• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan IŞİD mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan IŞİD mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Birlik Vakfı'nın iftar yemeğine katıldı. Erdoğan, "DEAŞ terör örgütü ile Türkiye'yi aynı parantezin içine almak açık söylüyorum; namertliktir, alçaklıktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobani'ye yönelik IŞİD saldırısının ardından Türkiye'ye yönelik eleştirilere yanıt vererek; "Öyle ileri gittiler ki, Türkiye'yi dünyaya attıkları tweet'lerle terörist ülke olarak ilan ettiler. Bu nasıl bir adaptır, edeptir? Yaşadığı ülkeyi terörist ülke olarak ilan edenlerin vatanseverlikle, bir Türkiye partisi olmak gibi bir iddiası olabilir mi?" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Birlik Vakfı Ankara Şubesi İftar Programı'na katıldı. İller Bankası Macunköy Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen iftar yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetçilerin söylemlerine ve eylemlerine dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: "Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, toplumun önünde olan siyasetçinin birinci görevi hakkaniyetten, akl-ı selimden ve itidal yolundan ayrılmamaktır. Siyasetin temeli ahlaktır, doğruluktur, kamu menfaatini kişisel hırsların önüne koyabilmektir. Üzülerek söylemeliyim ki Türkiye bu konuda bir kıtlık yaşıyor. Ülkemizin geleceğini ilgilendiren birçok kritik hadisede bunların örneklerini görüyoruz. İşte en son, DEAŞ terör örgütünün Kobani bölgesine düzenlediği terör saldırısında bunu tekrar acı bir şekilde tecrübe ettik. Olayın hemen akabinde geçen yıl aynı bahaneyle 50 insanımızın hayatını kaybetmesine sebep olan bir siyasi partinin temsilcileri çıktılar ve Türkiye ile hükümeti itham ettiler. Öyle ileri gittiler ki, Türkiye'yi dünyaya attıkları Tweet'lerle terörist ülke olarak ilan ettiler. Bu nasıl bir adaptır, edeptir? Yaşadığı ülkeyi terörist ülke olarak ilan edenlerin vatanseverlikle, bir Türkiye partisi olmak gibi bir iddiası olabilir mi? İşte bütün mesele burada, bunların karşısında bir olmak, beraber olmak, bunlara gereken cevabı demokrasi içinde verebilmektir. Bunların eli kanlı Eset rejiminin resmi haber ajansında yaptığı bir habere sarılarak, saldırganların Türkiye üzerinden geçtiklerini iddia edecek kadar kendi ülkelerine yabancılaştıklarını görüyoruz. Bu asılsız haberleri gündeme taşıyarak vatandaşlarımızı birkez daha sokağa çağırdılar. 

DEAŞ'LA TÜRKİYE'Yİ AYNI PARANTEZE ALMAK NAMERTLİKTİR

Provakasyonlarla, kirli tahriklerle şehirlerimizde, mahallelerimizde bir gerilim havası oluşturulmak isteniyor. Yalanları dolayısıyla 78 milyondan özür dilemeleri gerekirken, pişkince devletten kendi asılsız iddialarını ispatlamasını bekliyorlar. Kardeşlerim, şunu herkesin bilmesini istiyorum; şu mübarek günlerde kan dökenlerin, kalleşçe, namertçe saldıraların, masum sivilleri hedef alanların İslam'la, dinimizle hiçbir ortak yanı yoktur ve olamaz. DEAŞ terör örgütüyle Türkiye'yi aynı parantezin içine almak açık söylüyorum namertliktir, alçaklıktır. Türkiye terörden ve terör örgütlerinden çok çekmiş bir ülkedir." 

BAHÇELİ'YE 'UYGUR TÜRKLERİ' YANITI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli 'nin kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Bahçeli'ye "Sen o Uygur Türklerinin yaşadığı yere bir kere gittin mi?" diye seslenen Erdoğan, "Biz, Suriye'deki olaylara hiçbir zaman etnisite, mezhep penceresinden bakmadık. Türk, Kürt, Alevi, Ezidi Hristiyan hangi etnik köken ve dinden gelirse gelsin onlara sınırlamızı açtık, bağrımıza bastık. Bazı siyasetçiler çıkıyor şunu söylüyor; güya şahsıma atıfta bulunuyor. Sadece Araplarla, Kobani'dekilerle uğraşanlar, Uygur Türklerini unutuyor diyor. O zata ben söylüyorum: Ya sen o Uygur Türklerinin yaşadığı yere bir kere gittin mi? Ama Tayyip Erdoğan gitti. Binlerce vatanlarını ayrılan Uygur Türklerini vatandaşlığa kabul eden ülke biz olduk. Bunun kararını vermiş bir iktidarız. Niye? Mazlumlara kapımızı, şu anda 2 milyona nasıl açtıysak onlara da aynı şekilde açtık. Biz burada ayrım yapmadık. Soruyorum, efendiler 12 yıl önce sizde iktidardaydınız. Ve Türkiye'nin fakir fukara ülkere yaptığı destek 45 milyon Dolardı. 2014 sonu itibariyle bu rakam 4,5 milyar Dolara çıktı. 45 milyon Dolar nire, 4,5 milyar Dolar nire?" dedi.

SURİYE VE IRAK'TA YAŞAYAN KARDEŞLERİMİZE DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkerini eleştirerek, Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'ye yeterli destekte bulunmadıklarını belirtti. Erdoğan, Suriye ve Irak'ta yaşayanlara destek olmaya devam edeceklerini belirtip, "Bizim Gaziantep, Kilis, Hatay tüm bu bölgede, 2 milyon mülceyi var. Şu ana kadar yaptığımız harcama 6 milyar Doları aşmış durumda. Dünyadan gelen yardım, 375 milyon Dolar. Hadi para, hadi destek dediğimiz zaman, para pul yok. Halbuki dünyada sadece ekonomik durum itibariyle bizim üstümüzde 16 ülke var. Hadi destek verin, gönderin bir şeyler, yok. Bunların insana insan olarak bakmak gibi bir derdi yok. Bunlar, Akdeniz'de bırakın ölsün, Ege'de bırakın ölsün diyen anlayışın mensupları. Ama bizim sahil güvenlik botlarımız yakalayıp ondan sonra ülkesine onları göndermenin gayretinde. Farkımız bu. Biz bundan sonrada, bugüne kadar olduğu gibi şu veya bu terör örgütüne değil Suriye ve Irak'ta yaşayan kardeşlerimize destek vermeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim