı.

 

İşte Selahattin Demirtaş'ın Ezgi Başaran'a verdiği o röportaj:

“Halkın tüm kesimlerinde şiddetli bir 
değişim isteği vardı. AKP bunu gördü ama hor kullandı. Şimdi ise muazzam bir baskı gücüne dönüştürdü. Biz de muhalefet olarak çok uzun yıllar seçmenin karşısına bu istekleri karşılayacak bir şeyle çıkamadık. Kuru bir Tayyip Erdoğan ya da AKP karşıtlığı topluma hiç bir şey vadetmedi. HDP ezilen kesimlerin, Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin, işçilerin, kadınların, Yahudilerin, Alevilerin, dindarların ortak temsil merkezi olmayı hedefleyerek, yeni bir hat yeni bir siyaset oluşturma iddiasıyla ortaya çıktı. Tam bu sırada da önümüze Cumhurbaşkanlığı seçimi geldi. Bize göre bu iddiayı hayata geçirmek için çok iyi bir fırsat bu. O yüzden de çok önemsedik ve 1 ay kadar hangi adayı belirleyeceğimize karar verdik. O sıra ben HDP’nin eşbaşkanı dahi değildim, hatırlatırım. HDP olarak tüm kesimlere gittik. Alevi örgütlerine, İslami kesime, kadın örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına… Bazılarıyla ikişer kez buluştuk. Hepsi tek bir aday etrafında birleşmek istedi. Şunu da söyleyeyim bu kesimlerin bir gözü de CHP’deydi. Fakat CHP’nin MHP ile birlikte bir aday açıklaması bazı şeyleri ayan beyan ortaya koydu?”


Neyi?

“Türkiye’deki birikmiş 
değişim dönüşüm isteğinin CHP’nin durduğu yerden karşılanamayacağını… Biz Kılıçdaroğlu ile buluştuğumuzda bana açıkça sormuştu: Sizin AKP ile anlaştığınız söyleniyor. Bu doğru mu? Kendisine böyle bir şeyin söz konusu olmadığını anlattık. O toplantıda Rıza Türmen dahil kimsenin adı konuşulmadı. Bizimle yola çıkmaya hazır bir tavır olsaydı, Türmen ismi onlardan gelseydi biz HDP olarak destekleyecektik. CHP ile birlikte bir şey yapmaya yakındık. Fakat biz böyle düşünürken onlar çok adayını belirlemiş. Meğer o gün toplantıyı yaparken zaten Ekmeleddin Bey isminde karar kılınmış. Bunun böyle olduğunu sonradan öğrendim. Bu noktadan sonra bizim CHP ile yollarımız ayrılmıştır.

O derece…

“Evet çünkü bırakın MHP’yi CHP’nin kendisi bizim için handikaptı. Ama bu vesileyle CHP’de bir 
değişim dönüşüme faydamız dokunabilir diye düşünmüştük. CHP’nin sağa savrulan tarafını dengeleriz diye ümit etmiştik. Onlara da bunu böyle ifade ettik. Sizin de bizim de parti olarak değişime ihtiyacımız var, bunu birlikte yapabiliriz dedik. Fakat sonuçta onlar milliyetçi ırkçı bir partiyle birlik olmaya karar verdi. Bizim açımızdan bu bir kırılmadır. CHP’nin ana gövdesi buysa, evet, bizim yollarımız ayrılmıştır.”

Bence CHP ile ilgili teraziyi eline almak isteyenler için Demirtaş’ın “Tüm handikaplarına rağmen CHP ile yola çıkmaya yakındık. Rıza Türmen’de buluşabilirdik ama onlar istemedi” sözleri önemli bir gösterge.

Meselenin bu kısmını açıklığa kavuşturduysak asıl mevzuya 
geçelim…
**
Asıl mevzu Demirtaş’ın 
adaylığı ve nasıl bir seçim stratejisi izleyeceği elbette…

“Kürt cumhurbaşkanının sembolik 
değeri büyük, farkındayım. Bir çok açıdan böyle. Bakın çözüm sürecinin ortasındayız, bu süreç nasıl sonuçlanacak, yeni bir anayasa yapılacak mı, yapılacaksa burada Kürt kimliğiyle ilgili ne denecek, hukuk yeniden nasıl yapılanacak bunların hiç biri belli değil. Böyle bir durumda eğer Kürtlerin birlikte yaşamak, Türkiye’nin parçası olmak gibi bir arzusu olmasa yani bölünmek istese beni aday göstermezlerdi. Benim şahsımda bu Kürtler'in Türkiye’nin geleceğini birlikte inşa etme isteğinin bir ifadesi. Sadece Kürtlerin değil, aslında tüm ezilenlerin ifadesi. Ve yine tüm ezilenlerin cüretinin göstergesi. Benim bir Kürt olarak cumhurbaşkanlığına, yani bu ülkenin en üst makamına talip olmam, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Aleviler adına bir önyargının kırılması, bir tür normalleşme anlamına geliyor. Bunu her kesime anlatacağız. AKP seçmenidir, CHP seçmenidir diye kimse ulaşılmaz değil. Hepsine ulaşabileceğime inanıyorum. Kategoriler, kamplardır bizi bitiren. Yerel seçimlerde başaramadık ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kimsenin kampına esir olmayacağı düşüncesindeyim.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Erdoğan, büyüme rakamlarını değerlendirdi11 Aralık 2017 Pazartesi 15:41
 • Başkan Erdoğan’dan CHP İl Başkanı Yıldırım’a kınama11 Aralık 2017 Pazartesi 15:38
 • AK Parti Grup Toplantısı11 Aralık 2017 Pazartesi 15:28
 • Samsun meclisi Kudüs’e gidecek11 Aralık 2017 Pazartesi 15:24
 • Büyükşehir Meclisinde Türel’den ABD’nin Kudüs kararına tepki11 Aralık 2017 Pazartesi 15:23
 • Dursunbey AK Parti’de Fatma Kireç Güven Tazeledi11 Aralık 2017 Pazartesi 15:23
 • Rusya Devlet Başkanı Putin, Mısır’da11 Aralık 2017 Pazartesi 14:43
 • Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş:11 Aralık 2017 Pazartesi 14:43
 • 2018 bütçe görüşmeleri11 Aralık 2017 Pazartesi 14:24
 • Duterte’nin, Mindanao’da sıkıyönetimi uzatma isteği11 Aralık 2017 Pazartesi 14:24
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim