• BIST 118.142
  • Altın 167,288
  • Dolar 3,9146
  • Euro 4,8281
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 20 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adalet kimseye teslim edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adalet kimseye teslim edilemez
Ankara'da Türkiye Adalet Akademisi'nde konuşan Erdoğan, "Adalet ne cumhurbaşkanına, ne de para babalarına teslim edilemez" ifadesini kullandı.

 


Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Adalet kavramı tarihi insanlıkla beraber başlayan her dönem üzerinden konuşulan bir kavramdır. bugün dünya üzerinde geçerli olan idari sistemlerin hepsinde adalet vardır. BM'de 5 devlet istediği sözü söylüyor. Dünya 5'ten büyüktür. Bu adalet mi? Değil. Burada sadece Hıristiyan ve belli kıtalar var.

Siz ikinci dünya savaşının şartlarında ısrar edemezsiniz. Şu BM'yi bir gözden geçirelim. 10 geçici üyeyi öyle laf olsun diye içeri alıyorsunuz. Öyleyse bunun değişmesi lazım.

Bir tane ülke var. Buna müsade etmez. Suriye'de 350 bin insan öldürüldü. 7 milyon insan evinden uzak. İki ülke bağlıyor işi. Çin ve Rusya. Defaatle konuşmamıza rağmen çözülemiyor. Hani insan hakları beyannamesi. Bizim ülkemizde 1.7 milyon sığınmacı var. Bizim burada adaleti aramımız hak değil mi? Avrupa'da ne kadar 130 bin.

Şimdi sormazlar mı adaletin bu mu dünya?

Afrika'ya gittiğimde gördüğüm manzarada ciğerim parçalandı. Orada şimdi konut yapacağız. Havalimanını bizden bir firma cesurca davrandı yaptı. Mogadişu limanını bir Türk firması aldı.

Terörün olduğu bir yerde bunu yapabilmek adalete inanmış insanların işidir.

Adaletin tersi nedir? Zulüm. Adalet kavramı bizimi hayatımızın ortasındadır. Alalh adaleti emreder.

Mevlana'ya adalet nedir diye soruyorlar? Çiçeği sulamak. Peki zulüm nedir? Dikeni sulamak.

Ülkemiz 17-25 Aralık'ta bir felaket yaşadı. Devlet içinde bir çete polis ve yargıyı ele geçirip ülkesine ihanet ettiler.

Başka bir takım güçlerin elinde olan savcılar bu işe kalkıştı. Kul iradesini Allah'tan başka kimseye teslim etmemelidir. Ne Cumhurbaşkanına, Başbakanına ne elinde sermaye olan para babalarına. Teslim etmemişsek o zaman yaradılmışların en şereflisi insan olur.

Size hiç kimse bir hükmü verme verdirme de tesirli olmasın. Hukuk dediğimiz kavram Hak ile kaimdir.

Benim hukukumu yasal bir düzenleme korumuyorsa buna hukuk denir mi? Ben okuduğum bir dörtlük yüzünden hapse girdim. Avukatlarıma başka bir şey geliyor. Demek ki cüzdanla vicdan arasında bir durum vardı.

17-25 Aralık'ta da bir yerden talimat alanlar vardı. Hakimlerimiz, savcılarımız tamamen bağımsız olmalı. Aklını ve vicdanını başkasına vermiş kişiden ne savcı ne hakim olur.

2023, 2071 hedefleri doğrultusunda bir olmalıyız. Demokrasilerde her zaman milli iradenin yanında olmalıyız. Yeni Türkiye'yi kanser hücrelerinden temizleyeceğiz.

Siyasetçi siyasetini, hakimler ve savcılar da görevlerini yapacaklar.

Biz yıllarca siyasetçinin itibarını yükseltmek için elimizden geleni yaptık. Türkiye'yi hep birlikte aydınlık geleceğe taşıyalım.

2010 referandumunda getirdiğimiz yenilikler önemliydi ama adalet ve emniyet içindeki çete bunu istismar etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim