• BIST 111.806
  • Altın 174,877
  • Dolar 4,0292
  • Euro 4,9860
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 20 °C

Danıştay’dan Sağlık Çalışanlarını İlgilendiren Önemli Karar

Danıştay’dan Sağlık Çalışanlarını İlgilendiren Önemli Karar
Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sendikanın başvurusu üzerine Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yürütmeyi durdurma kararı çıktığını...

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sendikanın başvurusu üzerine Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yürütmeyi durdurma kararı çıktığını söyledi.

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Danıştay'ın Sağlık Bakanlığı'nın Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yürütmeyi durdurma kararı vermesine ilişkin bazı açıklamalar yaptı. Sendikanın başvurusu üzerine alınan yürütme durdurma işlemi hakkında bilgi veren Özdemir, "Kararda, boşanma halinde anne, baba, kardeş veya reşit çocuklarının ikamet ettiği ile tayin olunabileceğine dair maddedeki "boşanma tarihinden önce" ikamet ediyor olma şartının yürütmesinin durdurulması da bulunuyor" dedi.

Yürütmesinin durdurulmasına karar verilen maddelere değinen Özdemir, "Danıştay, boşanma davası açıldıktan sonra anne, baba veya reşit çocuğunun ikametgahının değişmesi durumunda tarafların bu haktan yararlanmayacak olmasının kanun ve yönetmelikte belirtilen amaçla uyumlu olmadığı gerekçesine yer verdi. Genel sekreter, başkan, hastane yöneticisi, başhekim ve müdür olarak sözleşme imzalayanların eşleri talepleri halinde sözleşme süresi ile sınırlı olmak kaydıyla eşlerinin görev yaptığı yere geçici olarak görevlendirilebilmekteler. Ancak bunu için hastane yöneticisi, başhekim ve müdür olarak sözleşme imzalayanların stratejik personel kapsamında olması gerekmekte idi. Danıştay, stratejik personel kapsamında olma şartının da yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay gerekçesinde stratejik personelin bu düzenlemeden yararlanabilmesinin, eşin de stratejik personel olup, fıkrada sayılan unvanlardan birinde çalışmak üzere sözleşme imzalamış olma koşuluna bağlanması yoluyla getirilen kısıtlamanın yönetmelikte hedeflenen amaca aykırı olduğunu belirtmiştir. Stratejik personelin kamu görevlisi olmayan eşinin yanına gitmesini engelleyen maddesinin yürütmesi durduruldu. Ancak mezkur madde hükmü hakkında daha evvel yürütmenin durdurulması kararı verilmiş idi" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim