• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Çocuklarda böbrek hastalıklarına dikkat

Çocuklarda böbrek hastalıklarına dikkat
Yenimahalle Belediyesi ve Anadolu Böbrek Vakfı, 11. Dünya Böbrek Günü'nde halkı bilinçlendirmek için "Çocuklarda Böbrek Hastalıkları – Erken Hareket...

Yenimahalle Belediyesi ve Anadolu Böbrek Vakfı, 11. Dünya Böbrek Günü'nde halkı bilinçlendirmek için "Çocuklarda Böbrek Hastalıkları – Erken Hareket Et ve Önle!" konulu açık oturum düzenledi.

Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu'nda düzenlenen programa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Anadolu Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayla San, Nefroloji Derneği yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

"Sağlıklı nesiller yetiştirmek eğitimden geçer!" sloganına vurgu yapılan seminer Yenimahalle Belediyesi kreşi 6 yaş öğrencilerinin sağlıklı yaşam adlı şarkısı ve Tansu Gürpınar'ın "Yedigöller'le 50. Yıl saydam gösterimi ile başladı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, programda yaptığı konuşmada, "Yenimahalle Belediyesi olarak sağlık konusunda üniversitelerimizle, Sağlık Bakanlığımızla bugüne kadar çok ciddi çalışmalar yaptık. Her mahallede aile hekimliği merkezleri yaparak bakanlığımıza teslim ettik. Gazi Üniversitesi'ne güzel bir hastane yaptık ve teslim ettik. İlçemizde bulunan bütün sağlık kurumlarının ve üniversitelerin ihtiyaçlarına bütçemiz ölçeğinde destek veriyoruz. Eğitim programlarının tamamına ortak olduk, halkımızı bilinçlendirmeye destek olduk" dedi. Erken teşhisin hayat kurtardığına vurgu yapan Yaşar, ülkemizde organ bağışı konusundaki duyarsızlıktan yakındı.

Anadolu Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayla San da ülkede 7 milyon böbrek hastası olmasına rağmen kayıtlı hasta sayısının sadece 77 bin olarak görüldüğünü ifade etti. Prof. San, "Biz bu 7 milyona ulaşmak ve bu sayıyı aşağı çekebilmek için 13 yıldır büyük bir mücadele veriyoruz. Zamanında önlem alınabilir, yüksek riskteki kişiler erkenden saptanabilirse, böbrek hasta sayılarını azaltabilir, her yıl binlerce hastaya kalıcı çözümler bulabiliriz. Esas konu sağlıklı genç nesiller yetiştirebilmektir. Bu nedenle bu yılki temamızı çok daha önemli buluyorum" dedi.

Cihan

Çocuklarda böbrek hastalıklarına dikkat

Çocuklarda böbrek hastalıklarına dikkat

Çocuklarda böbrek hastalıklarına dikkat

Çocuklarda böbrek hastalıklarına dikkat

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim