• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 10 °C

Çocukların balık tüketmesi şart

Doç. Dr. Pınar Sökülmez, çocukluk çağında balık tüketiminin önemine işaret etti.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Samsun Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Sökülmez, ülkemizde yeterince balık tüketilmediğini açıkladı.
 
VÜCUT İÇİN GEREKLİ MADDELER BULUNUYOR
 
Günümüzde dünya sularında 20 binden fazla yenilebilen balık, kabuklu deniz hayvanı ve memeli deniz türü yaşadığını söyleyen Sökülmez, "Balıkların yaklaşık 250 türü insanların diyetlerinde çeşitli şekillerde yer almaktadır. Balıkta protein, D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi vücut için gerekli maddeler bol olarak bulunmaktadır. Balıktaki proteinlerin içerdiği amino asitler vücuda önemli katkılar sağlar. D vitamini ise özellikle vücudun kemik sisteminin gelişmesinde, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesinin önlenmesinde büyük rol oynar. Fosfor ve kalsiyum gibi mineraller ise dolaşım, boşaltım ve kemik sistemi için önemlidir. Bu nedenler, herkesin balık tüketmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır" dedi.
 
ÇOCUKLAR İÇİN BALIK TÜKETMEK ÖNEMLİ
 
Beslenme açısından son derece önemli olan balık tüketiminin bebeklik çağından itibaren arttırılması gerektiğine de dikkat çeken Pınar Sökülmez, şöyle devam etti:
 
''Özellikle bebeklikte ve çocukluk çağlarında aşırı yağlı, katı yağları çok kullanarak beslenen, bol kalori alan kişiler ilerleyen yaşlarında kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yakalanabiliyor. Bu nedenle küçük yaştan itibaren beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir besin olan balık sofralardan eksik edilmemelidir. Balık, özellikle fosfor ve mineral açısından zengin olduğu için okul çağlarındaki çocukların kemik gelişimine de katkı sağlar.''
 
Yrd. Doç. Dr. Sökülmez, okulların açıldığı bu günlerde, protein, D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi vücut için gerekli maddelerin bol olarak alınmasının çocukların bilişsel performansını, matematik zekasını ve okuma-yazma becerisini arttırdığını, eğitim öğretim yılının başlaması ve aynı dönemde av sezonun açılmasıyla bol miktarda avlanan balık miktarı için tüketimin özendirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
BALIK TÜKETİMİNDE DÜNYANIN GERİSİNDEYİZ
 
Yrd. Doç. Dr. Sökülmez, dünyada kişi başına balık tüketiminin yıllık ortalama 16 kilogram, Avrupa Birliği'nde 22 kilogram, Japonya'da 70 kilogram, İzlanda'da 90 kilogram olduğunu ifade etti.
 
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de ise bu oranın 8 kilogram olduğuna işaret eden Sökülmez, "Millet olarak balıkla beslenmeyi öğrenemedik. Tam 8 bin 300 kilometrelik kıyı şeridiyle İngiltere, Fransa, Norveç gibi Avrupa ülkelerini uzak ara geride bırakan, Yunanistan'ı ise ikiye katlayan Türkiye için balık tüketimi meze olmaktan öteye gidemedi'' dedi.
 
Denize kıyısı olan bölgelerde balık tüketiminin iç bölgelere göre daha fazla olduğunu vurgulayan Sökülmez, Karadeniz Bölgesi'nde yıllık kişi başı balık tüketimin 20-25 kilogramı bulduğunu, Anadolu'da ise kişi başına tüketimin bir kilonun altında olduğunu sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim