• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 19 °C

Cuma Hutbesinde Birlik Beraberlik Ve Kardeşlik Mesajı Verildi

Cuma Hutbesinde Birlik Beraberlik Ve Kardeşlik Mesajı Verildi
Yozgat'ta Cuma hutbesinde, birlik beraberli ve kardeşlik mesajı verildi.

Yozgat'ta Cuma hutbesinde, birlik beraberli ve kardeşlik mesajı verildi.

Cuma hutbesinde İslam coğrafyasının farklı köşelerinde insanlığın utancı niteliğinde kara günler yaşandığı belirtilerek, masum Müslümanlar dayanılmaz acılar yaşadığı, akan kan bir türlü dinmediği, Türkmen, Arap ve Kürt binlerce insanın, barış umuduyla ülkemize sığındığı belirtildi.

Ülkemizin de zor zamanlardan geçtiğinin ifade edildiği hutbede, " Birliğimizi sınayan, bütünlüğümüzü hedef alan hain eller, vatanımızın bir köşesinde şiddeti tırmandırıyor. Onlarca kahraman evladımız şehit düştü. Ciğerler dağlanıyor, ailelerin boynu bükülüyor. Bugün varlığımızı seferber ederek yıkılanları yeniden inşa etmek, yorulana can, boğulana nefes, kimsesize kimse olmak, kardeşliğimizi bir daha hatırlamak durumundayız. Şimdi gözlerin feri, dillerin duası, yüreklerin cesareti olma zamanıdır. Şimdi yaraları sarma zamanıdır" ifadeleri kullanıldı.

ŞEHİTLERE DUA

Şehitlere dua edildiği hutbede şu sözlere yer verildi. "Milletçe şehitlerimize olan vefa borcumuzu ödeme zamanıdır. Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır. Onların evlatları biz olalım, ellerini biz öpelim, hallerini biz soralım, dualarımızı onların dualarına katalım. Şehit eşlerinin maddi ve manevi ihtiyaçlarında yanlarında olalım. Şehitlerimizin bize emaneti olan çocuklarını bağrımıza basalım. Şehit, Rabbine kavuşmuştur, nimetlerle ikrama ermiş, ebedi mutluluğa erişmiştir. Bize düşen, onun ardında bıraktığı emanetlere bu hayatı kolaylaştırmak, hayata tutunma ve ayakta kalma gücü aşılamaktır. Şimdi terörün mağdur ettiği kardeşlerimizin yaralarını sarma zamanıdır.Evleri yakılıp yıkılan, şehirlerini terk etmek zorunda kalan, çocuklarını okula gönderemeyen, iş yerlerinin kepenklerini kapatan binlerce insanımız hayata dönmeyi bekliyor. Bugün bizim vazifemiz onlara ensar olmak, dertlerine derman olmak, halleriyle hemhal olmaktır. Bugün bizlere düşen, hayatın eski tadı ve ahengi ile akması ve hatta eskisinden daha büyük umutlar taşıması için kardeşlerimizin yanında olmaktır. Evsize ev, yuvasıza yuva, kimsesize kimse olmayı bilen milletimiz, bugün terör mağduru olan kardeşlerimizi yalnız bırakmayacaktır. Terörle örselenen ruhları tedavi edelim, toprağından koptuğu için garipleşen yüreklere dokunalım. Bu vatanın geleceği olan yavruların gözlerinin önündeki yıkıntı sahnelerini silelim, kulaklarındaki silah seslerini unutturalım"

BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNE YARDIM

Cuma hutbesinde Bayırbucak Türkmenlerine yardım istenerek şu sözlere yer verildi: "Şimdi Bayır Bucak Türkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır. Türkmen kardeşlerimiz, son ana kadar topraklarını zalimlere karşı savunmak ve yurtlarını terk etmemek için uğraşmış, canlarını dişlerine takarak hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Son büyük saldırı ve bombalamaların ardından ülkemize sığınan binlerce soydaşımızın ağır yaralarını sarmak için seferber olma zamanıdır. Onlara hicretin zorluklarını unutturacak, kendilerini dost ellerde hissettirecek, yitirdikleri güven ve huzur iklimine kavuşmalarını sağlayacak her türlü yardım ve desteğimiz için gün bugündür. Gün, yaraları sarma günüdür"

Cami çıkışında ise cemaat yardım kampanyasına büyük ilgi gösterdi

Cuma Hutbesinde Birlik Beraberlik Ve Kardeşlik Mesajı Verildi

Cuma Hutbesinde Birlik Beraberlik Ve Kardeşlik Mesajı Verildi

Cuma Hutbesinde Birlik Beraberlik Ve Kardeşlik Mesajı Verildi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim