• BIST 110.932
  • Altın 174,742
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 20 °C

Çocukların güzel davranış kazanması için 'takdir edici üslup' şart

Çocukların güzel davranış kazanması için 'takdir edici üslup' şart
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Fatih Kalkınç, çocuklarda güzel davranışların yerleşmesinde anne babaların takdir edici üslubunun önemli...

Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Fatih Kalkınç, çocuklarda güzel davranışların yerleşmesinde anne babaların takdir edici üslubunun önemli olduğunu söyledi.

Ebeveynlerin çocuk eğitimi için mutlaka bilgi edinme çabası içerisinde olması gerektiğini vurgulayan Kalkınç, "Çocuklara olumlu davranış kazandırmanın en etkili yollarından biri de kelimelerin gücünü kullanmakla mümkündür. Çocuklara hangi davranışı kazandırmak istiyorsak o davranışın yerleşmesine yönelik olumlu kelime ve ifadelerin kullanılması gerekir. Örneğin çocuğun temiz olmasını veya ellerini yıkamasını istiyorsak azarlama şeklinde değil de "benim temiz kızım, ellerini yıkayıp yemeğe oturan güzel kızım" gibi olumlu telkinlerde bulunmanın her davranışı yerleştirmede etkili olmaktadır." ifadesini kullandı.

Zonguldak Fatih Okulları Ana-Baba Okulu organizasyonları kapsamında, Şifa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolojik Danışman Aile Terapisti Dr. Fatih Kalkınç ile Uzman Psikolog ve Psikodrama Terapisti Ferhat Çelik tarafından velilere seminer verildi. 20 saat süren eğitimlerin ardından 100 veliye katılım sertifikası takdim edildi.

Sertifika töreninde konuşan Zonguldak Fatih Okulları Rehberlik Öğretmeni Mehmet Mirza Tekel, ailenin eğitimin en birinci okulu olduğunu belirterek, "İdeal çocukların yetişmesi ideal ailelerin olmasına bağlıdır. İdeal ailede anne ve baba çocuğun ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olmalıdır. Sonuç olarak iyi bir anne ve baba olmak isteyen herkes, belli bir seviyede psikoloji, pedagoji bilmeli, anne ve baba iyi çocuk yetiştirmenin yollarını öğrenmelidir. Buna destek vermek için düzenlediğimiz iki haftalık seminere katılarak, bilinçlenen velilerimize teşekkür ediyoruz." dedi.

KALKINÇ: OLUMLU DAVRANIŞLARIN YERLEŞMESİNDE TAKDİR EDİCİ ÜSLUP ÇOK ÖNEMLİ

Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Dr. Fatih Kalkınç, çocuk eğitiminde anne babanın çocuk eğitimine yönelik faydalı bilgi edinme çabası ve güzel davranışların yerleşmesinde takdir edici üslubun önemine dikkat çekti.

Kalkınç, "Bugünün çocuklarını dünün şartlarına göre değil, bugünün şartlarına göre eğitmeliyiz. Çocuklara olumlu davranış kazandırmak ve bu davranışların yerleşmesi için anne babaların kararlı, sabırlı ve tutarlı olması çok önem arz ediyor. Sağlık açısından problemi olmayan çocukların davranışsal problemleri varsa, anne babaların kendi davranışlarını gözden geçirmeleri gerekir. Çocuklara olumlu davranış kazandırmanın en etkili yollarından biri de kelimelerin gücünü kullanmakla mümkündür. Çocuklara hangi davranışı kazandırmak istiyorsak o davranışın yerleşmesine yönelik olumlu kelime ve ifadelerin kullanılması gerekir. Örneğin temiz olmasını veya ellerini yıkamasını istiyorsak azarlama şeklinde değil de "benim temiz kızım, ellerini yıkayıp yemeğe oturan güzel kızım" gibi olumlu telkinlerde bulunmanın her davranışı yerleştirmede etkili olmaktadır. Güzel çocuk yetiştirmenin ailelerin kendilerini eğitime tabi tutmasından geçer. Zaten çocuk yetiştirmedeki en etkili yol, velinin çocuğuna faydalı olacak bilgiler edinmesidir. Çocuk yetiştirmenin ilacı budur. Bu programı düzenleyen Fatih Okullarını, buraya gelen ve bu eğitime dahil olan velileri takdir ediyorum." şeklinde konuştu.

Uzman Psikolog Danışman ve Psikodrama Terapisti Ferhat Çelik de çocuklara olumlu davranış kazandırmada anne babaların rolünün çok önemli olduğunu kaydetti. Çocuklara problem çözme yeteneği kazandırılması gerektiğinin altını çizen Çelik, şu bilgileri verdi: "Anne ve babaların kendilerine benim çocuklarıma kazandırmam gereken olumlu davranışlar nelerdir diye sormaları gerekir. Bunları maddeler halinde yazıp tek tek üzerinde durarak çocuklarına kazandırmaları gerekir. Çocukların problemleri çözmeleri için karşılaştıkları ve aşabilecekleri engelleri kendilerinin aşmalarına fırsat vermeliyiz. Maalesef anne ve babalar, bazen kendi hırslarından dolayı çocukların kapasitelerin çok üzerinde beklentiye giriyor ve çocuklar bu beklentilerin altında eziliyor. Bundan dolayı da gerçek potansiyellerini gösteremiyorlar. Evde oturmanın keyfini çıkarmak yerine buraya gelip bu eğitime dahil olan, öğrenmeye istekli tüm anne babaları tebrik ediyorum."

Çocukların güzel davranış kazanması için 'takdir edici üslup' şart

Çocukların güzel davranış kazanması için 'takdir edici üslup' şart

Çocukların güzel davranış kazanması için 'takdir edici üslup' şart

Çocukların güzel davranış kazanması için 'takdir edici üslup' şart

Çocukların güzel davranış kazanması için 'takdir edici üslup' şart

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim