• BIST 117.651
  • Altın 167,390
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Davutoğlu: Avrasya coğrafyasında barışın egemen olmasını istiyoruz

Davutoğlu: Avrasya coğrafyasında barışın egemen olmasını istiyoruz
Başbakan Davutoğlu, büyük devletlerin İpek Yolu üzerindeki hatlarda kurulduğunu ifade ederek, "Avrasya coğrafyasında rekabetin değil tamamlayıcılığın, çatışmanın değil barış ve istikrar ortamının egemen olmasını istiyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bizim perspektifimiz bütün bir Avrasya coğrafyasını bir barış coğrafyası haline getirmek. Avrasya coğrafyasında rekabetin değil tamamlayıcılığın, karşılıklı gerginliğin, çatışmanın değil barış ve istikrar ortamının egemen olmasını istiyoruz" dedi.

Davutoğlu, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Uluslararası Türk Akademisi'nin Hoşgörü ve Barış Sarayı'nda düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, "Bir kez daha Astana'dan ifade ediyorum ki inşallah tarihin sonuna kadar Kazakistan bağımsız kalacak, nice 25 yıllara, 25 asırlara kadar Kazakistan bu Asya topraklarında özgür bir ülke olarak yaşayacak, Türkiye de her zaman Kazakistan'ın yanında yer alacak" diye konuştu. 

Büyük devletlerin İpek Yolu üzerindeki hatlarda kurulduğunu ifade eden Davutoğlu, modern döneme geçildiğinde "Büyük oyun" olarak nitelendirilen rekabetin de bu coğrafyada şekillendiğini vurgulayarak, siyasi rekabetin bazen bu coğrafyaları böldüğünü anlattı. Tarihin, modern dönemde de bu coğrafyadan aktığını belirten Davutoğlu, soğuk savaşın, bu tarihi akış içinde "coğrafyanın doğallığının kaybolduğu bir parantez" olduğunu söyledi. 

Soğuk savaşta ve modern jeopolitik içinde yaşanan çatışmalı dönemde Avrasya'nın kültürel ve ekonomik etkileşiminin zayıfladığını dile getiren Davutoğlu, "Soğuk savaşın ortaya çıkardığı sınırlar aramızda bariyerler oluşturdu" dedi. 

Soğuk savaşın bitimiyle yeni bir dönemin başladığını, bu dönemde yeni dezavantajlar ve avantajların ortaya çıktığını ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti: 

"Bu koridor üzerinde şimdi ne şekilleneceği, eski İpek Yolu hattı üzerinde, bizim elimizde. Ya bu hattı barış için kullanacağız, daha çok ticaret, daha etkin ulaştırma, daha yoğun bir kültürel etkileşim için kullanacağız, enerji hatları için kullanacağız, halkları birbirine bağlayan büyük projeler için kullanacağız ya da bu hat üzerinde rekabet edip bu rekabetlerin çatışmacı ortamında herkes kaybedecek. Bizim perspektifimiz bütün bir Avrasya coğrafyasını bir barış coğrafyası haline getirmek. Avrasya coğrafyasında rekabetin değil tamamlayıcılığın, karşılıklı gerginliğin, çatışmanın değil barış ve istikrar ortamının egemen olmasını istiyoruz. Onun için son 25 yıl içinde bir taraftan bütün kardeş Türk Cumhuriyetlerini tanırken, onların istikrarı için katkıda bulunurken, diğer taraftan da bu Avrasya hattı üzerinde barışçıl her teşebbüse destek verdik ve buranın bir çatışma ortamı olmaktan çıkması için elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik."

Davutoğlu, iş adamlarına hitap etti

Davutoğlu, Rixos Otel'de düzenlenen Kazakistan'da ikamet eden Türk iş adamlarıyla değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başbakan Karim Masimov ile önemli görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Masimov ile ekonomi bakanlarının her düzeyde görüşmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade eden Davutoğlu, bakanların her ay Türkiye'de ya da Kazakistan'da görüşeceklerini, yoğun tempoda görüşemedikleri takdirde telekonferans yöntemi ile alınan kararların takibini gerçekleştireceklerini belirtti.

İş adamlarını ülke ekonomisinin ve kültürünün temsilcileri olarak gördüklerinin altını çizen Davutoğlu, "Kazakistan'daki mevcudiyetimiz ve 2 milyar dolara yakın yatırımımız Kazakistan için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir kaynaktır. Kazakistan ile dış ticaret hacmimizi 10 milyar dolara, yatırımları 10 milyar dolara, şu ana kadar da 20 milyar olan taahhütlerimizi 30 milyar dolara çıkarmak için omuz omuza çalışmamız ve bunların semeresini hep beraber görmemizi diliyorum" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim