• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Slovakya'da Türk şehitliği inşa etmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Slovakya'da Türk şehitliği inşa etmek istiyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovakyalı mevkidaşı Andrej Kiska ile yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovakyalı mevkidaşı Andrej Kiska ile yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Slovakya Cumhurbaşkanı Kiska ile ikili görüşmede birçok konuyu ele aldıklarını, heyetler arası görüşmelerde ise siyasi, askeri, ekonomik, ticari,  kültürel konuları etraflıca müzakere ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aslında görüşmelerimiz daha önceki süreçlerde gerek bakan düzeyinde gerekse başbakan iken 2013 yılında yaptığım ziyarette aldığımız kararları test etme, gözden geçirme ve geleceğe yönelik neler yapabiliriz bunları değerlendirme fırsatını bizlere verdi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovakya Başbakanı Robert Fico ile görüşmesinin ardından Kiska ile katılacağı Türkiye-Slovakya İş Forumu'nda Türk ve Slovak iş adamlarına hitap edeceğini belirterek şöyle konuştu:

"2013'te kendimize bir hedef belirlemiştik, o da dış ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkaralım. 2014 sonu itibarıyla geldiğimiz nokta 1,4 milyar dolar. Ben bu hedefi yakalayabileceğimize inanıyorum ama onun için biraz daha fazla çalışmamız lazım.

Özellikle enerji ve savunma sanayi alanları önemli potansiyeli barındıran sektörler olarak ön plana çıkmakta. Bilim, teknoloji, araştırma geliştirme alanları da diğer alanlar olarak değerlendirilebilir. İnşallah mayıs ayında İstanbul'da bu anlamda önemli bir adım atacağız.

Türkiye- Slovakya Bilim İnovasyon ve Ticaret Daimi Formu hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor. Turizm aynı şekilde ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Tabii biz Slovakya'ya herhangi bir vize uygulamadığımız için Slovak dostlarımızdan 137 bin kişi 2014'te ülkemizi ziyaret etmiş bulunuyor.

Avrupa Birliği vizeleri kaldırdığı anda Türkiye'ye, müzakereci bir ülkeyiz, inanıyorum ki Slovakya'ya gelen Türklerin sayısı da ciddi miktarda artacaktır."

AB İÇİN VERİLEN DESTEĞE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "I. Dünya Savaşı sırasında Bratislava'da hayatını kaybetmiş olan bizim vatandaşlarımız var. Bu askerlerimiz için Slovakya'da bir Türk şehitliği ve anıtı inşa etmek istiyoruz.

Bugün değerli dostum Kiska'dan bu konuyla ilgili alınan mesafeleri dinlemek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bu halklarımız arasındaki dostluğun aynı zamanda kalıcı nişanesi olacaktır. Slovak dostlarımıza projeye verdikleri destek için en kalbi şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Türkiye ile Slovakya arasında uluslararası düzeyde de işbirliği olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Siyasi alanda, Avrupa Birliği'nde bizlere verdiği destekler her türlü takdirin üzerindedir" dedi.

İki ülkenin NATO üyesi olduğunu, küresel ve bölgesel güvenliği ilgilendiren konularda birlikte adım attığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerek AB'deki Slovakya'nın ilkeli tutumu sebebiyle gerekse NATO'daki işbirliğimiz sebebiyle de şükranlarımı ifade ederek bu birlikteliğin devamı bizim önemli hassasiyetimizdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovakya'nın 2016'nın ikinci yarısında Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını üstleneceğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Buna büyük önem veriyoruz ve şimdiden kendilerine başarılar dilerken zaman zaman tıkanma noktasına gelen bu süreci, Slovakya'nın hızlandıracağına inanıyorum. Bu arada Slovakya'nın dönem başkanlığını deruhte etmekte olduğu Vişegrad Dörtlüsü'ndeki faaliyetlerini yakından takip ediyoruz.

Mayıs ayında ülkemizde gerçekleştireceğimiz Vişegrad Dörtlüsü artı Türkiye Dışişleri Bakanlığı Toplantısı'nı bu noktada çok önemsiyoruz. Özellikle Balkanlara yönelik yapabileceğimiz işbirliği için somut öneriler ortaya koyacaktır.

Vişegrad Dörtlüsü'nün inanıyorum ki bölgede belirleyici bir gücü var. Yani Slovakya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan olarak burada, artı Türkiye birlikte çok şeyler yapabileceğimize inanıyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim