• BIST 107.401
  • Altın 173,624
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Davutoğlu, 10 Ayaklı 'Terörle Mücadele Eylem Planı'nı Açıkladı

Davutoğlu, 10 Ayaklı 'Terörle Mücadele Eylem Planı'nı Açıkladı
Davutoğlu, Mardin'de 'master plan' olarak isimlendirilen 'Terörle Mücadele Eylem Planı'nı açıkladı, "Herkesi muhatap alacağız ama elinde silah olanları muhatap almayacağız" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin'de Artuklu Üniversitesi'nde düzenlenen 'Kardeş Buluşmaları'nda 10 ayaklı "Terörle Mücadele Eylem Planı"nı açıkladı. Davutoğlu, "STK, kanaat önderlerinden istişare meclisleri kurulacak. Herkesi muhatap alacağız ama, elinde silah olanı muhatap almayacağız. Zulmedenleri muhatap almayacağız. Önce silahları bırakacaklar." dedi.

İŞTE DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLADIĞI O 10 ESAS

"İlki psikolojik unsur. Millet ve devlet arasındaki farklar ortadan kalkacak.

İkincisi; kamu düzenini inşa etmek. Kamu düzenini kim tehdit ederse etsin mücadele edilecek. İster IŞİD, ister PKK olsun.

Üçüncüsü, kapsamlı bir demokratik reform süreci. Öncelikle gelin anayasayı değiştirelim diyoruz.

GÖÇ EDENE KİRA YARDIMI

Dört; terörle mücadelede oluşan yaraları sarmak için seferberlik. İhtiyaçlar karşılanacak, göç edenlere kira yardımı yapılacak.

PRİM BORÇLARI ERTELENECEK, KREDİ VERİLECEK

Beşinci unsur; bölge ekonomisini daha da güçlendirecek, vatandaşımızın kaybını telafi edeceğiz. Prim borçları ertelenecek. İş adamlarından dinlediğim her talep yerine getirilecek. Esnafımızın, çiftçilerimizin bütün ödemeleri ertelenecek, kredi verilecek.

SUR YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Planın 6. ayağı, mekânın yeniden inşası olacak. Sur'u tarihi özellikleriyle öyle inşa edeceğiz ki insanlık oradan ilham alacak.

Yedinci unsur, etkin bir iletişim stratejisi uygulanacak. Algı operasyonlarına karşı iletişim birimleri oluşturacağız.

Sekizinci unsur, yerel yönetim yetkilerini genişleteceğiz. Bunlar etkinleştirilecek ancak istismar edilmeleri önlenip, harcamalar denetlenecek.

ELİNDE SİLAH OLANLAR MUHATAP ALINMAYACAK

Dokuzuncu unsur, herkesi muhatap alacağız ama elinde silah olanları muhatap almayacağız. Önce silahları bırakacaklar.

BİRLEŞTİRİCİ BİR RUH HAREKETİ

Planın onuncu unsuru olarak tüm Ortadou'da kapsamlı, birleştirici bir ruh hareketi başlatıyoruz."

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Mardin insanlık tarihinin hülasası bir şehirdir. Görünüşte küçüktür ama her sokağını keşfettiğinizde tüm insanlığı kuşatır. Derinliğinde bütün bir insanlık birikimini kuşatmış olarak sizi keşfeder. 2001'de ilk kez Mardin'e ailemle geldiğimde Kızıltepe'de güneş batmak üzeredeydi. Aynı hisleri 1983'de Kudüs'e gittiğimde hissetmiştim. Ne zaman Mardin'e geldiğimde içimde tefekkür, yalnızlaşma hissi uyanmıştır.

MARDİN'İN BİRLEŞTİRİCİ RUHU

Hep beraber Diyanet İşleri Başkanımızla birlikte o güzel anı yaşadığımızda Mardin'in birleştirici ruhunu keşfetmiştim. Bu birleştirici ruh tam hissettiğimiz ruhun ta kendisi. Mardin 7 iklim, 7 dinin, 7 kültürün yaşadığı şehirdir. Kimse kimseye bir şey dikte etmeden karşılıklı saygı içinde yaşamayı Mardin öğretti. Mardin'in çoğulculuğuna ihtiyaç hissediyoruz. Mardin 7 bin yıllık geçmişiyle diğer şehirlere kapı açar. Mardin'i anlayan Konya'yı, Diyarbakır'ı, İstanbul'u, Kudüs'ü, Saraybosna'yı anlar. Mardin bir anahtardır.

Mardin Hz. Ömer tarafından fethedildi. Hz. Ömer Mısır'ı, Kahire'yi, Irak'ı, İran'ı Medine'nin ruhuyla buluşturmuştu. Eşitlik ruhuydu. İnsanların Adem'in çocukları olarak bir diğerine eşit olduğu ruhuydu. Bütün bu coğrafyayı bütünleştirdi. Ortadoğu kavramına hep eleştirel yaklaşmışımdır. Bir birleştirici ruha daha ihtiyaç hissedildiğinde Sultan Alparslan'ın kavimleri aşkla buluştu ve bu coğrafyadaki ruh Mardin'de birleşti. Bu birleştirici ruh Anadolu kültürü dediğimiz büyük eşiği birlikte kurdu. Sonra Haçlılar geldi, parçalamak için. Bu sefer Selahattin Eyyubi ruhu harekete geçti, hatta Artuk Bey harekete geçti. Alparslan'ın ordusunda bir Kürt olmak ile Selahattin Eyyubi'nin ordusunda bir Türk olmak arasında bir fark var mı?

"SOL YANIMDA KÜRT, SAĞ YANIMDA KARADENİZ ÇOCUĞU"

Bakanlar Kurulu toplantısını besmele ile açtığımda hep hamd ederim. Sol tarafımda bir Kürt çocuğu Mehmet Şimşek oturur. Diğer tarafımda Numan Kurtulmuş. Diğer tarafta Balkanlardan gelen Mehmet Müezzinoğlu. Bu topraklarda Anadolu, Kafkas, Balkan çocukları birleşti.

"YA KUDDÜL AMARA KAZANACAK, YA SYKES PİCOT"

Sonra parçalayıcı kavimler tekrar geldi. Bağdat'ı aynen Haçlılar gibi tekrar yıktılar. Birleştirici bir ruh, Söğüt'ten Osmanlı tecelli etti. Bursa'ya, İstanbul'a, Üsküp'e, Saraybosna'ya büyüyen bir devlet, daha sonra İslam bütünlüğünü İdris-i Bitlisi ile sağlayan bir devlet oldu. İstanbul'u Bağdat'la, İstanbul'u Kudüs'le buluşturan ve Mardin'i merkez kılan Sultan Selim Han'ın yanındaki İdris-i Bitlisi ve Fatih Paşaydı. Diyarbakır'da Fatih Paşa Camisi'ne saldıranlar bu kardeşliği hedef aldılar. Sonra bütün Karadeniz, Akdeniz, Hazar, Kuzey Afrika yaklaşık 400 yıl bir bütün olarak yaşadı, parçalayamadılar, bölemediler. Biz aynı birliştirici ruhla dimdik durduk. Sonra sömürgeciler girdi. 1798'de Napolyon Mısır'a girdiğinde ilk hançeri saptamıştı.

Tarihimizde Çanakkale Savaşı'nı, Sarıkamış'ı biliriz, Kuddülamara'yı bilmeyiz. Bu savaşta Ortadoğu'nun tüm halkları Bağdat'a doğru ilerleyen sömürgeci güçlere karşı son büyük zaferi kazandılar. Araplar, Kürtler, Sünniler, Şiiler hep beraber savaştılar. Ortadoğu'nun sömürgeci ve dış güçlere karşı verdiği son savaştı. Hala izlerini taşıdığımız, yükünü omuzlarımızda hissettiğimiz Sykes Picot anlaşması. Ya Kuddül Amara kazanacak, ya Sykes Picot kazanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim