• BIST 110.239
  • Altın 174,640
  • Dolar 4,1015
  • Euro 5,0056
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan köşke böyle çıkacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan köşke böyle çıkacak!
Erdoğan'ın Köşk'e çıkış programının ayrıntıları belli oluyor. Dikkat çeken şey ise yabancı ülke devlet adamlarına davet gitmemesi oldu. Şu ana kadar sadece Türkmenistan Devlet Başkanı törene davet edildi.

10 Ağustos'ta yapılan seçimlerde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanan Recep Tayyip Erdoğan, bu göreve resmen TBMM'de yemin ettikten sonra başlayacak.
 
İşte, 28 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninin ayrıntıları;
 
TBMM'DE YEMİN EDECEK
 

Erdoğan, TBMM'de yemin ettikten sonra resmin Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olacak. 
 
Erdoğan, TBMM kürsüsünde şu yemini edecek;
 
"CUMHURBAŞKANI SIFATIYLA, DEVLETİN VARIĞI..."
 
“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”
 
CHP BOYKOT EDEBİLİR
 
CHP, 28 Ağustos günü TBMM'de yapılacak yemin törenini 'Boykot' ederek katılmamayı düşünüyor. 'Boykot' fikri ağarlık kazanırsa 130 CHP milletvekili 28 Ağustos günü Erdoğan kürsüde yemin ederken TBMM Genel Kurul salonuna girmeyecek.
 
MECLİS'E KÖŞK'TEN ARAÇ GÖNDERİLECEK
 
Çankaya Köşkü'nden yemin töreni için TBMM'ye Cumhurbaşkanlığı makam aracı gönderilecek. Makam aracı TBMM'ye forsu kapalı girecek. 
Erdoğan yemin ettikten sonra ise, aracın forsu açılacak. Erdoğan yeminden sonra plakasında ve sol önünde tepesinde ayyıldız bulunan kromajlı direkte Cumhurbaşkanlığı forsu açık bir araçla ayrılacak.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI YAVERİ EŞLİK EDECEK
 
Yemin töreni için bir de Cumhurbaşkanlığı yaveri TBMM'ye gidecek. Yemin töreninde hazır bulunacak olan yaver, törenin ardından da Erdoğan'a eşlik edecek.
 
ANITKABİR ZİYARETİ
 
TBMM'deki yemin töreninin ardından artık resmen Cumhurbaşkanı olacak Erdoğan, resmi uygulamaya göre, önce Anıtkabir'i ziyaret edecek. Ardından da Köşk'e geçecek.
 
ÇANKAYA'DA TÖRENLE KARŞILANACAK
 
Teamüller uyarınca, Erdoğan'a Çankaya Köşkü'ne eşi Emine Erdoğan'la birlikte gidecek. Erdoğan çiftini Köşk kapısında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen karşılayacak.
 
SANCAĞI VE ONUR KITASINI SELAMLAYACAK
 
Erdoğan, Köşk'te sancak ve onur kıtasını selamlayacak. Ardından da Çankaya Köşkü'nün protokol kapısına geçecek.
Erdoğan çifti Köşk'ün protokol kapısında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Hanım tarafından karşılanacak.
 
HALEF-SELEF CUMHURBAŞKANLARI BAŞBAŞA GÖRÜŞECEK
 
Halef-selef Cumhurbaşkanları, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın çalışma odasında bir süre baş başa görüşecekler. Eşler de, ayrı bir odada olacaklar.
 
ESKİ VE YENİ CUMHURBAŞKANLARI'NIN KONUŞMALARI
 
Baş başa görüşmenin ardından Gül ve Erdoğan, büyük resepsiyon salonuna, davetlilerin yanına geçecekler. 
Burada İstiklal Marşı'nın dinlenmesinin ardından, halef-selef cumhurbaşkanlarının özgeçmişleri okunacak. 
Ardından da önce Gül, sonra Erdoğan birer konuşma yapacaklar.
 
GÜL ÇİFTİ ASKERİ TÖRENLE UĞURLANACAK
 
Konuşmaların ardından, Çankaya Köşkü'nün yeni sahibi olan Erdoğan çifti Gül çiftini uğurlayacak. 
Uğurlama için askeri tören yapılacak.
 
GÜL, FORS TAŞIMAYAN ARAÇLA AYRILACAK
 
Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi, Çankaya Köşkü'ndeki devir teslimin ardından, Cumhurbaşkanlığı'na ait, ancak Cumhurbaşkanlığı forsu taşımayan bir makam aracıyla Köşk'ten ayrılacaklar.
 
VE RESEPSİYON

 
Gül çiftinin ayrılmasının ardından, Erdoğan çifti ikinci resepsiyon salonuna geçerek, devir teslim için Köşk'e gelen davetlilerin tebriklerini kabul edecekler.
 
YABANCI DEVLET ADAMLARINA DAVET YOK
 
Öte yandan Erdoğan'ın yemin törenine geleneksel olarak davet edilen yabancı ülke devlet adamlarının bu sefer davet edilmediği sadece bir kaç ülkenin devlet başkanlarına davet gönderileceği öne sürüldü. Son olarak bir kaç gün önce Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Başbakan Erdoğan'ın 28 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek yemin törenine davet edildiği öğrenilmişti. Türkmen Devlet Haber Ajansı'nın haberine göre, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un bu daveti kabul etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim