• BIST 112.122
  • Altın 174,419
  • Dolar 4,0349
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 24 °C

’Da Vinci Robotu’ Ankara Üniversitesi’nde Göreve Başladı

’Da Vinci Robotu’ Ankara Üniversitesi’nde Göreve Başladı
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk tıp fakültesi Ankara Üniversitesi Tıp'ta dünyanın en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi "Da Vinci Xi" hizmete başladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk tıp fakültesi Ankara Üniversitesi Tıp'ta dünyanın en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi "Da Vinci Xi" hizmete başladı.

Ankara Tıp Fakültesi Hastanelerinde ameliyatlar artık Robotik Cerrahi Sistemi ile gerçekleştirilmeye başlandı. Söz konusu yeni sistem, Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Robotik Cerrahi Komisyonu'nun organizasyonunda, 9 farklı anabilim ve bilim dalının İbni Sina ve Cebeci Hastanelerindeki ameliyathanelerinde kullanılıyor.

Da Vinci Xi ile prostat kanseri olan bir hastanın ameliyatına katılan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, özellikle son yıllarda teknolojideki ilerlemelerin hastalık tanı ve tedavisinde anlamlı katkılar sağladığının altını çizdi.

Prof. Dr. İbiş, "Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, son teknolojik gelişmeleri kaliteli kadrosuyla halkımızın hizmetine sunmak için özverili çalışmalarına devam ediyor. Güncel gelişmeleri hem tıp eğitimi alan geleceğin cerrahlarının yetiştirilmesine katkı sağlamak hem de halkımızın hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi kullanmaya başladık" ifadelerini kullandı.

'Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi" adıyla kurulan ve ameliyatlarda kullanılmaya başlanan sistemle ilgili bilgi veren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Robotik Cerrahi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Kadir Türkölmez de, "Tıp alanında son yıllarda görülen gelişmeler içinde özellikle cerrahi alanında en önemli gelişmelerden biri robotik cerrahi sistemleridir" dedi.

Prof. Dr. Türkölmez, şunları kaydetti:

"Cerrahi uygulamalarının açık cerrahiden endoskopik/laparoskopik cerrahiye doğru kaydığı görülmekteydi. Özellikle robotik cerrahi sistemlerinin geliştirilmesi ile cerrahi uygulamalarında son teknolojik sistem robotik cerrahi giderek yaygınlık kazanmakta. Sistemin birkaç parçası var. Bunlar içinde operasyonun gerçekleştirildiği ve hastaya yerleştirilen dört adet ince robotik kollar ve bu kolların ucuna takılan çeşitli cerrahi aletlerden oluşan sistem, ayrıca cerrahın robotu kullandığı ayrı bir konsol sistemi ile görüntünün ve gerekli malzemelerin bulunduğu görüntü kulesidir. Öte yandan Robotik Cerrahi, yüksek çözünürlüklü (HD) ve 3 boyutlu görüntü ile cerrahi olanağı sağlar, aynı zamanda operasyon alanını 10-20 kez büyüterek çok küçük yapıların daha net tanınmasını kolaylaştırır. Robotun kollarının diğer endoskopik yöntemlere göre hareket kabiliyetinin kıyaslanamayacak kadar üstün olması sayesinde çok komplike manevralara olanak sağlamaktadır. Buna ilave olarak cerrahın el titremesini robotun kollarında olmasını önleyen bir sisteme sahiptir. Diğer yöntemlere göre daha az kanama ile operasyon tamamlanmaktadır. Cerrahi başarısı özellikle fonsiyonel sonuçlar açısından daha iyidir. Operasyon sonrası hastada daha az ağrı olmakta ve hasta daha hızlı iyileşmektedir. Böylece normal yaşamına daha hızlı dönmektedir. Açık operasyon için gerekli büyük kesi olmadığı için hasta daha estetik görünüme sahip olmaktadır."

Başkanlığını Prof. Dr. Türkölmez'in yaptığı "Robotik Cerrahi Komisyonu'nda, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Prof. Dr. Atıl Çakmak, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Prof. Dr. Babür Küçük, Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Ayten Kayı Cangır, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prof. Dr. Cem Somer Atabekoğlu, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Prof. Dr. A. Rüçhan Akar, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Aydın Yağmurlu, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalından Prof. Dr. Salim Demirci, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalından Doç. Dr. Berk Burgu yer alıyor.

’Da Vinci Robotu’ Ankara Üniversitesi’nde Göreve Başladı

’Da Vinci Robotu’ Ankara Üniversitesi’nde Göreve Başladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim