• BIST 110.413
  • Altın 174,198
  • Dolar 4,0861
  • Euro 4,9815
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 22 °C

Davutoğlu ve Merkel'den Ortak Basın Toplantısı: Birlikte Çalışacağız

Davutoğlu ve Merkel'den Ortak Basın Toplantısı: Birlikte Çalışacağız
Başbakan Ahmet Davutoğlu, mültecilerle ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak adım atacaklarını söyledi. Merkel de "Yasal zeminde göç için hazırlık yapılmalı" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara'da, Suriye krizini görüştü. İki lider, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ORTAK İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, mültecilerle ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak adım atacaklarını söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Yasa dışı sınır geçişleri konusunda Türk emniyet güçleri ile Avrupalı emniyet güçleri işbirliği yapacaktır. İşbirliği sonucunda bu işi yapan çeteler ortaya çıkarılacaktır." dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"MÜLTECİ SORUNUNU ELE ALDIK"

''Mülteci sorununu ele aldık. Suriye konusunda hepimizi kaygılandıran gelişmeler yaşanıyor. Rusya, Suriye'de sivillerin ölümüne neden oldu. Sınırımıza yakın bölgede 30 bin Suriyeli var.

"10 KONUDA ORTAK HAREKET EDECEĞİZ"

Yaklaşık 10 önemli konuda birlikte hareket etme konusunda anlaşmaya vardık. Saldırılara karşı diplomatik girişim kararı aldık. Halep'e dönük olan bu gayriinsani saldırı bir an önce bitmelidir. İnsan kaçakçılığını insanlık suçu olarak görüyoruz. AFAD ve Almanya Teknik Yardım Grubu, sınırdaki sığınmacılara yardım konusunda birlikte çalışacaklar.

"60 Terörist Öldürüldü" İddiası Davutoğlu'na Soruldu

"RUS SALDIRILARI MAZUR GÖRÜLEMEZ"

Kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Hiç kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor ve bütün yükü üstleniyor' diye Türkiye'den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez.

"EDREMİT AÇIKLARINDA İNSANİ TRAJEDİ YAŞANDI"

Biz, insan kaçakçılığının her türlüsünü, her zaman insanlık suçu olarak, terörle eş bir suç olarak görüyoruz. Masum insanların beklentilerini, ümitlerini istismar ederek onları bilinmez, meçhule doğru götürmek, olabilecek en büyük insanlık suçlarından biridir. Bugün dahi Edremit açıklarında yine acı bir insani trajediyle karşı karşıya kaldık.

"NATO'NUN DEVREYE GİRMESİ İSTENECEK"

Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları konusunda NATO'nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO'ya tavsiye edecek ve özellikle de NATO'nun da izleme, gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceğiz.''

MERKEL: BİNLERCE İNSAN ACI İÇİNDE KIVRANIYOR

AB ile Türkiye arasında eylem planı konusunda çalışmalar yaptık. Çok başarılı bir konferans geçirdik. Suriyeli göçmenleri değil Türkiye ve diğer ülkelerdeki insanlar içinde yardım etme kararı aldık. Binlerce insan acı içinde kıvranıyor. BM'nin bildirgesini Rusya da kabul etmiştir. Sivil toplumların bütün operasyonların durduracağına imza atılmıştır. İnsani yardım konusunda doğrudan yardım yapma konusunda mutabık kalınmıştır.

"İNSAN KAÇAKÇILIĞINA KARŞI İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ"

Türkiye ile Suriye sınırının arasındaki olaylara baktığımızda insanların zor durumda olduklarını görüyoruz. Mültecilerin yeni kamplarda da beslenmelerine yardımcı olunacaktır. Türkiye ile Yunanistan arasında yasa dışı göç yaşanmaktadır. Eylem planında bu konuyu da ele aldık. Özellikle yasa dışı sınır geçişleri konusunda Türk emniyet güçleri ile Avrupalı emniyet güçleri işbirliği yapacaktır. İşbirliği sonucunda bu işi yapan çeteler ortaya çıkarılacaktır. Türk sahil kuvvetlerini ne şekilde destekleyebiliriz, nasıl bir işbirliği yapılabilir. Ortamı biraz daha düzeltebilir miyiz diye konuştuk. Özellikle denizlerdeki izleme işlerinin biraz daha geliştirilmesi konusunda Türk sahil kuvvetlerinin desteklenmesi lazım. Mültecilerin yeniden evlerine dönme konusunu mevcut.

"GÖÇ İÇİN BİR KONTENJAN BELİRLEYECEĞİZ"

Göç için bir kontenjan belirleyeceğiz. Ortak görev çerçevesinde 3 milyarlık ödeme sözkonusu olacaktır. Bu konuda hızlı sonuçları beklediğimizi dile getirdim. Tabii ki çocuklar okula gitmek zorunda. Paranın bir an önce akmasını sağlamak istiyoruz. Gerekli olduğu yerlerde Türkiye-Yunanistan arasındaki geri kabul anlaşmasını da desteklemek istiyoruz."

4 AY SONRA YENİDEN TÜRKİYE'DE, İLK DURAK YİNE ANITKABİR

En son 18 Ekim 2015'te Türkiye'ye gelen Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 4 ay aradan sonra tekrar Ankara'ya geldi. Merkel, Ankara'daki temaslarına, daha önceki ziyaretlerinde olduğu gibi Anıtkabir'e giderek başladı.

Merkel, Atatürk mozolesine çelenk bıraktıktan sonra hatıra fotoğrafı çekildi.

Buradan Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Merkel, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

"AVRUPA'YA GİDEN YOLUN MİMARI"

Almanya Başbakanı Merkel, deftere şunları yazdı:"Türk ve Alman halkları arasındaki özel dostluk ruhu içinde, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin Ata'sı ve Avrupa'ya giden yolun mimarı Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına, derin saygılarımla."

DAVUTOĞLU KARŞILADI

Angela Merkel, Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'ne geldi.

"MERHABA ASKER"

Buradaki törende, iki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Merkel, tören kıtasını Türkçe "merhaba asker" diyerek selamladı.

Davutoğlu ve Merkel, resmi heyetlerini birbirlerine takdim etmelerinin ardından Köşk'e girişlerinde el sıkışarak gazetecilere poz verdi.

Daha sonra Köşk'ün balkonuna çıkan Başbakan Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel kısa bir süre Ankara'yı izledi. Davutoğlu, Merkel'e Başkent'i anlatarak, Anıtkabir'i ve bazı binaları gösterdi.

Merkel'in, Ankara'nın nüfusunu sorması üzerine Davutoğlu, kentin yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olduğunu söyledi.

Merkel ve Davutoğlu, görüşme yapmak için Çankaya Köşkü'ne girdi. Baş başa yapılan görüşmenin ardından, heyetler arası görüşmeye geçildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim